Kardiyo Egzersizi: Kalbinizin Sağlığı Açısından Faydaları

Olası sorunlardan kaçınmak için kalbimizi ve kardiyovasküler sistemimizin sağlığını en iyi şekilde muhafaza etmek egzersizin en temel amaçlarından biridir. Kardiyo egzersizinin faydaları hakkında her şeyi öğrenmek için bu yazıyı okuyun. 
 

Kardiyo egzersizi genel sağlık açısından çeşitli faydalar sunar. Özellikle de kalp için faydalıdır. Bu yazıda size kardiyo egzersizinin kalbinizin sağlığına nasıl katkı sağladığından bahsedeceğiz. Hemen bugün başlayın!

Kardiyo egzersizi ve kalbe faydaları

İyi bir kardiyo rutini ve dengeli beslenme hem fiziksel hem de duygusal açıdan sağlıklı olmak için çok önemlidir. Bunun nedeni kardiyovasküler egzersizin kilo vermeden stres azaltmaya çeşitli pek çok faydasının olmasıdır.

Hareketli olmak kalbin vücuda daha verimli bir şekilde kan pompalamasını sağlar. Düzenli olarak egzersiz yapan insanların kardiyak sorunlarla ve hastalıklarla karşılaşma riski azalır. 

koşu yapan kadın

Bilimsel ifadelerle konuşmak gerekirse kardiyovasküler egzersiz mitokondri üzerinde pozitif bir etki yaratır. Bunlar tüm vücut için enerji üretmekle sorumlu hücrelerdir. Kalp kasının egzersizin taleplerini karşılamak için uyum sağlamasında anahtar rol oynarlar.

Kardiyo rutininin faydalarını görmek için en önemli kısım elbette devamlılıktır. Sonuç elde etmek istiyorsanız düzenli olarak pratik yapmalısınız.

Aerobik egzersiz olarak da bilinen kardiyo, kilo vermek ve formda kalmak için en iyi yollardan biridir. Düzenli bir kardiyo rutininin faydaları şunlardır:

1. Dolaşımı iyileştirir

Kardiyo, çok fazla ayakta durarak veya oturarak vakit geçirmenin sonucunda varisli damar veya ödem sorunuyla karşılaşan kişiler için harikadır. Ayrıca elleri ve ayakları her zaman soğuk olanlar için de tavsiye edilir. Aerobik aktiviteler yapıldığında venöz döngüsü daha iyidir.

 

2. Kalbi güçlendirir

Kalp de tıpkı bisepsler veya baldırlar gibi egzersiz yapması gereken bir kastır. Egzersiz yaptığımızda kalp vücuda kan pompalamak için bir efor sarf etmek zorundadır. Kardiyo rutini onu günden güne güçlendirir. Günlük aktivitelerle uğraşırken veya spor salonunda egzersiz yaparken dayanıklılık kazanacaktır.

kalbini tutan kadın orman

Egzersiz yaptığımızda kalp daha güçlü bir şekilde gelişir ve miyokardın kardiyak lifi (onu kaplayan dokulardan biri) artar. Bu da kan pompalamayı kolaylaştırır.

3. Arteryel baskıyı kontrol eder

Ayrıca kalp yeterince kan pompaladığında arteryel baskı dengelenir. Bu nedenle yüksek kan basıncı sorunu yaşayan kişiler için aerobik egzersizi tavsiye edilir.

4. Kandaki yağı azaltır

Sağlıksız bir şekilde beslendiğimizde arterlerin duvarlarında yağ birikir. Bu kanın düzgün bir şekilde geçmesini önler ve diğer pek çok sorunun yanı sıra kalp krizine yol açabilir.

Kardiyo egzersizi yaparsak bir arteryel tıkanma nedeniyle oluşan kolesterolü zamanla azaltabiliriz.

5. Kilo verdirir

Bu, kalp sağlığımızla yakından ilişkilidir. Kilolu olduğunuzda kas, kan pompalamak için daha fazla efor harcamak zorunda kalır. Egzersiz aracılığıyla kilo vererek kardiyovasküler sistemimize yardımcı oluruz.

spor salonu kardiyo egzersizi

6. Kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırır

Bu, oksijenin vücudun tamamına taşınmasını kolaylaştırır. Böylece aşırı soğuk havalarda bile ellerimizin ve ayaklarımızın üşüdüğünü veya uyuştuğunu hissetmekten kaçınabiliriz.

 

Hangi tür kardiyo egzersizi benim için idealdir?

Artık kardiyonun sağlık açısından faydalarından bazılarını bildiğinize göre sıra yapmak istediğiniz kardiyo egzersizi türünü seçmeye geldi. Ancak birdenbire kardiyo antrenmanına başlamayın. Bu ağrılara ve sakatlıklara yol açabilir.

En iyisi yavaş yavaş kendi temponuza göre başlangıç yapmaktır. Unutmayın bir şey yapmak hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyidir. Vücudunuzu dinlemek doğru yolda olup olmadığınızı anlamak için en iyi yöntemdir. Gerekirse yaptığınız aktivitenin yoğunluğunu azaltın, yapmayı bırakın veya başka bir egzersize geçin.

Kardiyo egzersizi dendiğinde akla gelen en iyi seçenekler nelerdir? Her zamankinden daha hızlı bir tempoda hareket edebilir veya parkta koşmak için çaba gösterebilirsiniz.

Yüzmek, bisiklete binmek, tenis oynamak, badminton ve ip atlamak diğer alternatiflerden bazılarıdır. Aerobik ve dans etmek de iyi egzersiz seçenekleri arasında yer alırlar.