Karbonat Performansınızı Geliştirmeye Yardımcı Olur

16 Şubat, 2020
Karbonat, pek çok kullanım alanına sahiptir ve dolabınızdaki en çok yönlü ve faydalı ürünlerden biridir. 
 

Genellikle ekmek ve poğaça yapmadaki rolüyle bilinen karbonat, daha az bilinen farklı kullanım alanlarına da sahiptir. Bugünkü yazımızda, karbonatın spor performansınızı da geliştirebilecek faydalarına birlikte bakacağız.

Karbonat, doğada bir mineral olarak bulunur. Sodyum hidrojen karbonat olarak da bilinen karbonatın en yaygın kaynağı olan soda külünün en büyük rezervi ABD Wyoming’de yer almaktadır. Bu, her ne kadar yenilenemeyen doğal bir kaynak olsa da yakın bir zamanda tükenme riski yoktur.

Yaygın kullanım alanları

Mayalama özelliklerine ek olarak, karbonatın yaygın kullanım alanları listesi epey uzundur. Ayrıca, mobilya ve giysilerdeki kokuları çıkarabildiği içinde ev temizliğinde çok etkili bir yardımcı haline gelmektedir.

Hijyen söz konusu olduğunda karbonat, diş macunu, şampuan ve deodorantın yerini alabilmektedir. Buna ek olarak, idrar yolu enfeksiyonu ve mide ekşimesi gibi hastalıklarla savaşmak gibi tıbbi amaçlarla da kullanılabilmektedir.

karbonatın faydaları

Karbonat ve spor

Karbonatın az bilinen özelliklerinden biri de spor performansı artırıcı etkiye sahip olmasıdır. Bisiklet (cycling) gibi egzersizlerde gözle görülür bir fark yaratmaktadır. Ayrıca, bugüne kadar hiçbir şekilde sporcuların kullanması yasaklanmamış bir maddedir.

 

Sodanın bu gücü, asiditeyi azaltmasından gelmektedir. İnsan vücudu bu maddeyi, kaslardaki alkaliliği azaltmak için böbrekler aracılığıyla üretir.

Laktik asit: içimizdeki düşman

Bu kimyasal bileşen vücutta, glikolitik metabolizma aracılığıyla birikir. Başka bir deyişle, oksijensiz ortamda glukozun ayrıştırılmasıyla gerçekleşir. Bu durum, kısa süreli ve yüksek yoğunluklu egzersizler yaptığınızda meydana gelir. Ağırlık kaldırmak ve sürat koşusu bunun örneklerindendir.

Uzun ve yorucu aktivitelerden sonra kas dokusunda laktik asit birikmeye başlar. Kısacası, bu aktivitelerden sonra vücudun laktik asidi dışarı atacak kadar zamanı olmaz.

Tüm bunlar, glukozdan enerjiyi çıkarmaktan sorumlu olan enzimlerin çalışmasına ket vurulmasından kaynaklanır. Ayrıca, bu durumda kas liflerinin kalsiyumu emmesi de engellendiği için şiddetli kasılmalar artar. Bunun sonucunda da bitkinlik hissedersiniz.

spor yapan kadın

Karbonat ne işe yarar?

Karbonatı devreye sokmak, kandaki PH oranını düşürür. Başka bir deyişle, asidite seviyesini azaltır. Bu da kan dolaşımından kaslara emilen laktik asidin daha sonra aşamalı olarak kaslardan atılabildiği denge durumunun oluşmasını sağlar.

 

Kontrendikasyonlar

Bulantı ve kusmaya sebep olabilecek asidik ve tuzlu bir tada sahip olduğu için pek çok insan için karbonatı tüketmekle ilgili ilk sorun tadıdır. Fakat tadından da önemlisi karbonat tüketmek, kusma, bulantı ve ishal gibi mide rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.

Eğer önerilen miktarı aşarsanız metabolik alkaloz riskini artırabilirsiniz. Bu, kandaki PH oranının fazlasıyla arttığı çok tehlikeli bir durumdur. Karbonatı fazla kullanmanın diğer bir olumsuz etkisi de arteriyal hipertansiyondur. Bu yüzden, böbrek yetmezliği olan kişilerin karbonatı yalnızca sıkı tıbbi denetim altında kullanması gereklidir.

Peki buna değer mi?

Karbonatı spor performansını artırmak için kullanmak yeni bir gelişme değildir. Bu konu üzerindeki ilk çalışmalar yirminci yüzyılın başlarına kadar gitmektedir. Bu bileşenin özellikleri tartışma götürmemektedir.

Bununla beraber, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, karbonatın sporcular için pek çok olumsuz etkisi de olabilmektedir. Kimilerine göre kafein, karbonatın olumsuz etkilerine yol açmazken olumlu etkilerini bünyesinde barındırmaktadır.

Ayrıca, tadı da güzel olduğu için diyetinize eklemeniz daha kolay olacaktır. Egzersiz yapmadan önce bir bardak kahve içmek yeterli olacaktır. Eğer kendinizi şımartmak istiyorsanız kahvenize biraz şeker ekleyebilir ya da beraberinde bir kurabiye yiyebilirsiniz.