Mucize Diyetler İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

29 Temmuz 2019
Mucize diyetler vücudunuz için tehlikelidir. Yemek yerken sağlığınızı garanti altına almak için gerekli tedbirleri alıyor musunuz?

Mucize diyetler; neredeyse hiç çaba sarf etmenize gerek kalmadan hızlı ve etkili sonuçlar vaat etmesi ile ünlüdür. Bu sebeple pek çok insan ideal kilosuna erişmek için bu diyetlere başvurur. Fakat bilmedikleri şey şudur ki bu tip bir kilo kaybı planı, vücut için aşırı derecede zararlıdır.

Bu yazımızda mucize diyetlerin sahip olduğu temel risklerden bahsedeceğiz. Bu diyetlerin birini takip etmek istediğiniz takdirde ilk andan itibaren aklınızda bulundurmanız gereken şey şudur: Mucize diyetler en iyi seçeneğiniz değildir. Bu yüzden çok uzun süre takip edilmemelidir.

Ayrıca, yeme alışkanlıklarınızdaki herhangi bir değişiklik, örneğin diyet, bir uzman tarafından denetlenmelidir. Uzman kişi, size sağlığınızı tehlikeye atmadan ideal kilonuza ulaşmanız için doğru aksiyonları almanız için yardımcı olacaktır.

Geri Tepme Etkisi

Mucize diyetlerle ilgili temel problem, geri tepme etkisidir. Bu, bu diyetleri sonlandırdıktan sonra, vücudun kaybettiğiniz ağırlığı geri kazanma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Ayrıca, çoğu durumda, geri aldığınız kilo, ilk etapta kaybettiğiniz kilodan daha fazladır. Bu, kilo verme hedefleriniz için büyük bir engel olacaktır.

tartıya bakan kadın

Bunun temel nedeni, vücudunuzun bir depo gibi çalıştığı gerçeğidir; vücudunuzun hafızasıdır. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse şu şekilde gerçekleşir: bir mucize diyet uyguladığınız zaman çok az miktarda besin alırsınız. Bu yüzden vücudunuzun çalışması için rezervden kullanması gerekir.

Mucize diyet sona erdiğinde ve yiyecek alımı normale döndüğünde, vücut bir kıtlık veya hayatta kalma sürecinden geçtiğini “hatırlar”. O zaman olası bir yeni ve benzeri duruma hazırlanır. Olası bir besin kıtlığı ile tekrar karşılaştığında iyi atlatabilmek için çoğunlukla yağ ve diğer besin maddelerini depolar. 

Mucize Diyetler ve Ruh Hali Dalgalanmaları

Mucize diyet takip ederken ruh hali dalgalanmaları yaşamak yaygın görülür. Bu, açlık ve yorgunluğun bir sonucudur. Vücudunuza ihtiyaç duyduğu tüm besinleri vermediğinizi unutmamalısınız. Bu nedenle güçsüz, yorgun ve enerjisiz hissedersiniz.

Ayrıca, diyeti bitirdikten sonra eğer geri tepme yaşanırsa, düşük öz saygı ve hata yapmışlık gibi yeni hisler ortaya çıkabilir. Beslenmeniz; kişiliğinizle yakından ilgilidir ve mucize diyet sizi çok nadiren iyi bir ruh halinde tutar.

Kötü Yeme Alışkanlıkları

Daha önce birçok defa söylediğimiz gibi, herhangi bir hedefe giden yolda en önemli şey alışkanlıklardır. Doğru alışkanlıklar, hedeflerinize erişmenizi sağlar çünkü devamlı olumlu bir tutuma sahip olmak anahtar noktadır.

Öte yandan mucize diyetler tam olarak aksini yapar. Yarattıkları alışkanlıklar tamamen sağlıksızdır ve vücuda çok zarar verebilir. Önerdikleri bazı rutinler, öğün atlamayı, aşırı miktarda sıvı tüketmeyi ya da besinlerden kesmeyi içerir.

tabak çatal

Besin Eksikliği

Mucize diyetlerin çoğu, bir çeşit ya da bir grup yiyeceğe odaklanır. İstenilen sonuçlar elde edilene dek, geri kalan yenmemesi gereken besinleri yasaklar.

Bu zayıflama planlarının bazı örnekleri enginar diyeti ve bebek maması diyetidir. Bunlar kilo vermenin çılgınca yollarıdır ve kesinlikle ümit ettiğimiz sonuçları vermeyecektir. Yaptıkları tek şey, vücudumuzdaki besin eksikliğini tetiklemektir.

Belirli bir yiyecek grubunun tüketilmemesi; anemi, düşük tansiyon, şeker veya baş dönmesi gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

Sonuç olarak, ideal kiloya ulaşmak ve uzun süre bu kiloda kalmak istiyorsanız mucize diyetler asla bir seçenek olmamalıdır. Ve daha önce söylediğimiz gibi, mucize diyetlerin inanmamızı istediği gibi sihirli bir formül yoktur.

Bu hedefe ulaşmak için tek yol dengeli ve sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz yapmaktır. Size yardımcı olmak için, güvenli ve etkili bir şekilde kilo vermeniz için bazı sağlıklı akşam yemeği seçenekleri önerdik.

  • Zamora Navarro, S., & Pérez-Llamas, F. (2013). Errors and myths in feeding and nutrition: impact on the problems of obesity. Nutrición Hospitalaria. https://doi.org/10.3305/nh.2013.28.sup5.6922
  • McCartney, M. (2017). Margaret McCartney: Promising miracle diet fixes isn’t fair on anyone. BMJ (Online). https://doi.org/10.1136/bmj.j4226
  • Sumalla Cano, S., Domínguez Azpíroz, I., Jarrín Motte, S., Marín Bachs, A., Battino, M., & Gracia Villar, S. (2009). Are miracle diets miraculous? Review and analysis of a specific case: The Mayo Clinic Diet. Mediterranean Journal of Nutrition and Metabolism. https://doi.org/10.1007/s12349-009-0061-4
  • Hall, H. M. D. (2014). Food Myths. Skeptic.