Keten Tohumu Yağı ve Özellikleri

20 Ağustos, 2019
En popüler ve hakkında en çok konuşulan ürünlerden biri keten tohumu yağıdır. Bu yağın bir sporcuya sağlayabileceği pek çok faydası vardır. Aynı zamanda günlük diyetiniz için faydalı bir seçenektir.
 

Keten tohumu yağı ya da bezir yağı, sağlığınıza olan katkıları sayesinde son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Bu bitkinin faydaları nedeniyle, her geçen gün daha fazla insan onu diyetine eklemektedir.

Bu yağ keten tohumundan (Linum usitatissimum) elde edilmektedir. En önemli özelliklerinden biri yüksek miktarda omega-3 içermesidir, omerga-3 sağlıklı bir kardiyovasküler sisteme sahip olmak için gerekli olan yağ asididir.

Bu bitkinin kökü, kumaş üretmek için kullanılır ve tohumlarından da yağ çıkarılır. Tohumlar da aynı zamanda keten tohumu tozu yapmak için öğütülür.

Bunların yanında, bu bitkinin tedavi amaçlı kullanımı gelenekseldir. Antik Mısırlılar ve Yunanlar, ketenin kumaş yapımı için kullanımı haricinde, keten tohumu yağını da tıbbi amaçlarla kullanmışlardır. Bu yazımızda, keten tohumu yağının farklı kullanımlarının detaylarına gireceğiz. Aynı zamanda onu diyetimize eklemenin faydalarını da tartışacağız.

Keten Tohumu Yağının Temel Özellikleri

Yüksek Omega-3 İçeriği

Omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri, sağlıklı bir kardiyovasküler sisteme sahip olmak için olmazsa olmazdır. Aynı zamanda vücuttaki diğer sistemler için de önemli roller oynar.

Keten tohumu yağı, bitki temelli olup bu kadar çok omega-3 içeren nadir gıdalardan biridir. Aşağı yukarı yüzde 50- 60’ı omega-3’tür, buna ek olarak omega-6 ve omega-9 da içerir.

Vücudumuz yeterli temel yağ asidini kendi kendine üretemez, bu nedenle bunları diyetimize eklemek zorundayız. En iyi omega-3 kaynaklarından biri balık yağıdır.

 

Ayrıca, keten tohumu yağının balık yiyemeyenler için harika bir alternatif olduğunu da unutmamak gerekir. Balık yememeyi seçen vejetaryen ve vegan insanlar için mükemmeldir.

keten tohumu

İnsan Vücudu İçin Farklı Faydaları

Yüksek miktarda omega-3 içerdiğinden keten tohumu yağı, kardiyovasküler rahatsızlıkları önlemek ve azaltmak için harika bir müttefiktir. Yağ birikmesinden kaynaklanan damar tıkanıklıklarını (atherosclerosis), örneğin kolesterolü, azaltmada etkilidir.

Keten tohumu yağı tüketmenin aynı zamanda diyabet, kanser, osteoporoz ve artrit gibi hastalıkların tedavisi ve önlenmesinde de etkili olduğu ispatlanmıştır. Ayrıca nörolojik hastalıklar gibi otoimmün hastalıkların tedavisinde de yardımcı olduğu görülmüştür.

Keten tohumu yağı aynı zamanda doğal laksatiftir çünkü bağırsak hareketlerine iyi gelir. Bu sayede vücudunuz gıda atıklarından ve toksinlerden kurtulur. Sonuç olarak da keten tohumu yağı tüketmek kilo vermenize ve daha az şişkin hissetmenize yardımcı olur.

Bu ilginç ürün ayrıca fevkalade anti-enflamatuvar özellikler barındırır. Artrit ve regl öncesi sendromdan kaynaklanan ağrıları iyileştirmede çok iyidir.

 

Aynı zamanda sporcular için mükemmel bir müttefiktir. Faydalarına ek olarak, antrenmanlar arası vücudun kendini toplama süresini azaltır. Ayrıca enerji seviyenizi yükselterek daha uzun süre fiziksel aktivite yapmanıza izin verir.

Güzellik ve Sağlık

Keten tohumu yağı ayrıca, cildiniz ve saçınız üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Öncelikle cildinizin nemlenmesini, pürüzsüz ve sıkı olmasını sağlar ve görüntüsünü güzelleştirir. Aynı zamanda kuru cildi ve egzamayı rahatlatır. İkincisi, saçının parlak görünmesini ve daha hızlı uzamasını sağlar.

Kadın sağlığına gelince, keten tohumu yağı regl döngüsünü düzenlemeye ve progesteron seviyesini dengelemeye katkı sağlar. Aynı zamanda polikistik over sendromu (POS) ağrıları ve menopozu rahatlatmada oldukça kullanışlıdır.

aynada yüzüne bakan mutlu kadın

Keten Tohumu Yağını Diyetinize Eklemeniz İçin Tavsiyeler

Keten tohumu yağını günlük diyetinize eklemek için iki seçenek vardır: sıvı form ya da keten tohumu takviyeleri. İlk seçenek diyetinize fazladan kalori koymak gibi bir dezavantaja sahiptir. Aynı zamanda ikinci seçenek, fazla kaloriyi almadan sadece aktif içeriği almanızı sağlar.

 

Çok önemli bir tavsiye, keten tohumu yağını pişirmekten kaçınmak olabilir. Herhangi bir işleme tabi tutmadan ve şişedeki gibi direkt tüketilmelidir. Salata sosu gibi bir sos olarak, yiyecekleri lezzetlendirmek için ya da direkt kaşıkla tüketebilirsiniz.

Eğer sıcaklığını yükseltirseniz oksitlenecektir. Bu nedenle asla ısıya maruz bırakmamalısınız. Bu önlemleri alın ve keten tohumu yağını sağlığınız için mükemmel bir müttefik olarak kullanın. Faydalarından yararlanmak için daha ne bekliyorsunuz?

  • Popa, V.-M., Gruia, A., Raba, D.-N., Dumbrava, D., Moldovan, C., Bordean, D., & Mateescu, C. (2012). Fatty acids composition and oil characteristics of linseed (Linum Usitatissimum L.) from Romania. Journal of Agroalimentary Processes and Technologies.
  • Zuk, M., Richter, D., Matuła, J., & Szopa, J. (2015). Linseed, the multipurpose plant. Industrial Crops and Products. https://doi.org/10.1016/j.indcrop.2015.05.005
  • Zambiazi, R. C., Przybylski, R., Weber Zambiazi, M., & Barbosa Menonca, C. (2007). Fatty Acid Composition of Vegetable Oils and Fats. Boletim Do Centro de Pesquisa de Processamento de Alimentos. https://doi.org/10.5380/cep.v25i1.8399
  • Tocher, D. R., Fonseca-Madrigal, J., Bell, J. G., Dick, J. R., Henderson, R. J., & Sargent, J. R. (2002). Effects of diets containing linseed oil on fatty acid desaturation and oxidation in hepatocytes and intestinal enterocytes in Atlantic salmon (Salmo salar). Fish Physiology and Biochemistry. https://doi.org/10.1023/A:1025416731014
  • Piedecausa, M. A., Mazón, M. J., García García, B., & Hernández, M. D. (2007). Effects of total replacement of fish oil by vegetable oils in the diets of sharpsnout seabream (Diplodus puntazzo). Aquaculture. https://doi.org/10.1016/j.aquaculture.2006.09.039