Bağırsak Florası Nasıl İyileştirilir: 4 Yöntem

Bakteri denince akla yalnızca zararlı maddeler gelir ancak öyle düşünmemeliyiz. Bağırsak floramızdaki bakteriler olmadan sindirim sistemimiz düzgün çalışamaz.
 

Bağırsak florası bağırsaklarımızda yaşayan bakterilere verilen addır. Onlardan milyonlarca vardır ve vücudumuzun düzgün bir şekilde çalışması için hayati önem taşırlar. Bu yazımızda bağırsak floranızı iyileştirmek için başvurabileceğiniz birkaç yöntemden bahsedeceğiz ki vücudunuz düzgün bir şekilde çalışabilsin.

Bağırsak florası besinlerin özümsendiği yer olan bağırsaklarda bulunur. Bu yüzden bağırsaklar çok önemli bir işleve sahiptirler. Harika bir durumda olduklarından emin olmak bizim için en iyisi olacaktır.

Bağırsak Florası Nasıl İyileştirilir?

1.  Doğru Hijyen Alışkanlıkları

Bağırsak florasını yenilemenin en iyi yolu beslenmedir ancak tek yol bu değildir. Hijyen alışkanlıkları da floranın gelişiminde önemli rol oynar ve kötü hijyen floraya zarar verebilir veya onu zayıflatabilir. Bağırsak florası halihazırda dengesiz bir durumdaysa kötü hijyen onun yenilenmesinin önüne geçebilir.

sabunlu eller, lavabo ve su

Bu yüzden yiyeceklerinizi pişirmeden önce yıkamanız çok önemlidir. Musluğun altında bakterinin ve kirin yok olması sadece birkaç saniye sürer. Bu, kendimizi pek çok hastalıktan korumak için uygulayabileceğimiz basit bir prosedürdür.

Bir diğer hijyen alışkanlığı da yemek yapmadan ve yemeden önce elleri yıkamaktır. Pişirdiklerimizi kirli ellerle yiyeceksek onları pişirmeden önce yıkamanın da bir anlamı yoktur.

Bu alışkanlıkları erken bir yaştan itibaren edinmek önemlidir. Çocuklarınız varsa yiyeceklerini ve ellerini küçüklükten itibaren yıkamaya başlamalarını sağlayın. Böylece iyi hijyen günlük hayatlarının bir parçası olacaktır ve hayatları boyunca da bu böyle devam edecektir.

 

2. Probiyotik Yiyecekler Yiyin

yoğurt yiyen kadın

Probiyotik içeriği olan yiyeceklerde canlı mikroorganizmalar vardır. Gelişimi destekleyen bu ufacık organizmalar sayesinde bağırsak florasını canlandırabilirsiniz. Ayrıca bu yiyecekler bağışıklık sisteminizi güçlendirirler ve sizi hastalıklara ve virüslere karşı korurlar. Aşağıda beslenme programınıza dahil edebileceğiniz bazı probiyotik yiyeceklerden bahsedeceğiz:

  • Kefir: Kefirin temel avantajı laktoz intoleransı olan bazı insanların da sorun yaşamadan onu tüketebilecek olmasıdır. İki çeşit kefir vardır: Sütlü kefir ve sulu kefir. Kefiri smoothie gibi içebilir, sebze pürelerinin içine ekleyebilir veya içine doğranmış meyve atarak yiyebilirsiniz.
  • Yoğurt: Yoğurt yemek bağırsak floranızı yenileyebilecek en basit yollardan biridir. Yoğurdunuzu kendiniz yaparsanız doğal olacağı için faydası artacaktır. Tek başına tüketebilir, içine meyve parçaları ya da mısır gevreği atabilir veya bir kaşık dolusu reçel ekleyip karıştırabilirsiniz.
  • Lahana turşusu: Mayalanmış lahana olarak da bilinen bu turşu çeşidi, Kuzey Avrupa’da bulunan pek çok ülkede popülerdir. Malzemeler basittir: lahana, tuz ve su. Herhangi bir turşucudan veya marketten satın alabilir, tavuk veya et gibi yiyeceklerin yanında tüketebilirsiniz.

3. Beslenme Takviyeleri

Bağırsak floranız zarar görmüşse ve size tavsiye edilen beslenme programı onu eski haline getirmek için tek başına yeterli olmuyorsa beslenme takviyelerine başvurabilirsiniz. Bu takviyeleri bağırsak florasının onarımına yardımcı olması için kapsül şeklinde alabilirsiniz.

 

Bu sorunu öncelikle iyi bir beslenme programı edinerek çözmeyi denemenizi öneriyoruz. Beslenme programı yeterli gelmezse veya zaman geçmesine rağmen bağırsak floranızı eski haline döndürmeyi başaramadıysanız ancak o zaman takviyelere başvurmalısınız.

Çoğu beslenme takviyesi bitkisel takviyeler satan dükkanlarda bulunur. Ancak bunları almadan önce pratisyen doktorunuza veya diğer profesyonellere danışmanız önerilir.

4. Her Zaman Tam Tahıllı Yiyecekleri Tercih Edin

Bağırsak florasını eski haline getirmenin bir diğer yolu da tam tahıllı yiyecekler tüketmektir. Bunu yapmanın en kolay yolu tam tahıllı ekmek yemektir. Bunun pek çok faydası vardır. Aynı zamanda daha uzun süre tok hissetmenize de yardımcı olacaktır. Tam tahıllı yiyeceklerde neredeyse hiç yağ olmadığının da altını çizmemiz önemlidir.

Tam tahıllı yiyecekler daha geniş özellikler içerirler. Bunun sebebi taneciklerin üç bileşeninin bozulmamış olmasıdır. Tahılın içindeki bu 3 bileşen şunlardır: buğday tohumu, endosperm ve kepektir. Tam tahıllı yiyecekler içlerindeki vitaminleri de muhafaza ederler. Ayrıca sindirimi kolaylaştırırlar.