Bir Sporcu İçin En İyi Diyet Hangisidir?

Yüksek seviyede spor yapabilmek için vücudunuz besleyici maddeler ve enerjiye ihtiyaç duyar. Bunun için sağlıklı ve iyi planlanmış bir diyet gereklidir. 
 

O kadar çok diyet şekli var ki bir sporcu için en iyi beslenme planını belirlemek neredeyse imkansız bir görev olabilir. Ama endişelenmeyin. Bu konu hakkında sorularınız varsa, cevaplamak için buradayız.

Sağlıklı Bir Diyet Nasıl Olmalıdır?

Bir sporcu için en iyi diyet derken, sağlığınızı tehlikeye atabilecek katı bir rejimden bahsetmiyoruz. Her sporcunun kendisini doğru ve tutarlı bir şekilde beslemesi gerekir.

Bazen, daha hızlı kilo vermek için gerekenden az yeme hatasına düşebilirsiniz. Ama bu aslında istediğiniz şeyin tersi etkiye yol açar. Kaslarınız zayıflayabilir, vücudunuz egzersiz için yüzde 100 hazır olmayacaktır ve ruh haliniz hızla bozulabilir. Bu her sporcu için çok zararlı bir kombinasyon olacaktır.

Bir sporcu için en sağlıklı ve iyi diyet aşağıdakileri içermelidir:

ızgara tavuk ve salata

  • Doğru miktarda protein. Egzersiz yapın ya da yapmayın, protein çok önemlidir. Ancak düzenli egzersiz yapıyorsanız, daha da önemlidir çünkü kaslarınızı besler ve ihtiyacınız olan enerjiyi verir.
  • Karbonhidratlar. Karbonhidrat içermeyen birçok diyet olmasına rağmen, bunlar ilk yakılan ve vücudunuza enerji veren besinlerdir. Böylece protein, görevini yerine getirebilir.
  • Vitaminler. Meyvelerden ve sebzelerden aldığınız vitaminler, iyi bir sağlık durumu, iyi bir görünüm ve sağlıklı bir vücut için gereklidir.
  • Yağlar. Evet, yağlar da gerekli! Tabi doymamış ve doğal yağlar yemelisiniz. Kilo vermenize, kaslarınızı şekillendirmenize ve formda kalmanıza olanak veren yağları içeren pek çok yiyecek vardır.
 

Bu besinleri diyetinize ekledikten sonra, şu soru ortaya çıkıyor: Bir günde bu öğelerden ne kadar tüketmeliyim?

Bir Sporcu İçin En İyi Diyet Şekli

Bu gruplar içinde, faydalı olan ve yemeniz gerekenlerin yanında reddetmeniz gereken bazı yiyecekler de var. Bunların ne olduğunu görelim:

  • Balık. Her türlü taze beyaz ve mavi balık. Gereksiz kimyasallar ve genellikle doymuş yağlar içeren kurutulmuş veya konserve balıkları unutun.
  • Et. Beyaz etler kırmızı etlerden daha iyi olmasına rağmen, kararında olduğu takdirde kırmızı eti de tüketebilirsiniz. Kuzu etini unutun, çünkü çok fazla sağlıksız yağ içerir.
  • Tahıllar ve kuru yemişler. Her ikisi de vücuda ihtiyaç duyduğu besinleri vermenin çok sağlıklı bir yoludur. Ekmekten kaçının ve çok fazla makarna yemeyin. Çünkü bunlar çok kalori içerdiği için kilo almanıza neden olacaktır.
  • Süt Ürünleri ve yumurta. Bu ürünler ve yumurta, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu en önemli protein kaynaklarından birini oluşturur. Süt ürünlerinin az yağlı olanlarını tercih edin.
Kuru yemişler, avokado ve somon

Bu yiyeceklerin tümünden yararlanabilmek için günde beş kez yemeye çalışın. Bu metabolizmanızı hızlandırmanıza da yardımcı olabilir.

Ayrıca tabağınızı en az üç parçaya bölün. En büyük kısmı vitaminlerle dolu olmalı. En büyük ikinci kısım protein içermeli ve en küçük bölümde ise tahıllar, kuru yemişler veya baklagiller yani sağlıklı karbonhidratlar olmalıdır.

 

Yağlar, sağlıklı olsa bile sabahları tüketilmelidir. Bu şekilde, bütün gün onları yakmak ve gün boyunca ihtiyaç duyacağınız enerjiye dönüştürmek için zamanınız olacaktır. Ve elbette, bol su içmeyi ve izotonik içecekler tüketmeyi unutmayın. Bu formda kalmak için çok önemlidir.