Hızlı Kilo Vermek İçin Yaz Diyeti

· 11 Nisan 2019
Yaz mevsimi, diyete başlamak ve kilo vermek için yılın en iyi zamanıdır. Taze ve mevsimlik ürünler tüketebilir, günlerin daha uzun ve daha sıcak olmasıyla açık havanın tadını çıkarabilirsiniz. Artık bahaneniz kalmadı!

Yaz geldiğinde ve bikini diyetinizden sonuç alamadıysanız, size hızlı kilo verebileceğiniz bir yaz diyeti önermek istiyoruz. Hedefinize ulaşmak için, fırında veya ızgarada hazırlanan taze yemeklerden ve, mevsimlik meyve ve sebzelerden faydalanacaksınız.

Ne yazık ki yazın yapılan planlar ve tatiller yüzünden, öğün saatleriniz aksayabilir, daha sağlıksız yiyecekler tercih edebilir ve dışarıda yeme sıklığınızı arttırabilirsiniz.

Bu yazımızda, hızlı kilo vermek için bir yaz diyetinde olması gereken özellikleri anlatacağız.  Göreceğiniz üzere, uygulaması çok kolay olan bu diyet ile mutfakta da çok fazla zaman harcamak zorunda kalmayacaksınız.

Hızlı Kilo Vermek İçin İyi Bir Yaz Diyeti

1. Karpuz ve Kavun

Meyveler, her türlü diyette önemli birer besindir. Kendimizi şanslı sayabiliriz, çünkü yazın karpuz ve kavun gibi çekici mevsim meyveleri sayesinde meyve tüketimi artar. Bu iki meyve, ekstra kilolara karşı mücadelenizde mükemmel müttefikler olacaktır.

karpuz yiyen kadın

Karpuz ve kavunun başlıca avantajı, neredeyse tamamen sudan oluşmalarıdır. Bu durum, bu meyvelerin çok düşük kalorili içeriğe sahip gıdalar oldukları anlamına gelir ve bu nedenle kilo vermek isteyenler için özellikle tavsiye edilirler.

Ayrıca karpuz ve kavunu birçok farklı şekilde tüketebilirsiniz, bu yüzden onlardan sıkılmak pekte mümkün değildir. Genellikle bu meyveler tatlı ya da atıştırmalık olarak tüketilse de, ana öğünlerde de bu meyveleri yiyebilirsiniz. Bu meyvelerden yapılan ana yemeklere örnek olarak kavunlu jambonu ve soğuk karpuz çorbasını verebiliriz.

Kilo almanıza sebep olmamalarının yanı sıra, karpuz ve kavun birçok besinsel faydaya sahiptir. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz:

  • Antioksidan özellikleri
  • Likopen içeriği açısından zengin olmaları
  •  C ve B6 vitaminleri içermeleri

2. Izgara Et ve Balık

Yaz aylarında havalar iyice ısınır ve bu evlerimizin içini de etkiler. Bu sebeple yazın mutfakta zaman harcamak pek tercih edilmez. Evin sıcaklığını daha da artabileceğinden, saatlerce fırını çalıştırmanızı veya tencere kaynatmanızı gerektirecek yiyecekler tavsiye edilmez.Yağsız bir et yiyen bir kadın.

Alternatif pişirme çözümü ise ızgara kullanmaktır. Bu şekilde, yiyeceklerinize kalori veya fazladan yağ eklememiş olursunuz. Ayrıca, yemeklerinizi hızlı bir şekilde pişirirsiniz, evinizin sıcaklığı da yükselmez.

Et veya balık, ızgarada pişirmek için mükemmel yiyeceklerdir. Ayrıca arkadaşlarınız veya ailenizle birlikte akşam yemeği için mangal yapmak çok keyifli olacaktır. Gördüğünüz gibi, diyetinize dikkat edip kilo verirken bile yaz akşamlarının tadını çıkarmanız mümkün.

Bir öğünün parçası olarak ızgarada et veya balık pişirmek isterseniz, yanlarına çeşitli sebzeler de ekleyebilirsiniz. Böylece her türlü diyetle uyumlu ve yaz aylarında size mükemmel gelecek hızlı ve sağlıklı bir akşam yemeği hazırlamanız çok kolay olacaktır.

3. Salatalar

Yaz mevsiminde salataların tadını çıkarabiliriz. Salatalar, hangi ülkede yaşarsanız yaşayın, hava koşullarından ya da mevsimlik ürünlerden bağımsız olarak, size çok iyi gelecektir. Sıcak aylarda salataların beslenme düzeninizde sıkça yer aldığından emin olun. Salata eksiksiz, besleyici ve sağlıklı bir öğündür.

Hazırladığı doğal salatayı tüketen kadın.

Salatalarla ilgili en iyi şey ise, onlardan sıkılmanın imkansız olmasıdır. Salata yapabilmek için sınırsız seçenek ve dolayısıyla da birçok kombinasyon mevcuttur. Burada yazın yapabileceğiniz taze salatalar için bazı tariflerimiz var. Mutfakta yaratıcı olun ve diyetinizi yeni tariflerle tatlandırın!

Salata yaparken dikkat etmeniz gereken şey, salataya sağlıksız yiyecekler eklememektir. Sağlıklı bir salataya asla dahil edilmemesi gereken içeriklerin listesini de not etmelisiniz.

Artık yaz aylarında kilo vermenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz bir diyetin temel yapısını biliyorsunuz. Sağlıklı bir diyetin tadını çıkarmak ve kilo vermek için, bu yiyecekleri günlük yaşamınızın bir parçası yapın!