Alkolün Egzersiz Sonuçları Üzerindeki Etkileri

Birçok insan, spor yapmanın ve alkol tüketmenin iyi bir ikili olmadığını bildikleri için, birkaç bardak bira ya da kokteyl içtikten sonra kendilerini suçlu hisseder.
 

Elit bir sporcu olsanız bile, kendinize ayırdığınız zamanlardan zevk almak hoşunuza gider. Bu durum, rahatlayabileceğiniz ve arkadaşlarınız ile birkaç alkollü içki tüketebileceğiniz hafta sonları için özellikle geçerlidir. Peki, alkolün egzersiz sonuçları üzerinde nasıl bir etkisi vardır?

Alkol Egzersiz Sonuçlarını Etkiler mi?

Yeni Zelanda Besin ve Sağlık Enstitüsünde görevli bazı uzmanlar, yoğun bir egzersiz sonrası alkol kullanımının vücuda olan etkileri üzerinde bir araştırma yaptı. Düzenli olarak spor yapan ve yaş ortalaması 23 olan bir grup insan, zorlu bir kas egzersiz metoduna tabi tutuldular.

terli kadın

Bu egzersizden sonra, her bir katılımcıya alkol içeren bir içki verildi ve vücut ağırlıklarına göre her bir 0.4 kg için 0.5 ml alkol aldılar. Bu sırada, aynı deneyde yer alan başka bir gruba ise, kıyaslama yapmak adına sadece portakal suyu verildi.

Sonuçlar ise şöyleydi: portakal suyu içenlerin maksimum gücünde %12.28 ile % 19’luk bir azalma görülürken, alkol tüketenlerde bu oran %30 ile %40 arasındaydı. Bu durum, sıkı bir egzersizin ortaya çıkan sonuçlarında, alkolün olumsuz bir unsur olduğunu göstermektedir.

Alkol, Kas Yenilenmesi Sırasında Egzersizin Sonuçlarını Engelleyebilir

Kaslar, büyüme hormonu sayesinde gelişir. Eğer bu hormonun seviyesi düşükse, kas gelişimi de bundan etkilenir. Yapılan diğer çalışmalar alkolün, bu hormonun salınımını %70 oranında azalttığını göstermektedir.

 

Aynı durum, özellikle erkeklerde kas gelişimini etkileyen bir hormon olan testesteron için de geçerlidir. Alkolün, karaciğerde testesteron üretimini engelleyen zehirli bir madde oluşumuna sebep olduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak bu durum kasları katalize edebilen kortizol artışına sebebiyet verir.

dolu viski bardakları

Ek olarak alkol, vücudun yağ yakma hızını %73 oranında azaltır ve buna lipid oksidasyonu denir. Vücudun bir ‘yerden’ beslenmesi gerektiği için bu durum göründüğünden daha da ciddi bir sorundur. Eğer alkol yağdan önce yakılırsa bunu karaciğer metabolize eder. Bu da asetat oluşmasına ve yakıt olarak kullanılmak üzere kana salınmasına neden olur.

Bu süreç karaciğerde meydana gelirken, vücudumuz bedendeki tüm alkolden kurtulmaya çalıştığı için, daha az besin maddesi elde eder. Tüm bunlar olurken, alkolde bulunan muazzam kalori miktarından bahsetmiyoruz bile. Kalori ve yağ yakmak için spor salonuna gidip, ardından alkol almak pek mantıklı bir hareket değildir.

Tüm Bunlar Hiç mi Alkol Alamazsınız Demek?

‘Süreklilik ile istediğiniz her şeyi başarırsınız’ ya da ‘her şey ayarında güzeldir’ gibi sözleri duymuşsunuzdur. İkinci söz, alkol için de geçerlidir. Yukarıda açıkladığımız alkol çalışmalarına rağmen, ayarını kaçırmadan alkol alabilirsiniz.

Alkolün vücut bazında ne gibi bir etkisi olduğunu yazının içerisinde açıkladık. Özellikle her bir kg için 0.5 ml üzerinde alkol alırsanız, egzersizin size sağlayacağı yararları sıfırlamış olursunuz. Daha iyi anlaşılması açısından, 85 kg bir insan yaklaşık olarak altı kutu birayı gönül rahatlığı ile içebilir. Bu aslında çok yüksek bir miktardır.

 

Açık bir şekilde görülüyor ki, ne kadar az alkol tüketirseniz sizin için o kadar iyidir. Yine de, hafta sonları arkadaşlar ile içilen bir iki bardak içki, elde ettiğiniz tüm sonuçları bir ‘kadehte’ silmez. Alkol tüketimini hayatınıza dengeli bir şekilde yerleştirirseniz, herhangi bir sorun yaşamazsınız. Hem spor yapın yapın hem de aşırıya kaçmadan için, yeter.