Greyfurt: Özellikleri ve Faydaları

Çok sık greyfurt yemiyorsanız, bu yazıyı okuyup greyfurtun özelliklerini ve faydalarını öğrendikten sonra yemek isteyeceksiniz. Sizlerle paylaşacağımız tarifler, markete bir sonraki gidişinizde birkaç greyfurt almanıza neden olabilir!
 

Greyfurt, narenciye ailesinden, mayhoş ve asidik tadı olan bir meyvedir. Tadının yanı sıra, bu yazımızda anlatacağımız üzere pek çok özelliği ve faydası da vardır.

Ayrıca, sizlerle birkaç greyfurtlu tarif paylaşacağız. Greyfurtun kullanım çeşitliliği sayesinde, aile ve arkadaşlarınızı etkileyecek çeşitli tatlı ve tuzlu yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

Greyfurtun Besin Değerleri

Greyfurtun özellikleri ve faydalarından bahsetmeden önce, besin değerlerinden bahsetmeliyiz. Besin değerleri, bu lezzetli ve sağlıklı meyveyi daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.

Öncelikle, her 100 gram greyfurt 27 kalori içerir. Bu yüzden, kilo vermek isteyen kişiler için ideal bir yiyecektir.

Ayrıca, %6 karbonhidrat ve %0.8 lif içerir. Diğerleri kadar ön planda olmasa da, folik asit, kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir ve A, B ve C vitaminleri içerir.

Görebildiğiniz üzere, greyfurt vücut için gerekli ve faydalı bir çok besin içerir. Greyfurt, sadece hafif bir meyve değildir sağlık için de çok faydalıdır.

Özellikleri ve Faydaları

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Demin dediğimiz üzere, greyfurtun kalorisi düşüktür. Bu sayede, lezzetli ama düşük kalorili yemekler hazırlamak isteyen kişiler için idealdir.

ortadan kesilmiş greyfurt

Ayrıca, greyfurt metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Daha hızlı bir metabolizma kilo vermeye yardımcı olur ve daha hızlı incelmenizi sağlar.

Kabızlığa İyi Gelir

 

Lif açısından zengin bu meyve, kabızlık sorunu olan kişilere sıkça tavsiye edilir. Kabızlık gibi sindirim rahatsızlıklarını önleyebilecek, tamamen doğal ve sağlıklı bir çözümdür.

Ek olarak, lif diyabet, obezite ve kolon kanseri gibi hastalıkların ve rahatsızlıkların önlenmesine de yardımcı olur. Bu faydaları nedeniyle lifli yiyecekler herkesin günlük beslenme düzenine dahil etmesi gereken yiyeceklerdir.

Kötü Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Greyfurt yüksek oranda içerdiği antioksidanlar sayesinde kötü kolesterol seviyelerini düşürmekte çok etkilidir. Kolesterol sorununuz varsa, aldığınız ilaçların yanında her gün bir greyfurt yemek, sağlığınız için çok faydalı olacaktır. Ayrıca, kolesterol seviyelerinizi dengelemenin yanı sıra kalbinizi de sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.

Cildin Yaşlanmasını Yavaşlatır

İçerdiği C vitamini sayesinde greyfurt, yaşlanmaya karşı baş yardımcılarınızdandır. Cildin elastikiyetini korumasını ve sıkı kalmasını sağlayan kolajen üretimini destekler. Düzenli olarak, yüksek oranda C vitamini içeren besinler tüketmek, cildinizin genç kalmasını sağlar ve kırışıklıkları önler.

Greyfurt Yemek İçin Farklı Yöntemler

Greyfurtun özellikleri ve faydalarından bahsettiğimize göre, size, bu harika meyveyi beslenme düzeninize nasıl ekleyebileceğiniz hakkında bazı fikirler vermek istiyoruz.

  • Sağlıklı ve besleyici meyve suları: meyve suyu halinde tüketmek en yaygın greyfurt tüketme yöntemlerinden biridir. Eğer greyfurtun asidik tadından çok hoşlanmıyorsanız, greyfurt suyunu başka meyvelerle karıştırabilirsiniz. Bu tarz meyve suları, kilo verme diyetleri için idealdir. Denemeniz için size önerebileceğiniz 5 smoothie tarifini burada bulabilirsiniz.
  • Hafif asidik salatalar: eğer orijinal ve sağlıklı salataları seviyorsanız, salatalarınıza bu meyveyi eklemeyi mutlaka denemelisiniz. Domates, roka ve keçi peynirinden hazırlayacağınız bir salataya greyfurt dilimleri ekleyip harika sonuçlar elde edebilirsiniz.
greyfurtlu salata

  • Et ve balık sosları: sıra dışı bir fikre ne dersiniz? Balık veya balıklarınıza mayhoş bir greyfurt sosu hazırlayabilirsiniz. Hem sizin hem de misafirlerinizin çok hoşuna gideceğine eminiz.
  • Kekler, kurabiyeler ve tartlar: eğer daha geleneksel bir greyfurtlu tarif arıyorsanız, tatlı hazırlamanızı öneriyoruz. Mayhoş ve eğlenceli bir tat katmak için kek veya kurabiyelerinize greyfurt parçacıkları ekleyebilirsiniz.

Greyfurt en popüler meyvelerden biri olmadığı için pek çok kişi, bu harika ve faydalı meyveyi meyve veya meyve suyu dışında farklı şekillerde kullanabileceğini bilmez. Bu meyve çok çeşitli kullanabileceğiniz, hem tatlı hem tuzlu yemeklerinize lezzet katacak bir meyvedir.

  • Pomelo. Grapefruit, Citrus decumana L., Citrus paradisi. Federación Española de Nutrición. Recuperado de: http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/pomelo.pdf