Kilo Vermek İçin Çiğ Besin Diyeti

Çiğ besin diyeti, diğer tüm diyet seçeneklerinin arasında dikkat çekmeye başladı. Bu diyetin faydalarını biliyor musunuz?
 

Kilo vermek için diyet yapmayı düşünüyorsanız, internette pek çok farklı fikir bulabilirsiniz. Modern diyetlerin çeşitli avantaj ve dezavantajları vardır. Bu yüzden, seçtiğiniz diyeti uygulamaya başlamadan önce, bir uzmana danışmalı ve yapmak istediğiniz diyeti onaylatmalısınız. Bu yazımızda sizlere, son dönemde popülerliği artan çiğ besin diyetinden bahsedeceğiz.

Çiğ Besin Diyeti

Aslında çiğ besin diyeti yeni bir şey değil, beslenme uzmanları bu yiyeceklerin tüketimini uzun süredir önermektedir. Ancak, bu diyet son dönemlerde, veganlık ve vejetaryenlik sayesinde popülerleşmeye başladı. Çoğu çiğ besin diyeti vegan veya vejetaryen olsa da bazı çiğ besin diyetlerinde çiğ et de bulunur.

Çiğ besin diyetlerinde, hedef mümkün olduğunca çok besini çiğ olarak tüketmektir. Bu diyeti doğru bir şekilde uygulamak için besinler asla 45 derecenin üstünde bir ısıda pişirilmemelidir.

Diyeti uygulayanlar, yiyeceklerin pişme aşamasında, B ve C vitamini gibi yağda çözülen besinleri kaybettiğini iddia etmektedir. Dahası, çiğ besin diyeti uygularken işlenmiş veya rafine yiyeceklerden de uzak durmalısınız.

Çiğ Besin Diyeti : Yiyebilecekleriniz ve Uzak Durmanız Gereken Şeyler

Çiğ besin diyeti yapmak için, neleri yiyebileceğinizi ve nelerden uzak durmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yiyebileceğiniz şeylere bazı örnekler:

 

Hiçbir koşul altında işlenmiş veya rafine yiyecekler tüketmemelisiniz. Ayrıca, tatlandırıcı veya koruyucu içeren yiyeceklerden de uzak durun. Yemeklerinizi hazırlarken rafine yağ veya tuz kullanmamalısınız. Ayrıca, kahve, çay ve alkol de tüketmemelisiniz.

bir kase çiğ sebze

Kilo Vermek İçin Çiğ Besin Diyeti

Çiğ besin diyeti kilo vermenize yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar, çiğ beslenme diyeti de dahil olmak üzere bazı vegan diyetlerin vücuttaki yağı azaltmaya ve diyabet riskini düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bu diyetler kardiyovasküler rahatsızlık risklerini de azaltmaya yardımcı olur.

Dahası, bu tarz diyetlerdeki yüksek oranda sebze (yani lif) tüketimi sindirim sistemi sağlığına iyi gelir ve sindirim rahatsızlıkları riskini azaltır.

Yapılan başka çalışmalar, çiğ besin diyetinin uzun süreli uygulanmasının diğer diyetlere kıyasla, kilo vermeye daha çok yardımcı olduğunu göstermektedir.

Çiğ Besin Diyetinin Riskleri

Eğer doğru şekilde yapılmazsa, çiğ besin diyetleri riskli olabilir. Olası riskleri önlemek için, yeni bir diyet planı oluştururken diyetisyeninizin talimatlarına uymalısınız.

  • Besinsel dengesizlikler: B12 vitamini alyuvar üretimi için çok önemli bir vitamindir ve ana olarak etlerde bulunur. Vegan çiğ besin diyetlerinde, B12 eksikliği veya yetersizliği görülebilir. Bu yüzden, çiğ besin diyeti yapacaksanız mutlaka B12 takviyesi almalısınız. Ayrıca, vegan çiğ besin diyetlerinde süt ürünleri tüketilmediği için kalsiyum ve D vitamini takviyesi de almalısınız.
  • Kas ve kemik kütlelerinde azalma: daha az miktarda kalsiyum ve D vitamini tüketimi, kemiklerin daha az kalsiyum emmesi anlamına gelir. Sonuç olarak, eğer kalsiyum takviyesi almazsanız, kemik kütlenizde azalma olabilir ve kemikleriniz çatlama ve kırılma gibi incinmelere karşı daha hassas hale gelebilir. Ayrıca, bu tarz diyetlerde, kas kütlesinin korunması için çok önemli olan protein oranı da düşüktür. Bu da, özellikle diyetin başlangıç döneminde kas kütlesinde azalmaya neden olabilir.
çiğ meyve ve sebzeler

  • Güçsüz dişler: yüksek oranda asidik meyvelerin çok tüketilmesi dişler için zararlı olabilir. Buna düşün oranda kalsiyum tüketimi de eklendiğinde, zaman içerisinde dişlerde ciddi erozyon görülebilir.

Son olarak, çiğ besin diyetlerinin yol açabileceği enfeksiyon risklerinden bahsetmek istiyoruz. Yiyecekleri yüksek ısılarda pişirmek, içlerinde doğal olarak bulunan bakteri ve parazitlerin ölmesini sağlar.

Pişirme aşamasını es geçtiğinizde ve, yumurta veya et gibi besinleri çiğ olarak tükettiğinizde, çok tehlikeli olan salmonella veya çeşitli parazit enfeksiyonu riskleri ortaya çıkar. Ne yediğiniz konusunda çok dikkatli olun ve diyetinize bir uzman kontrolünde devam edin.

  • Mishra, S., Xu, J., Agarwal, U., Gonzales, J., Levin, S., & Barnard, N. D. (2013). A multicenter randomized controlled trial of a plant-based nutrition program to reduce body weight and cardiovascular risk in the corporate setting: the GEICO study. European Journal of Clinical Nutrition, 67(7), 718–724. https://doi.org/10.1038/ejcn.2013.92
  • Tonstad, S., Butler, T., Yan, R., & Fraser, G. E. (2009). Type of vegetarian diet, body weight, and prevalence of type 2 diabetes. Diabetes Care, 32(5), 791–796. https://doi.org/10.2337/dc08-1886
  • Koebnick, C., Strassner, C., Hoffmann, I., & Leitzmann, C. (1999). Consequences of a Long-Term Raw Food Diet on Body Weight and Menstruation: Results of a Questionnaire Survey. Annals of Nutrition and Metabolism, 43(2), 69–79. https://doi.org/10.1159/000012770
  • Rizzoli, R., & Bonjour, J.-P. (2004). Dietary Protein and Bone Health. Journal of Bone and Mineral Research, 19(4), 527–531. https://doi.org/10.1359/JBMR.040204
  • Koebnick, C., Garcia, A. L., Dagnelie, P. C., Strassner, C., Lindemans, J., Katz, N., … Hoffmann, I. (2005). Long-Term Consumption of a Raw Food Diet Is Associated with Favorable Serum LDL Cholesterol and Triglycerides but Also with Elevated Plasma Homocysteine and Low Serum HDL Cholesterol in Humans. The Journal of Nutrition, 135(10), 2372–2378. https://doi.org/10.1093/jn/135.10.2372