Anksiyeteyi Önlemek İçin Yer Fıstığı

13 Haziran 2019
Pek çok kişi, öğün aralarında açlıklarını bastırmak için yer fıstığı yer. Peki, çok fazla yer fıstığı yemek, sağlığınız için zararlı mıdır? Bu yazımızda size yer fıstığı hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Yer fıstığı, dünya çapında en çok tüketilen kuru yemişlerden birisidir. Genelde öğün aralarında, anksiyete arttığında tüketilir. Peki, yer fıstığı yemek gerçekten anksiyeteyi önler mi?

Bazı kişiler acıktıkları için değil, sakinleşmek için bu kuru yemişi tüketirler. Hangi yiyeceklerin, beslenme düzeninize ekstra kalori eklemeden sizi tok tutacağını bilmek önemlidir.

Eğer açlığınızı bastırmak ve aksiyetenizi azaltmak istiyorsanız, yer fıstığı ve genel olarak kuru yemişler, en iyi seçeneğinizdir. Endişelenmenize gerek yok, sağlıklı alışkanlıklarla desteklendiği sürece, arada bir yer fıstığı yemek sizin için sağlıklı olacaktır.

Bu kuru yemiş, vücudun düzgün çalışmasını sağlayan pek çok besin içermenin yanı sıra tok hissetmenize yardımcı olur. Hatta, birkaç ekstra kilodan kurtulmanıza bile yardımcı olabilir.

Bu kuru yemiş, anksiyeteyi azalttığı ve tatmin olmuş hissetmenizi sağladığı için, en güzel ara öğünlerden biridir. Başka bir deyişle, sağlıksız atıştırmalıklar yapmayı önlemek için harika bir seçenektir. Ancak, kalorisinin yüksek olduğunu ve bu yüzden bir avuçtan fazla yememeniz gerektiğini unutmayın.

Yer Fıstığı Yemenin Faydaları

Bu kuru yemiş, anksiyeteyi önlemede çok önemli olan B vitamini açısından zengindir. B vitamini, nörotransmitterlerin üretilmesini sağlar. Rahatlayıp daha iyi hissetmenizi sağlayan triptofan açısından da zengindir.

Ayrıca, vücuda, kasların çalışmasını sağlayan dokuları inşa etmek ve onarmak için kullanılan protein sağlar. Proteinler kilo vermeyi destekler ve açlığa neden olan kan şekeri oynamalarını önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, hormon ve enzimlerin üretilmesi için önemli olan maddeler içerir.

kabuklu yer fıstığı

İçerdiği lif, kolesterol seviyesini düşürmede ve sindirim sistemini korumada etkilidir. Ayrıca lif, midenizdeki suyu emeceği için, kendinizi tok hissetmenizi sağlar.

Ancak, yer fıstıklarının kalori değerinin yüksek olduğunu ve bazı türlerinin sodyum ve doymuş yağ içerdiğini unutmamalısınız. Bu tür işlenmiş yer fıstıklarından çok fazla yemek, sağlığınız için zararlı olabilir.

Anksiyetenin Üstesinden Gelmek İçin Harika Bir Müttefik

Yer fıstığı, anksiyetenin üstesinden gelmeye yardımcı yiyecekler için harika bir örnektir. Yer fıstıkları, açlığı dindirmek için önerilen pek çok sağlıklı tarifte kullanılır.

Bu kuru yemişin, eser miktarda da olsa, hücre hasarını önlemeye yardımcı E vitamini ve manganez içerdiğini unutmayın. Ayrıca, E vitamini hücre ve dokular arasındaki iletişimi arttırır ve manganez de metabolizma üzerinde etkilidir.

Denge Çok Önemli

Bu kuru yemiş metabolizmayı tetiklediği için kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak, kilo vermek istiyorsanız yer fıstığı porsiyonlarınıza dikkat ederek tüketmelisiniz.

tartılan kadın

Söz konusu yer fıstığı yemek olduğunda, en büyük zorluklardan birisi tükettiğiniz miktarı az tutmaktır. Daha önce pek çok sefer söylediğimiz üzere, kilo vermenin anahtarı, dengeli bir beslenme düzenine uymak ve egzersiz yapmaktır.

Görebileceğiniz üzer, yer fıstıkları ansiyetenin üstesinden gelmek için harika bir atıştırmalıktır, ancak, daima kontrollü tüketilmelidir. Sinirleri yatıştıran bir atıştırmalık olsa da, kalorik değeri çok yüksektir. Beslenme düzeninize bir miktar yer fıstığı katarak, sağlıklı özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

  • Settaluri, V. S., Kandala, C. V. K., Puppala, N., & Sundaram, J. (2012). Peanuts and Their Nutritional Aspects—A Review. Food and Nutrition Sciences03(12), 1644–1650. https://doi.org/10.4236/fns.2012.312215
  • King, J. C., Blumberg, J., Ingwersen, L., Jenab, M., & Tucker, K. L. (2008). Tree Nuts and Peanuts as Components of a Healthy Diet. The Journal of Nutrition138(9), 1736S-1740S. https://doi.org/10.1093/jn/138.9.1736S