Sahilde Bir Gün Geçirdikten Sonra Neden Yorgun Hissederiz?

Sahilde bir gün geçirmek sağlıklı ve eğlenceli bir aktivitedir fakat bazı önlemler almanız gerekir. Aksi halde, sahilde bir günden sonra yorgun hissetmek gibi olumsuz sonuçlar yaşamanız kaçınılmazdır.
 

Yaz yaklaşırken kendimizi eğlenceli, güneşli ve denizde yüzdüğümüz günlere hazırlarız. Bununla beraber, sahilde bir gün geçirdikten sonra genellikle çok yorgun hissederiz. Hatta bunun etkisinden kurtulmak için uyumak isteriz. Peki ya neden?

Sahilde bir gün geçirdikten sonra neden yorgun hissederiz?

Kumsalda bir gün geçirdikten sonra kendinizi çok yorgun hissettiğiniz oldu mu? Böyle bir günün ardından saatlerce egzersiz yapmış gibi hissedebilirsiniz! Bu kadar hoş ve rahatlatıcı bir aktivitenin ardından bu kadar yorgun hissetmemek için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Sahilde bir gün geçirmek için belli önlemler almanız gerekmektedir. Öncelikle, güneşe çok fazla maruz kalmaktan kaçınmanız çok önemlidir. Bu sayede güneş yanıklarını ve dolayısıyla cilt kanserini önleyebilirsiniz.

Bu yüzden, güneş koruyucu krem kullanmanız, gölge alanlarda vakit geçirmeniz ve bol miktarda sıvı tüketmeniz çok önemlidir. Bu tavsiyeler, sahilde sağlıklı bir şekilde vakit geçirebilmeniz için en iyi müttefikleriniz olacaktır.

sahilde bir gün

Sahilde bir gün geçirdikten sonra, güneşten gelen radyasyon, sıcağa maruz kalmak ve dehidrasyon size yorgun hissettirebilir. Bunlar arasında en büyük sorumluluk genellikle güneşten gelen radyasyondur.

Ayrıca, kendinizi çok fazla sıcağa maruz bıraktığınızda da terlersiniz ve bunun sonucunda hem dehidre olursunuz hem de vücudunuzdaki mineralleri kaybedersiniz.

Vücudunuz çok fazla sıvı kaybettiğinde kaslara giden oksijen miktarı da azalır. Bu, metabolizmayı sınırlayan ve daha çok sıvı kaybını önleyen doğal bir savunma mekanizmasıdır.

 

Metabolizmanızın yavaşlaması sonucunda enerjiniz azalır ve kaslarınız zayıflar. Eğer normalden daha fazla dehidrasyon gerçekleşirse, metabolizma, var olan sıvıyı olabildiğince tutmaya çalışır.

Bu aşamada da kan basıncı düşük olur ve dolayısıyla yorgun hissedersiniz. Buna bağlı olarak bazı insanlar baş dönmesi yaşayabilir hatta bayılabilir.

Sahilde bir gün geçirdikten sonra yorgunluktan kaçınmak için üç tavsiye

Sizin de bildiğiniz gibi, yaz ayları boyunca yoğun güneş ışınlarına ve sıcağa karşı dikkatli olmak gereklidir. Bu sadece yorgunluk hissini önlemek için değil vücudunuzun ideal sağlık durumunda olmasını sağlamak için de çok önemlidir.

Güneşe aşırıya kaçmadan maruz kalmak faydalıdır ve hatta vücudun işlevleri için gereklidir. Örneğin, D vitamini yalnızca güneşin yardımıyla sentezlenir.

D vitamini eksikliği, kalsiyumun özümsenmesine doğrudan etkide bulunduğu için güneşe çıkmamak kemiklere ve kas yapısına zarar verebilir. Bununla beraber, güneşten güvenli bir şekilde faydalanmak ve sağlığınızı korumak için bazı önleyici tedbirler almanız gereklidir.

İşte, risksiz bir şekilde sahilde bir gün geçirebilmeniz için üç öneri:

Güneş koruyucu kullanmayı unutmayın

Güneşe maruz kalacağınız anlarda güneş koruyucu kullanmayı unutmamanız gerekir. Sahilde amacınız ister çalışmak ister eğlenmek olsun bunu ihmal etmemelisiniz. Güneş koruyucu kremler sayesinde güneşin cilde verebileceği olası zararları önleyebilirsiniz.

güneş kremi

Vücudunuzda yanık olmasını önlemek için güneşe maruz kalacağınız her durumda güneş koruyucu krem kullanın. Güneşte kalacağınız süre kısa olsa da yine de güneş koruyucu kullanmanız şarttır.

Herkesin ihtiyaçları farklı olacağı için, cilt tipinize uygun olan güneş koruyucuyu seçebilmek adına tercihen dermatolog olan güvenilir bir doktora danışmanız en iyisi olacaktır.

Gölgede vakit geçirmeye çalışın

Güneş ışınlarına daha az maruz kalmak için gölge alanlarda vakit geçirmeye çalışın. Sahilde geçireceğiniz bir gün için gölge alanların önemini hafife almayın.

Güneş en güçlü olduğunda mutlaka bir şemsiyenin gölgesi altında olmalısınız. Bu sayede hem rahatlarsınız hem de vücut sıcaklığınızın düşmesini sağlarsınız.

Bol sıvı tüketin

Sahilde bir günün sonunda gelen yorgunluğun bir sebebi de sıvı kaybıdır. Bitkinlik ve halsizliği önlemenin en iyi yolu, bol sıvı tüketmektir. Bol bol su içmenin yanı sıra, mineral bakımından zengin meyve ve meyve sularını da tüketmeyi ihmal etmeyin. Bu meyvelere örnek olarak kavun, karpuz ve portakal verilebilir.

sağlıklı içecekler

Vücudunuzun sıvı kaybını telafi etmek için düzenli olarak su, taze sıkılmış meyve suyu ve meyve tüketmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede arkasından yorgunluk ve bitkinlik etkilerini hissetmeden sahilde eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Ayrıca, sıvı kaybına katkıda bulunacağı için alkollü içecekler tüketmekten de kaçınmanızı öneririz. Hafif şeyler yemeyi ve öğünlerinize meyve, sebze ve protein ekleyerek yağlı gıda tüketiminizi kısıtlamayı da unutmayın.