Çok Fazla Yağ Yakmak İçin Yoğun Kardiyo Yapın

Yoğun kardiyo egzersizleri çok miktarda yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Ancak fiziksel aktivitenin mutlaka uygun bir diyetle birleştirilmesi gerektiğini unutmayın.
 

Bir spor salonuna kaydolmaya veya fitness rejimine başlamaya karar verenler için en yaygın hedefler arasında kilo vermek gelir. Bu nedenle yoğun kardiyo egzersizleri, yağ yakmak için en iyi seçeneği temsil eder.

Bununla birlikte, egzersiz yapmaya ve yağ yakmaya başlamadan önce, yağların ve kalorilerin vücudumuz için temel enerji kaynakları olduğu gerçeğini de görmezden gelemeyiz.

Öte yandan, bunun, yalnızca günlük fiziksel egzersiz içermeyen bir süreç olduğunu düşünmeden, bel çaplarını mucizevi bir şekilde azaltmak isteyenler var.

Yoğun Kardiyo Egzersizi Nedir?

Yoğun kardiyo, belirli bir sürede dakikada kalp atış sayısını arttırmak için tasarlanmış tüm fiziksel aktiviteleri içerir. Kas güçlendirme egzersizleri ile birlikte yapılması gereken rutinlerdir. Kilo kaybı ile oluşan sarkmaları da önlemek amacıyla yapılır.

Bir spor salonunda, yoğun kardiyo yapmanın en iyi yolu yürüme bandı gibi araçları kullanmaktır. Bu makineler arasında öne çıkan iki tane var: Eliptik ve statik bisiklet.

Eliptik kullanmanın faydaları

Pedal Çevirmek

Bu egzersizin vücudumuza birçok faydası vardır. Bir saatlik çalışmayla 450 ila 830 kalori yakabilirsiniz. Bu, yürürken yaktığınızın dört katından daha yüksek bir kalori miktarıdır.

Geleneksel bir bisiklette de benzer sonuçlar elde edilir. Ancak her zaman yoğun bir tempo ile devam edin ve sadece basit bir yürüyüş yapmayın. Ek olarak, hem statik bir bisikletteki hem de eliptikteki hareketler, ağırlıklar ile yapılan egzersizlerdeki hareketlere oldukça benzer. Böylece yağ yakarken kas gücünü korur hatta arttırabilirsiniz.

 

Herkes İçin Egzersizler

Bu egzersizlerin en yaygın olanı yürümektir. Bu egzersizi yapmaya önceden bir eğitim almadan başlayabilirsiniz. Aynı zamanda, yürümek özellikle fiziksel hazırlığı olmayan biriyseniz, diğer aktiviteler için mükemmel bir ısınma yöntemidir.

Yürüyen kadın

Koşmak veya hızlı yürümek de çok sağlıklı egzersizlerdir. Ancak ileri seviyeleri, kazanılmış belirli beceriler gerektirir. İp atlamak ise, yaşam dinamikleri ve sert hava koşullarında dış mekan aktivitelerine imkan olmadığında ideal bir seçenektir.

Herkes için egzersizlerde, dövüş sanatları ya da boks gibi sporlar ile sürekli hareket gerektiren futbol veya basketbol gibi diğer sporları da buluruz. Bu sporların yararları zorlu antrenman seanslarından geliyor.

HIIT Egzersizi: Yüksek Yoğunluklu, Maksimum Sonuç

Bu rutinler yoğun kardiyo kavramını daha yüksek bir aşamaya getirmektedir. ‘Geleneksel’ uygulamaların sonuçlarını pozitif olurken, aralıklı egzersizin yağ yakmada daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

HIIT rutini, yüksek yoğunluklu hareketlerle yüksek kontrol periyotlarının, dinlenme ve yenilenme için aralıkların birleşimidir. Vücudun yağları okside etme kapasitesinde gözle görülür bir gelişme sağlar.

Yüksek yoğunluklu olması  nedeniyle, hareketsiz bir yaşam tarzından bu rutinlere ciddi bir şekilde geçilmesi tavsiye edilmez. Aşamalı bir uygulama gerekir. Her zaman, yüksek yoğunluk fiziksel çalışmalar için egzersizinizi onaylayan bir tıbbi uzman gözetiminde olmalısınız.

 

Yoğun Kardiyonun Faydaları

Kas dokuları arasında kalan fazla yağları yok etmek kolay değildir. Uygulamada, yoğun kardiyo egzersizleri tartıdaki rakamları azaltmaktan çok daha fazlasını başarır: Kalp ve akciğerlerin işleyişini optimize eder. Stres seviyesini düşürmek, uyku ve dinlenme saatlerinin kalitesini artırmak için etkilidir.

Ayrıca, kötü kolesterolü, diyabet ve hipertansiyon gibi rahatsızlıkları önler.