Diyette Plato (Duraksama Dönemi) Neden Olur?

29 Haziran, 2020
Diyette plato, kısa süreli ve geçici olarak kilo vermenin duraksaması anlamına gelir. Buradaki en önemli şey, ilk belirtileri gördükten sonra diyet uygulamayı bırakmamaktır.
 

Diyet ve egzersiz yapan pek çok kişi, ilk haftalarda birkaç kilo verdikten sonra artık kilo veremediklerinden yakınır. Bu her şeyin durduğu sürece diyette plato dönemi adı verilir. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin!

Diyette plato nedir ve neden olur?

Diyette platonun sebeplerinden biri, kalori alımının artmasıdır. Kilo verdiğiniz için kendinizi ödüllendirebileceğinizi ve daha sonra diyetinize kaldığı yerden devam edebileceğinizi düşünerek kalori alımınızı artırmış olabilirsiniz.

diyette plato

Ayrıca, vücut aynı şeyleri yemeye ve aynı fiziksel egzersizi yapmaya alıştığında rahatlar ve değişim göstermemeye başlar. Bunun başlıca sebebi, metabolizmanın yavaşlamasıdır. Aynı durum, mucize diyetler için de geçerlidir.

Kilo vermek için zamanla sıkılmayacağınız bir diyet uygulamak ve yaşam tarzınızı da buna göre adapte etmek çok önemlidir. Ayrıca, sonuç almaya devam edip etmediğinizi de sürekli kontrol etmeniz gereklidir.

Diyette plato nasıl önlenir?

Sağlıklı beslenip egzersiz yaptıktan sonra sonuç görmemek heves kırıcı olabilir. Fakat, diyette plato karşınıza çıktığında yapmanız gereken şey, asla pes etmemektir.

 

İyi bir diyet ve egzersiz uygulamaya devam edin çünkü pes etmek, aşırı yemek yemenize ve şimdiye kadar başardıklarınızı çöpe atacak kadar kalori almanıza sebep olabilir.

Ayrıca diyette plato dönemini tersine çevirmek ve kilo vermeye devam etmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. İşte işinize yarayacak bazı ipuçları:

Ne yediğinizi yazın

Sağlıklı beslenmeye başladığınızda, aynı şeylerle beslenmekten sıkılıp daha önce kilo verirken yemediğiniz bir şeyleri yemeye başlamış olabilirsiniz. Ayrıca, farkında olmadan tariflerinize fazla kalorili malzemeler dahil etmiş de olabilirsiniz.

diyette plato

Eğer kalori hesabı yapmak istemiyor ya da nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız size yardımcı olacak bir mobil uygulama indirebilirsiniz. Yediğiniz her şeyi bu uygulamaya yazarsanız size ne kadar kalori aldığınızı ve egzersizle ne kadar yaktığınızı söyler.

İyi dinlenin

Sağlıklı bir yaşam tarzı için iyi dinlenmenin öneminden daha önce de bahsetmiştik. Hatta, dinlenmek neredeyse egzersiz yapmak kadar önemlidir. Eğer iyi dinlenmeyi başaramazsanız diyette plato ile karşılaşmanız mümkündür.

Yeterince dinlenmemiş olmak, önceden yaptığınız yoğunlukta egzersiz yapamamanıza yol açabilir. Siz aynı derecede çalıştığınızı düşünseniz de gerçekte bu durum böyle olmayabilir.

 

Farklı tarifler deneyin

Eğer aynı diyeti uygulamaktan sıkıldıysanız farklı sağlıklı tarifler araştırın. Blogumuzdaki pek çok yazıda kahvaltı, atıştırma, öğle yemeği ve hafif akşam yemekleri için protein açısından zengin, yağ ve kalori oranı düşük tarifler bulabilirsiniz.

Çeşitlilik sayesinde zaman geçtikçe sağlıklı beslenmeden sıkılmamış olursunuz. Yemek seçenekleriyle ilgili hayal gücünüz zorlanabilir, ama neyse ki internet var!

Öğün atlamayın

Bazı insanlar, ne kadar az kalori alırlarsa o kadar kilo vereceklerini düşünür. Bu kısmi olarak doğru olsa da belli bir seviyenin altında da kalmamak gereklidir. Öğün atlamak, kilo vermenize yardımcı olmayabileceği gibi sağlığınıza da ciddi şekilde zarar verir.

Yaptığınız egzersizi değiştirin

Vücut belli bir tip diyete alıştığı gibi belli egzersizlere de alışabilir. Yani yaptığınız egzersizi değiştirmek de diyette platoyu önlemek için iyi bir yöntem olacaktır. Metabolizmanızı aktif hale getirmek ve çalışmasını sağlamak için kendinizi biraz daha zorlamanız gerekebilir.

egzersiz yapan kadın

Eğer kardiyo yerine daha çok ağırlık egzersizi yapmaya alışıksanız, vücudunuzu farklı şekilde çalıştırmak ve yağ yakmasını sağlamak için birkaç yoğun kardiyo egzersizi yapmanız iyi olacaktır.

 

Kısacası, eğer diyette plato dönemi yaşamak istemiyorsanız, alışkanlıklarınızı değiştirerek vücudunuzu şaşırtmanız gereklidir. Bu sayede daha hızlı kalori yaktığınızı siz de fark edeceksiniz!