Bu Vejetaryen ve Vegan Mitlerine İnanmayı Bırakın

Bu yazımızda inceleyeceğimiz tüm vejetaryen ve vegan mitlere bir göz atın. Defalarca duymuş olmanızdan ötürü birden fazlasının doğru olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.
 

Et içermeyen veya hayvansal ürünler içermeyen bir beslenme programı uyguluyorsanız, bu yaşam biçimiyle alakalı yanlış inançlardan bıkmış olabilirsiniz. Bu yazıda, vejetaryen ve vegan mitlerinde en çok bahsedilenlere göz atacağız.

Hayvansal besinleri neden tüketmediğinize dair muhtemelen bir kereden fazla size soru sorulmuştur. İnsanlar ayrıca size sağlık problemleriyle karşı karşıya kalacağınızı da söyleyebilir. İnsanlar size, sağlıklı kalmak için çok sayıda takviye almanız gerektiğini de söylemiş olabilir.

Bu yazımızda, kaliteli bilgi sağlamaya ve bu mitleri sonlandırmaya çalışıyoruz. Sonuçta, tek yaptıkları bu tür beslenme hakkında kafa karışıklığı yaratmaktır.

İnanmamanız Gereken Beş Vejetaryen ve Vegan Efsanesi

1. Vegan Sporcular En Üst Düzeyde Performans Gösteremezler

Vegan sporcuların atletik performansını sorgulamak yaygındır. Birçok insan ne kadar antrenman yaparsa yapsın ya da beslenme programıyla ne kadar ilgilenirse ilgilensin, onların hayvansal gıda tüketen insanlarla aynı hedeflere ulaşamayacaklarına inanmaktadır.

Bu tamamen yanlıştır. Hayvansal gıdaları tüketmemek, bir kişinin spor performansını etkilemez. Protein alımı çeşitli baklagiller, kuru yemiş veya pirinç gibi yiyeceklerden gelebilir.

Bu bilgiden şüphe ediyorsanız, bu yaygın efsaneye inanmayı bırakmanıza yardımcı olacak birkaç örnek vereceğiz. Carl Lewis, Venus Williams, Lewis Hamilton ve Novak Djokoviç, vegan olarak zirveye ulaşmayı başaran atletlerden sadece birkaçıdır.

 

2. Bir Başka Vejetaryen ve Vegan Efsanesi: Anemi Riski

Bu efsanenin bu kadar yaygın olmasının nedeni bilinmemektedir, zira bilimsel temeli ya da onu destekleyen makul argümanlar bulunmamaktadır. Gerçek şu ki, muhtemelen bu ifadeyi birden fazla kez duymuşsunuzdur. Bunun sebebi de büyük olasılıkla, vejetaryenlerin veya veganların besin eksikliğinden muzdarip olduğu inancı nedeniyledir.

vejetaryen ve vegan beslenme

Gerçekte, anemi vegan veya vejetaryen diyetleriyle ilişkili olmak zorunda değildir. Aslında, demir içeren yiyeceklerin çoğu bitkisel kökenlidir.

Bunlardan bazıları baklagiller, yapraklı sebzeler ve kuruyemişlerdir. Bu yiyeceklerin tümü vejetaryenler ve veganlar tarafından tüketilebilir, bu nedenle bu besin açığına sahip olmaları için hiçbir nedenleri yoktur.

3. Vejetaryen ve Vegan Mitleri Bu Beslenme Stillerinin Daha Sağlıklı Olduklarını Belirtir

Vejetaryenlerin ve veganların, besin eksikliği yaşadıklarını düşünen insanlar olduğu gibi, bu kişilerin daha sağlıklı olduğunu düşünenler de vardır. Kilo vermeyi veya daha sağlıklı bir yaşam tarzı izlemeye çalışırken bu tür diyetlerin çoğaldığını görürsünüz.

Etik ve ilkelerle dolu bir yemek planının, çoğu insan için sadece kilo vermenin bir yolu olması şaşırtıcıdır.

Veganlığı ve vejetaryenliği sağlıklı bir yaşamla ilişkilendirmeyin, bu başka bir mittir. Bu tür diyetlere dahil olan birçok sağlıksız yiyecek vardır. Alkol tüketimi veya tütün bunlara sadece birkaç örnektir. Ayrıca biftek yiyerek sağlıklı beslenmeyeceğinize de inanmamalısınız.

 

4. Protein Eksikliği Yaşarlar

Bu diyetler hayvanlardan gelen tüm yiyecek türlerini kısıtlar. Bu, birçok insan için ana protein kaynağı olan et ve balıkların beslenme planının dışında kaldığı anlamına gelir.

Protein düşününce akla gelen ilk şey biftektir. Gerçekte, baklagiller, fındık ve pirinç gibi birçok gıdada da protein bulabiliriz.

narlı yulaf yiyen kız

Bu aslında vejetaryenlerin ve veganların protein eksikliğinden muzdarip olmadıklarını açıklar. Et veya balıktan başka yiyeceklerde de protein bulabilirler.

5. Vegan Diyetleri Kemik Sistemine Zarar Verir

Vegan diyetlerin bir başka özelliği de süt ürünlerini içermemesidir. Veganlar süt veya türevlerini tüketmez, bu yüzden insanlar kalsiyum almadıklarını düşünme eğilimindedir. Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, bu vejetaryen ve vegan mitlerinden biridir.

Kalsiyum eksikliğinden dolayı, iskelet sistemlerinin zaman geçtikçe zayıflayacağı ve dolayısıyla osteoporoz gibi hastalıklara yakalanma ve kırıkların ortaya çıkma olasılığının daha yüksek olacağı düşünülmektedir. Bununla birlikte brokoli, tofu veya nohut, vegan iken kalsiyum almanın tamamen mümkün olduğunu kanıtlar.

Son olarak, bunlar, bu bilgiler sayesinde, artık unutabileceğiniz başlıca vejetaryen ve vegan mitlerdir.