Evde Kilo Vermek İçin 4 Egzersiz Yöntemi

23 Ocak 2019
Bazı kişiler spor salonuna gitmeyi çok sevse de spor salonuna gitmek için yeterli zamanı veya motivasyonu bulamayan birçok kişi de var. Siz de onlardan biriyseniz, bu yazımız  tam size göre. Evde etkili bir şekilde kilo vermek için yapabileceğiniz egzersizleri keşfedin.

Eğer spor salonuna gitmeyi sevmeyen kişilerdenseniz, bu yazı tam size göre! Kilo vermek için kalori alımınıza dikkat edip sağlıklı yiyecekleri seçmenin yanı sıra düzenli bir egzersiz programı da uygulamalısınız.  Bu yazımızda evde kilo vermeniz için etkili 4 egzersiz yönteminden bahsedeceğiz.

Kilo vermek için her gün spor salonunda vakit harcamak zorunda değilsiniz. Evde basit hareketlerle egzersiz yapmanız kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Zumba veya bodypump gibi egzersizler, kardiyovasküler (kalp-damar) sistemi çalıştırmaya odaklanır ve kilo vermek için etkili bir yol olabilir. Bu yazımızda bu egzersizleri ayrıntılı olarak ele alacağız.

Evde Yapabileceğiniz 4 Etkili Egzersiz

İşte kendi oturma odanızın konforunda yapabileceğiniz dört etkili egzersiz yöntemini içeren liste. Bu egzersizler sayesinde biraz çaba ve motivasyon göstererek evinizi terk etmek zorunda kalmadan kilo verme hedefinize ulaşabilirsiniz.

1. Tam Vücut Kondisyonlama

İlk olarak, evde kilo vermek amacıyla uygulanan tam vücut kondisyonlama antrenmanından bahsedeceğiz. Temel olarak, bu antrenman kardiyovasküler egzersizleri ve vücut ağırlığı ile yapılan egzersizlerin güçlü bir kombinasyonudur.

mekik çeken kadın

Ayrıca, kalori yakmanızı ve kas inşa etmenizi sağlayan HIIT (yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman) özelliğini de içerir. Kalp-damar egzersizlerini kuvvet egzersizleri ile birleştirir. Bu eşsiz kombinasyon sadece gücünüzü değil, aynı zamanda esnekliğinizi de arttırır.

Tam vücut kondisyonlama antrenmanını evde uygulamak için bir vücut kondisyon devresi oluşturabilirsiniz. Bu antrenman, şınav, squat, burpee ve plank egzersizleri de dahil olmak üzere harika egzersizler içerir.

2. Bodypump

Bodypump, kuvvet ve ağırlık antrenmanına dayanan bir grup egzersiz programıdır. Yaygın olarak grup halinde yapılmasına rağmen, aynı antrenmanı evde tek başınıza da uygulayabilirsiniz. Bunun için sadece bir bar, bir bench(bank) ve bir mata ihtiyacınız olacak.

Evde egzersiz yapan kadın

Bu egzersiz programı, spesifik kas gruplarını çalıştıran çeşitli egzersizler içerir. Aynı zamanda programdaki her bir egzersiz, temponuzu korumanıza yardımcı olacak motive edici bir müzik eşliğinde yapılır.

Her egzersiz 60 dakika sürer ve bar kullanılarak benzersiz bir şekilde dayanıklılık üzerine odaklanır. Bodypump programı, fazla ağırlıklara odaklanmak yerine, daha hafif ağırlıklara ve daha hızlı egzersizlere odaklanır. Bu egzersiz programı, kasların hacmini arttırmadan kasları tonlamayı ve güçlendirmeyi amaçlar.

3. Zumba

Latin Amerika dansı ve müziğinden esinlenen zumba, kendinizi bir aerobik antrenman yapmaktan çok parti veriyormuş gibi hissettirir. Ancak bir gece kulübünde olduğunuzu hissettirmesine rağmen, düzenli bir kardiyo egzersizinin tüm faydalarına sahiptir. Bu eğlenceli egzersiz ile yağ ve kalori yakabilir aynı zamanda kaslarınızı tonlayabilir ve aerobik kondisyon seviyenizi arttırabilirsiniz.

Zumba yapan kadın.

Bu program, daha düşük yoğunluklu aktif iyileşme periyotları ile daha hızlı tempolu hareketlerin kombinasyonunu içererek aralıklı antrenman tekniğini kullanır. Aynı zamanda bu teknik sayesinde geleneksel kardiyodan daha fazla kalori ve yağ yakmayı sağladığından kilo vermek için mükemmeldir.

Kalp sağlığına faydalı olmanın yanı sıra zumba, tüm vücudunuz için harika bir egzersiz yöntemidir. Ayrıca, birçok dans egzersizinde olduğu gibi, özellikle kalça, karın ve baldır kaslarını güçlendirmede etkilidir. Zumba programında ısınma ve soğuma egzersizleri ile esnekliği arttırma da ihmal edilmez.

4. Aerobik

Dördüncü olarak evde uygulayabileceğiniz en etkili kilo verme yöntemlerinden biri olan aerobik egzersizinden bahsedeceğiz. Bu dinamik egzersiz, kanepeden kalkmanın harika bir yoludur. Bunu yapmak için, sadece küçük bir alana, iyi bir müziğe ve koreografiyi gerçekleştirecek büyük bir motivasyona ihtiyacınız var.

Aerobik yapan kadınlar.

Hiç şüphesiz aerobik egzersizi kilo vermek ve formda kalmak için harika bir yoldur ve hatta bir step tahtası almanıza bile gerek kalmayabilir. Tüm hareketleri, evinizde bulunan herhangi bir basamak veya merdiven üzerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Aerobik aynı zamanda özellikle göbek ve kalçadaki yağları yakmak için etkili bir yoldur. Sadece, aerobik egzersizine başlamadan önce sakatlanma riskini en aza indirmek için esneme hareketleri içeren bir ısınma egzersizi yapmanız gerektiğini unutmayın.

Bu dört egzersiz türü de evde uygulamanız için etkili ve uygun yöntemlerdir. Haftada iki veya üç kez, 20 ile 30 dakika boyunca egzersiz yapmak, başlamak için harika bir yoldur. Müziği açın, motive olun ve oturma odanızda bir fitness rutininin tadını çıkarın!