Diyet Ürünler: Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

· 1 Nisan 2019
İki farklı diyet ürün çeşidi vardır: kalori miktarları düşük olduğu için sağlıklı bir kiloda kalmamızı sağlayanlar ve bir öğünün yerine geçerek kilo vermemize yardımcı olanlar. 

Diyet ürünler, genellikle kalori oranı düşük olan yiyeceklerdir. Üretimleri, genelde kalorisi yüksek olan ve yaygın olarak kullanılan malzemelerin yerine, aldığımız kalori miktarını düşürmemize yardımcı olacak malzemelerin kullanılmasına dayanır.

Kalori miktarı düşük olan bu yiyecekler aynı zamanda tıbbi bir sorunu olan insanlara da çok yardımcı olabilirler. Bu ürünlerin yaştan ve fiziksel durumdan bağımsız olarak gerekli enerjiyi sağladığının üstünde durmalıyız. Örneğin çocuklar, hamile kadınlar ve yetişkinler için uygundur.

Şekerin Yerine Kullanılan Diyet Ürünler

Şeker, firmaların diyet ürün hazırlarken, yerine başka malzeme kullandıkları besinlerden biridir.

Bu amaçla fruktoz tercih edilebilir. Ancak şeker otu (stevia) ve aspartam gibi pek çok “sıfır kalorili” yapay tatlandırıcı da mevcuttur. Sodyum sakarin, tüketildikten sonra ağızda metalik bir tat bıraktığı için artık popüler değildir.

stevia bitkisi ve bir kase şeker

Bu yapay tatlandırıcılar, fenilketonürisi olan insanlara zararlı oldukları için büyük miktarda değil ölçülü bir miktarda kullanılırlar. Yüksek miktarda tüketilirlerse midede gaza ve ishal gibi diğer sindirim sorunlarına neden olabilirler.

Tatlandırıcıların kalori miktarı düşük olsa da vücutta insülin üretimini aktif hale getirirler. Böylece beynimizi kandırırlar. Bu nedenle kilo vermek için diyet yaparken onları beslenme programınıza ekleyecekseniz dikkatli olun.

İştahınızı azaltmak istiyorsanız tatlandırıcılar kullanışlı olmayacaktır. Tam tersidir: tatlandırıcıları tükettikten sonra daha çok acıkabilirsiniz.

Ancak tatlandırıcılar diyabet gibi hastalıkları olan insanlar için çok faydalı olabilir.

Bunu da okuyun: 

Sağlıklı Bir Diyet İçin İdeal 3 Farklı Salata Tarifi

Yağın Yerine Kullanılan Diyet Ürünler

Etiketlerinde “az yağlı” yazan pek çok yiyecek olması tüketici için kafa karıştırıcı olabilir.

Peki, bu yiyecekler gerçekten de az yağlı mı? Pek çok yiyecek, ürünün doğası nedeniyle az yağlıdır. Bu da onu üretenin etikete az yağlı yazmasını kolaylaştırır.

Bu yiyecekler çok faydalıdır. Yalnızca kilo vermek için değil. Aynı zamanda sağlık koşulları nedeniyle aldıkları yağı kontrol etme ihtiyacı duyan veya bunu isteyen insanlar için de faydalıdırlar. Bir ürünün yağdan gelen kalori miktarı, ürünün orijinal versiyonuna göre yüzde 30 daha azsa, o ürün az yağlı olarak kabul edilir.

Markette aldığı ürünün içeriğine bakan kadın

Pek çok ürünün kalorisi içerdikleri margarin, mayonez ve yağ gibi soslar ve harçlar nedeniyle yüksektir. Bu ürünlerin diyet versiyonlarında yağ içerikleri azaltılır. Böyle olmasa onlara diyet ürün denemezdi. Az yağlı sütle yapılan peynirler ve süt ürünleri de git gide çok popüler oluyorlar.

Bir üründen yağ çıkarıldığında, üreticiler, bu ürünün kalorisini de düşük tutmak için çabalamalılar. Hem kalori miktarı düşük olan hem de malzemelerinin duyusal özelliklerin korunduğu ideal bir ürün bulmak çok kolay değildir.

Bu nedenle üreticiler, yiyeceklerin karakteristik özelliklerini muhafaza edebilmek için protein, lif, tat verici gibi malzemelerden oluşan bir kombinasyon kullanırlar.

Özellikle donmuş yiyeceklerde, yağın yerine geçmesi için protein kullanılır. Karbonhidratın yerine geçmesi için ise kıvam artırıcılar ve yiyecek stabilizatörleri kullanılır.

Etiketin üzerinde yağ içeriğinin ve bu yağdan gelen kalorinin belirtilmesi çok önemlidir.

Genellikle az yağlı dendiğinde bunun az kalorili anlamına geldiğini düşünmek gibi bir hata yaparız. Ancak elbette durum her zaman böyle değildir.

Yanıltıcı Diyet Ürünler

Yiyeceklerin üzerindeki etiketler söz konusu olduğunda özellikle dikkatli olmalıyız çünkü üzerinde yanıltıcı ve aldatıcı tanımlar olan ürünler vardır:

  • Etiketinde “diyet” yazan ancak kalorisi, ürünün orijinal versiyonundan en az yüzde 30 oranında düşük olmayan ürünler vardır.
  • Firmalar ürünlerin daha küçük porsiyonlarını hazırlarlar. Böylece ürünün, orijinal versiyona göre kalorisinin daha az olduğunu göstermeye çalışırlar.
  • Üründen daha az miktarda yememizi de tavsiye edebilirler. Böylece ürünün normal versiyonunu yediğimizde alacağımız kaloriden daha azını almış olacağımızı ifade edebilirler.
  • Diyet ürünlerin etiketlerinde azaltılan yağ oranının belirtildiğinden, aynı zamanda kalori miktarının da yer aldığından emin olun.