İspanyol Kültürüne Özgü Sağlıklı Yiyecek Alternatifleri

Tipik bir Akdeniz mutfağına sahip olan İspanya'daki sağlıklı yiyecek çeşitleri kaliteleriyle göz doldurur. Bölgesel farklılıklar olsa da her zaman oldukça dengeli ve geniş yiyecek seçenekleri bulmak mümkündür. 
 

Bu yazımızda sizi biraz İspanyol mutfağıyla tanıştırmak istiyoruz. İspanyol kültürüne özgü sağlıklı yiyecek alternatifleri dünyanın en sağlıklı yiyecekleri arasındadır ve ünlü Akdeniz geleneğinin bir parçasıdırlar.

İspanyollar her gün zeytinyağı tüketirler. Her tarifin vazgeçilmezi olan zeytinyağının yanı sıra her gün meyve, sebze veya et gibi taze yiyecekleri de yerler. Üstelik bu yiyecekler genellikle kendi ülkelerinde üretilir.

Ayrıca tahıl da sık tüketirler. Günlük beslenmelerinin önemli bir parçasıdır. Bu yüzden İspanyol kültürüne özgü sağlıklı yiyecekler bulmak çok kolaydır.

Bu yazıda İspanya’ya özgü birkaç sağlıklı yemek tarifini keşfedeceğiz. Etten balığa ve hatta sebzeye İspanya’da sağlıklı yiyecekler bulmak kolay. Oldukça geniş taze ve sağlıklı ürün seçenekleri mevcut.

Fast food daha popüler hale gelmiş olsa bile İspanyol kültürüne özgü sağlıklı yiyecekler hala sapasağlam ayakta ve öyle olmaya da devam edecek gibi gözüküyorlar.

İspanyol Kültürüne Özgü Sağlıklı Yiyecekler

Gazpaço

gazpaço çorbası

Gazpaço aslen Endülüs’e özgü bir yiyecek. Orada özellikle yaz aylarında oldukça popülerdir. Artık İspanya’nın her yerinde de yeniyor. Hatta süpermarketten hazır yapılmış şekilde satılan versiyonlarını bile var.

Bu tarifin geçmişi 16. yüzyıla kadar uzanıyor. İspanyollar, Güney ve Kuzey Amerika’da fetihler yaptıkları günlerde domates yemeye başladılar. Domates, Endülüslü köylüler için ideal bir seçenekti. Hem ekonomikti hem de savaş alanında geçirilen uzun günlerde gereken enerjiyi sağlayabiliyordu.

 

Bu soğuk çorbayı yapabilmek için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

  • Yarım kiloya yakın olgunlaşmış domates
  • Bir salatalığın yarısı
  • Bir dilim yeşil biber
  • Zeytinyağı
  • Sirke
  • Ekmek
  • Tuz

Bu tarifi hazırlamak için tek yapmanız gereken malzemeleri doğramak ve karıştırmak. Yemek istediğiniz öğünden bir süre önce yapmanız önemli. Çünkü buzdolabında soğuması gerekiyor.

Domates dilimleri ve doğranmış maydanozla birlikte veya biraz zeytinyağıyla birlikte servis edebilirsiniz.

Escalivada

Yarımadayı geçince Katalonya’ya varırsınız. Orada sizi onların Escalivada isimli meşhur yiyecekleri bekliyor. Bu yiyecek, Valencia, Murcia ve Aragon gibi farklı şehirlerde de popülerdir.

Bol lifli ve düşük kalorili içeriği nedeniyle İspanyol kültürüne özgü sağlıklı yiyecekler listesinde yer almayı hak ediyor.

Escalivada ismi Katalanca’dan geliyor ve ızgara yapmak anlamını taşıyor. Tarif de aslında sebzelerin ızgarada pişirilmesinden ibaret diyebiliriz. Zaman zaman tamamlayıcı olması adına yanında balık da pişirebilirsiniz (morina balığı bu yemeğin yanında iyi gider).

Bu lezzetli yemeği hazırlamaya karar verirseniz ihtiyacınız olandan fazlasını yapmanızı öneriyoruz. Kalanları buzdolabında saklayabilirsiniz. Pek çok farklı yemeği iyi bir şekilde tamamladıklarını göreceksiniz.

Etin ve sebzelerin, tostların ve sandviçlerin yanında yiyebileceğiniz harika bir mezedir. Morina balığı veya ançüezle bir araya getirip tek başına bir yemek gibi de tüketebilirsiniz.

 

Favori sebzelerinizi ızgarada pişirebilirsiniz. Ancak tipik bir escalavadada soğan, domates, patlıcan ve kırmızı biber bulunur. Tek yapmanız gereken bu malzemeleri ızgarada pişirmek ve şeritler halinde doğramaktır. Sonrasında üzerlerine zeytinyağı ve tuz ekleyebilirsiniz.

Koyun Eti (Ternasco)

Gelin bir başka özerk topluluğa, Aragon’a gidelim. İspanya’nın bu bölgesinde Ternasco isimli yemeğe rastlıyoruz. Anne sütü ve tahılla beslenen 10 kilo civarındaki küçük koyunların etinin yaşları nedeniyle gevrek, sulu ve lezzetli olduğu biliniyor.

Ternasco, düşük kolesterol içeren bir yiyecek olması nedeniyle İspanyol kültürüne özgü sağlıklı yiyecekler listemizde yer almayı hak ediyor. Yüksek oranda protein ve vitamin barındırıyor. Bu et çocuklar, yetişkinler ve kilo vermek isteyenler için uygun çünkü çok az miktarda yağ barındırıyor.

Ternasco’yu hazırlarken tercih edilen en popüler yöntem eti közde veya fırında pişirmek. Genellikle fırınlanmış patatesle birlikte servis ediliyor.

Şiş Kebap (Espeto)

espeto şiş balık

Son tavsiyemiz ise İspanya’nın güneyinden, Malaga’dan geliyor. Espeto isminin kökeni şişte balık anlamına gelen “espetar” kelimesine dayanıyor. İsminden de anlaşılacağı üzere bu yemeği pişirmek için, balık şişe geçiriliyor ve bir ateşin üzerine konuyor.

Genellikle sardalya balığı tercih ediliyor ancak çipura, levrek veya palamut gibi balık türlerini de tercih edebilirsiniz. Mangalda da pişirilebilir. Endülüs sahilindeki plajlarda yer alan barlarda da yaygın olarak yapılır.

 

Kulağa kolay gibi gelse de, balığı doğru bir şekilde pişirebilmek bir sanattır. Önce sardalyaları şişe geçirin ve gerektiği kadar tuzlayın. Sonra şişi pişmek üzere ızgaranın üstüne bırakın. Gördüğünüz gibi bu yöntem, taze balık yemenin en sağlıklı ve en doğal yollarından biridir.