Farklı Marul Türleri İle Tanışın

Marul düzenli tüketildiğinde vücudumuz için faydalı olan bir yeşilliktir. Bu temel besin ögesini salatalarda kullanarak sağlığınızı koruyun.
 

Marul genelde salata olarak tükettiğimiz yapraklı bir bitkidir. Yetiştirmek için belli bir sıcaklığa ihtiyaç duyar. Bu yüzden marulu seralarda yetiştirmek gerekiyor. Bilmiyor olabilirsiniz, ancak marulun birçok farklı türü bulunur.

Bu bitkinin kalorisi düşük ve su oranı yüksektir. Antioksidan, lif, mineral ve B1, B2, B6, A, C ve E gibi vitaminler bakımından zengin olduğunu da belirtelim. Bunlara ek olarak yüksek oranda folik asit ve potasyum, demir gibi mineraller de içerir.

Başlıca özellikleri arasında idrar söktürücü etkisini ve sindirime yardımcı olmasını sayabiliriz. Doğal bir rahatlatıcı özelliği olduğu için de uykuya yardımcı olmasıyla bilinir. 

Marul türleri

Kıvırcık hindiba

Bu marul türünün yumuşak ve sert yapraklı olmak üzere iki çeşidi vardır. Tadı hafif acıdır ve koyu sarı bir renge sahiptir. Fakat salata sosu ekleyerek acı tadını bastırabilirsiniz.

Göbek marul

Lahanaya benzeyen bu marul türünün yaprakları yuvarlak ve gevrektir. Bu marul düşük sıcaklıklara dayanabilir. Ayrıca hoş bir tadı vardır. Bu yüzden salatalarda ve tako gibi farklı tariflerde kullanabilirsiniz. Ancak bu marul diğer marul türlerine kıyasla besleyicilik açısından daha zayıf kalır.

Hindiba

Bu marul türünün sert, gevrek, beyaz renkli yaprakları vardır ancak onu asıl farklı yapan kısmı tadındadır. Yerken tatlı gelir ama sonra ağızda acı bir tat bırakır. Yapraklarının genelde diplerden uca doğru beyaz ve uçlarda açık yeşile dönen bir rengi olur. Tüm sene bulunabilen bu marulun en bereketli dönemi sonbahar ve yaz arasıdır.

hindiba marul türleri

Fransız marulu

Bu marul türü ince, yeşil ve uzun yapraklıdır. Tatlımsı ve hafif bir tadı vardır, biraz sos ekleyerek tatlandırabilirsiniz. Bu marulun mevsimi ilkbahardır.

Roman marulu

Bu marulun diri ve uzun yaprakları göbekten birleşmez, tadı da hafif buruktur. Tüm marul türleri arasında sıcak ve soğuya en iyi dayanan marul budur. Bu yüzden tüm sene boyunca bulmak mümkündür.

Roka

Roka, marulun kullanımından farklı olarak genelde aroma vermesi için tercih edilen bir marul türüdür. Elbette kendine has tadı için salatalarda da kullanılabilir. Buna ek olarak, Akdeniz bölgesine özgü bir bitkidir ve ağızda acımsı bir tat bırakan baskın bir lezzettir.

Canon marul

Bu marul yumuşak ve hoş tadı ile meyve salatalarına çok yakışır. Açık yeşil yaprakları diğer marul türlerine göre daha küçüktür. Çiğ ya da pişmiş tüketilebilir. En sık olduğu mevsimler sonbahar ya da ilkbahardır.

Lolorosso

Bu marul türünün baskın kırmızı bir rengi ve sert yaprakları vardır. Kökeni İtalya’ya dayanır ve acı tadıyla soğuk salatalar için idealdir. En sık bulabileceğiniz zaman yaz sonrasındaki aylardır.

lolorosso marul

Tatsoi

Bu marul türü Asya’dan gelir ve yuvarlak küçük yapraklarıyla uzun sapları olur. Sapları koyu yeşil, yaprakları da buna tezat oluşturacak şekilde açık yeşil veya bazen kırmızıdır. Yumuşak, kaygan bir yapısı ve baskın bir aroması vardır. Çiğ ya da pişirerek tüketebilirsiniz.

 

Umarız, kısaca sıraladığımız marul türleri ile ilgili bu yazımız hoşunuza gitmiştir. Her biri kendine özel tadıyla farklı yemek ve salata tariflerine çok yakışacaktır. Öyleyse doğanın bu lezzetli ve besleyici tatlarından faydalanın.