L-Karnitin: Etkisi ve Faydaları

19 Şubat 2019
L-karnitin en güçlü ve geniş kapsamlı yağ yakıcılardan biridir. Sonuçların fark edilmesi uzun bir süre alsa bile gözle görülür bir fark yaratır. Kullanmaya başladığınız andan itibaren daha az yorgunluk hissedecek ve daha iyi bir performansa sahip olacaksınız.

Daha aktif bir yaşam şekline geçiş yaptığımızda, L-Karnitin gibi daha önceden bilmediğimiz kavramları duymaya başlarız. Bu yazımızda L-karnitinin ne olduğunu ve faydalarından yararlanabilmek için nasıl kullanılması gerektiğini açıklayacağız.

L-karnitin Nedir?

L-karnitin ile ilgili her şeyi bilmek için, öncelikle onun ne olduğunu anlamanız gerekir. L-karnitin, vücudumuzun ürettiği ve yağ yakmada büyük önem taşıyan bir moleküldür.  Bileşenleri ise, lizin ve C vitaminidir. Bu bileşenlerin her ikisini de et gibi doğal gıdalarda bulabilirsiniz.

Bir Varmış Bir Yokmuş… adlı çizgi filmi hatırlıyor musunuz?  L-karnitinin çizgi filmdeki birçok molekülde olduğu gibi bir el arabasına sahip olduğunu düşünün. Mitokondriden geçirebilmek için yağ asitlerini bu el arabasını kullanarak topluyor. Hücrelerin içine girdiğinde bu yağ asitleri enerjiye dönüşüyor.

L-karnitin ve çeşitli ağırlıklar

Vücut yağı, enerjiye dönüştürerek yakar. Bunun sonucunda da kilo veririz ve kasların gelişmesi için ve vücudumuzun bu süreçte sıkılaşabilmesi için daha fazla alan açılmış olur.

Eskiden L-karnitin, bu maddenin eksikliğinin sebep olduğu kalp ve karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek için ilaç olarak kullanılırdı.

L-karnitin Ne Yapar?

Evet, L-karnitin sizin yağ yakmanıza yardım eder ama bu herhangi bir “mucize” takviye değildir. Bu da, ne kadar tüketirseniz tüketin eğer egzersiz yapmıyorsanız ve sağlıklı bir yaşam şekline sahip değilseniz, size herhangi bir katkı sağlamayacağı anlamına gelir.

Araştırmalar, L-karnitinin etkilerinin gerçek olduğunu göstermesine rağmen, günlük 1 gram L-karnitin almanızın sonuçları 6 ay sonra görülmeye başlar ve bu da L-karnitinin etki göstermesi için uzun bir süre gerektiğini gösterir. L-karnitini egzersiz yapmaya başlamadan 30 ila 40 dakika önce almanız gereklidir.

Bu şekilde L-karnitinin yağ yakıcı özelliklerinden yaralanabilirsiniz. Ama tekrar etmeliyiz ki: bu mucizevi bir çözüm değildir. Açıklamak gerekirse yorgunluğunuzu azaltarak, antrenman sırasında performansınızı arttırır. Ek olarak, antrenman sonrasında dinlenme sürecini destekler ve beyin fonksiyonunlarınızı geliştirir.

Omega 3 İle Kullanımı

Bazen iki tamamlayıcı elementin beraber kullanımı 2 kat daha başarılı sonuç verir. Bunlara örnek olarak L-karnitin ve Omega 3 verilebilir. Ayrıca içeriğindeki yağ asitleri sayesinde, vücuttaki tüm hücrelerin sağlıklı bir şekilde geliştirilmesine yardımcı olur.

Parmakları arasında bir kapsül Omega 3 tutan kadın.

Bu kombinasyon, metabolizmanızı hızlandırırken aynı zamanda hücresel etkinliği destekler ve yaktığınız yağ miktarını artırır. L-kartininin etkileri ile birleştirildiğinde bu daha da etkili olur. Ama unutmayın, sonuçları görmek için bunu en az 6 ay ümidinizi kaybetmeden kullanmaya devam etmeniz gerekmektedir. İstikrarlı olun. Bu yaza kadar istediğiniz tüm sonuçları elde etmeyebilirsiniz ama gelecek yaz hedeflediğiniz noktada olacaksınız.

Bu kombinasyondan en yüksek faydayı elde etmek için gerekenlerden biri de, karbonhidrat alımınızı olabildiğince azaltmanızdır. Vücudumuzun karbonhidratlara ihtiyacı olsa da, araştırmalar; L-karnitinin yağları sindirerek, bunların yerine karbonhidrat oluşturduğunu kanıtlamıştır. Omega 3 de bu durumda önemli bir rol oynar.

Bir Başka İlginç Gerçek

L-karnitin aynı zamanda kaslardaki laktik asit miktarını da azaltmaya yardımcı olur. Özellikle ağırlık çalıştığınızda, laktik asit kaslarınızda birikir ve yorgun hissetmenize hatta egzersizi bırakmak istemenize neden olabilir.

Laktik asidin, bu birikimini önleyerek veya azaltarak, performansınızı geliştirebilir ve daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu tam da L-karnitinin yardımcı olduğu bir konudur. Çeşitli araştırmalar, günlük sadece 2 gram L-karnitin alımı ile performans açısından mükemmel sonuçlar elde edebileceğinizi göstermektedir.

Vücudunuzda L-karnitin tarafından oluşan değişimler yavaş ama aynı zamanda gerçek ve güvenilir olacaktır.