Egzersiz Öncesi Pancar Suyu İçmek Beyin İçin Çok Faydalıdır

15 Haziran 2019
Pancar çok yönlü bir sebzedir ve her türlü yemekte kullanılabilir. Peki, pancarın akıl sağlığı üzerindeki faydalarını biliyor musunuz?

Pancar çok lezzetli bir sebzedir. Hafif şekerli tadından dolayı, tatlı ve smoothie yapımında da kullanılır. Ayrıca, pancarın bir çok  önemli özelliği vardır. Bu yazımızda sizlerle pancar hakkında bilmeniz gereken her şeyi paylaşacağız ve beyniniz üzerindeki olumlu etkilerinden bahsedeceğiz.

Pancarın Egzersiz Öncesi Faydaları

Eğer siz de antrenmandan önce taze meye suyu içmeyi sevenlerdenseniz, bu karışıma mutlaka pancar eklemelisiniz. Bu sebze sağlığımız için çok faydalıdır.

Pancar, diğer tüm özelliklerinin yanı sıra, tansiyonu kontrol altına almaya yardımcı olur. Söz konusu ister kardiyo ister ağırlık kaldırmak olsun, bu özellik göz ardı edilemez.

Ek olarak, bu sebze beyin için de çok faydalıdır. Pancarın,  beyindeki motor fonksiyonlarla ilgili bölümlerin arasındaki bağlantıları kuvvetlendirdiği kanıtlanmıştır.

Antrenmandan önce pancar suyu veya pancarlı smoothie içmek, hem kaslarınızı hem de beyninizi çalıştırmanıza yardımcı olur.

Peki, bu sebzenin bu özellikleri nereden geliyor? Cevap, pancarın içerdiği nitratların konsantrasyonundadır. Nitratlar, vücudun ihtiyaç duyduğu bölgelere oksijen vermekten sorumlu olan bir molekül olan nitrik okside dönüştürülür. Egzersiz yaparken, vücudun beyin de dahil çeşitli bölgelerinin oksijen alması gerekir!

Pancarın Özellikleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu sebze çok besleyicidir ve çeşitli özellikler içerir. Pancarın hem kökü hem de yaprakları aşağıdaki faydaları sağlar:

  • Vücudu arındırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kalp sistemini güçlendirir.
  • Mide ekşimesi ve gastriti rahatlatır.
  • Adet ağrıları ve baş ağrılarını azaltır.
  • Magnezyum, sodyum ve C vitamini sağlar.
  • Kan dolaşımını kolaylaştırır ve atardamarların kalınlaşmasını önler.
  • Karaciğer, safra kesesi ve böbreklerin detoksifikasyonunda rol oynar.
bir resim dolusu pancar

Nasıl Daha Fazla Pancar Yiyebiliriz?

Pancar, Antik Roma’dan beri rengiyle ünlüdür. Pancarın sağladığı hafif tatlı lezzet, pek çok farklı tarife uyar. Örneğin, salatalarda (çiğ ve rendelenmiş veya küpler halinde kesilip pişirilmiş), tatlılarda (tıpkı havuç gibi) veya günün herhangi bir saatinde smoothielerde ve doğal meyve sularında kullanılabilir.

İşte Deneyebileceğiniz Birkaç Pancarlı Tarif

Pancar, Elma ve Havuçlu Smoothie

Spor salonuna gitmeden önce veya sabah uyanınca bu lezzetli smoothienin tadını çıkarabilirsiniz. Günle yüzleşmeniz için size bol miktarda enerji sağlayacaktır.

Bu içecek için ihtiyacınız olan malzemeler bir pancar, bir elma, iki havuç, bir kereviz, biraz taze zencefil ve sudur.

Hazırlaması oldukça basittir; yapmanız gereken tek şey sebzeleri yıkayıp soymak, küp küp veya dilimler halinde kesmek ve su ile blendere koymaktır. Daha soğuk bir içecek tercih ederseniz, bir miktar buz küpü de ekleyebilirsiniz. Karıştırdıktan sonra, içeceğiniz servise hazırdır.

Pancar suyu ve çilek

Her zamankinden daha yorgun hissediyorsanız, yorgunluğu gidermek için bu karışımı deneyin. Bir pancar, iki portakal, dört çilek ve bir kaşık bala ihtiyacınız olacak. İçeceği hazırlamak için portakalları sıkın, pancarları soyun ve küpler halinde kesin.

Malzemeler hazırlandıktan sonra, çilekleri ortadan kesin. Son olarak, her şeyi blendere koyun, bal ekleyin ve karıştırın. Bal tamamen isteğe bağlıdır, çilek ve portakal ihtiyacınız olan tüm tatlılığı içerebilir.

birkaç kök pancar

Pancar, havuç ve salatalık içeceği

Bu karışım yaz sabahları ve evden çıkmadan önce hızlıca bir şeyler yemek istediğinizde mükemmeldir. Ayrıca, bu içecek bağırsak florasını dengeleyerek kabızlığın azaltılmasına yardımcı olur. İhtiyacınız olan malzemeler; bir pancar, üç havuç, iki salatalık ve bir avuç ıspanak yaprağıdır. Ayrıca biraz suya ihtiyacınız olacak.

Bunu hazırlamak için pancarları, havuçları ve salatalıkları soyun. Daha sonra, soyulmuş malzemelerin hepsini dilimler halinde kesin ve ıspanak yapraklarını yıkayın. Son olarak, tüm malzemeleri blendere koyup su ekleyin. Bu içecek kahvaltı için de hazırlanabilir.

Pancar, her türlü yiyecekte kullanılabilecek çok yönlü bir sebzedir. Bu sebzenin sunduğu birçok avantajdan yararlanmak istiyorsanız, mutfağınızda ve tabağınızda her zaman bulunduğundan emin olun. Spor yapsanız da yapmasanız da, bu sebzeyi diyetinize eklerseniz olumlu sonuçlar elde edersiniz.