Kilo Vermek İçin Kardiyo Mu, Vücut Geliştirme Mi Yapılmalı?

Kilo vermenin en iyi yolu spor yapmaktır. Peki her spor kilo vermede etkili midir? Bu makalede, kardiyo ve vücut geliştirme gibi disiplinlerin bu amacı gerçekleştirmede size yardımcı olup olmadığını analiz edeceğiz.
 

Kilo vermek, özellikle de yaz ayları yaklaşırken birçok insan için önemli bir mücadele halini alır. Havalar ısındığında hepimiz basit ve hızlı bir şekilde vücudumuzu şekle sokmak isteriz.

Gerçek şu ki, bu can sıkıcı ekstra kiloları tek seferde yok etmenin birçok sağlıklı yolu bulunur. Vücut geliştirmeye mi yoksa kardiyoya mı odaklanmanın daha iyi olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Bir sonuca ulaşmadan önce, bu spor türlerinin hedeflerini analiz edeceğiz. Ardından, kilo vermeye uygun olup olmadıklarını değerlendireceğiz.

Kilo vermek istiyorsanız dikkate almanız gereken noktaları ve sporun bu konuda oynadığı rolü açıklayacağız.

Vücut geliştirme ve kardiyo arasında seçim: Vücut geliştirmenin amaçları

Vücut geliştirme, vücudun sınırlarını zorlayan sporlardan biridir. Fedakarlık ve motivasyon bu sporda hedefe ulaşmak için anahtardır. Vücut geliştirmenin temel amacı, vücut yağ oranını düşürmek ve kaslı bir vücuda sahip olmaktır.

Vücut geliştirmenin ana amacı kasları olabildiğince geliştirmektir. Kaslar geniş, hacimli ve mümkün olduğunca belirgin olmalıdır. Bunu başarmak için, zorlu ve yoğun bir eğitim uygulanır. Beslenmede ise daha çok proteinlere odaklanılır.

Gördüğünüz gibi vücut geliştirmenin hedefleri, kilo vermek isteyenlerinkinden oldukça farklıdır. Tek ortak amaç vücut yağ yüzdesini en aza indirmektir. Bunun dışındaki amaçları tamamen birbirinden farklıdır.

kaslı kadın

Vücut geliştirme ve kardiyo arasında seçim: Kardiyonun amaçları

Kardiyonun ana amacı kalori yakmak ve kasları şekillendirmektir. Yoğunluk düzeyi değişebilir. Vücut geliştirmekten daha iyi veya daha kötü olmasından ziyade, farklı amaçları ve sonuçları olan bir spordur.

Yağ yakmanın hedeflenmesi nedeniyle, kilo kaybı için genellikle kardiyo yapılması tavsiye edilir. Bunu yapmanın en iyi yolu kardiyo içeren bir spora odaklanmaktır. Kardiyo egzersizi yapsanız bile sağlıklı bir diyetin anahtar olduğunu unutmayın.

Eğer sonunda kardiyoya karar verecek olursanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç husus var. Gerekli tüm unsurları göz önünde bulundurursanız, sonuçları en üst seviyeye çıkarabilir ve hedeflerinize daha erken ulaşabilirsiniz.

bisiklet

Kilo vermek için spor

Spor, kilo vermede hayati bir rol oynamaktadır. Hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, bu durum aşırı kilo almanıza neden olan şeylerin ilki olarak sayılabilir.

Gerçekleştirilecek sporun yoğunluğu ve türü, her bireyin hedefine ve fiziksel durumuna bağlıdır. Bununla birlikte daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek istiyorsanız, egzersiz yapmak zorunda kalacağınız açıktır.

Rutininize dahil etmeniz gereken temel sporlar

Spor yapmak sadece spor salonuna gitmek veya koşu yapmaktan ibaret değildir. Günlük aktivitelerinizi gerçekleştirirken de daha aktif olabilirsiniz. Örneğin, her gün bir saat yürüyüş yaparak veya işyerinde asansör kullanmayarak iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

 

Bunlar, hedefinize daha erken ulaşmanıza yardımcı olacak küçük eylemlerdir. Ayrıca bu değişiklikler yalnızca kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda stresinizi de azaltmaya yardımcı olur.

Spor ve kilo verme

Hedefiniz yalnızca birkaç kilo vermekse, vücut geliştirme ya da kardiyoya odaklanmadan da, yalnızca yukarıda bahsettiğimiz değişiklikleri yaparak bunu gerçekleştirmeniz mümkün. Kim bilir? Kilo vermek için başladığınız bu aktiviteler bir bakmışsınız en sevdiğiniz hobiniz halini almışlar.

Her halükarda tek amacınız kilo vermekse, yukarıda belirtilen temel aktiviteleri yapmak yeterli olacaktır. Eğer isterseniz bu aktiviteleri orta yoğunluktaki bir kardiyo programı ile tamamlayabilirsiniz.

Bisiklet sürmek, aerobik veya step dersleri almak, bunların hepsi iyi seçeneklerdir.  Ayrıca bu seçeneklerin tümünün fiziksel faydalarının yanı sıra, eğlenceli olmak gibi bir avantajları da vardır ve grup halinde de yapılabilirler. Arkadaşlarınızı da bu işe dahil etmeye çalışın! Bu şekilde ideal kilonuza ulaşmanız çok daha kolay olacaktır.

  • Amzallag, W. (2000). De perder peso al control del peso: Experiencia de un programa. Revista Cubana de Investigaciones Biomedicas.