Daha Sağlıklı Olmak İçin Her Gün Yiyebileceğiniz 4 Yiyecek

28 Mayıs, 2019
Olabildiğince sağlıklı olmak isteyenlerin beslenme programlarına ekleyebilecekleri 4 süper yiyeceği listeledik. Hangi süper yiyecekleri her gün yiyebileceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin. Hepsine kolayca ulaşabilir ve onları öğünlerinize pratik bir şekilde ekleyebilirsiniz. Beslenme programınıza onları dahil etmemek için bir bahaneniz yoktur. 
 

Genellikle sağlıklı beslenmek için günlük hayatınızda kaçınmanız gereken yiyeceklerden bahsederiz. Öyle ki fast foodun, gazlı içeceklerin ve atıştırmalık keklerin tehlikeleri hakkında makale üstüne makale okuyoruz. Bu yazıda bunun tersini yapacağız: çok sağlıklı olmak için her gün yiyebileceğiniz süper yiyeceklere bir göz atacağız.

Pek çok özellikleri ve faydaları olduğu için, “süper yiyecek” terimi abartılı bir terim değildir. En iyisi de bu yiyecekleri çok basit yöntemlerle tüketebilecek olmanızdır.

Böylece her gün onları hazırlamak sizi yormaz. Daha sağlıklı olmak için hangi süper yiyecekleri yiyebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Sağlıklı Olmak İçin Her Gün Yiyebileceğiniz Süper Besinler

Sizi daha fazla bekletmeyeceğiz, artık konumuza gelelim ve genel anlamda sağlıklarını geliştirmek isteyenlerin yiyebilecekleri süper yiyeceklere bir göz atalım.

1. Kuru yemiş

Kuru yemiş her gün yemeye çalışmanız gereken yiyecek türlerinden biridir. Bunun sebebi, pek çok fayda içeren bir yiyecek grubu olmasıdır. En çok göze çarpan faydaları şunlardır: 

  • Mineral kaynağıdır.
  • Fosfor, kalsiyum ve demir içerir.
  • Sağlıklı yağlar açısından zengindir.
  • Sağlıklı lifler içerir.

Unutmayın, bir gün içinde tüketeceğiniz kuru yemiş miktarını sınırlamalısınız. Her gün biraz yiyebilirsiniz ancak, bunu ölçülü bir şekilde yapmak önemlidir. Kuru yemiş, kalorisi yoğun olan bir yiyecek grubudur. Bu yüzden çok fazla yemek sizin için kötü olabilir.

 
kuru yemiş seçen kadın pazar

Ölçü anlamında size bir fikir vermek için günde bir avuçtan fazla yememeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Üstelik onları diğer yiyecek türleriyle birlikte de tüketebilirsiniz, sağlıklı bir atıştırmalık olarak da. Doğal yoğurdun içine koymak veya sağlıklı bir tostun içine eklemek de iyi seçeneklerdir.

2. Yağlı Balık

Sardalye, somon, uskumru ve ton balığı yağlı balıklar arasında yer alır. Sağlıklı olmalarının başlıca sebebi, sağlıklı yağlar, özellikle de omega-3 açısından zengin olmalarıdır.

Daha önce bahsettiğimiz gibi, omega-3 içeren yiyecekler, vücudunuzun düzgün bir şekilde işlemesi için çok önemlidir. Ayrıca vücudunuzun omega-3’e ihtiyacı vardır ama onu kendisi olarak üretemez. Vücudumuzun omega-3 almasının tek yolu, bu besin maddesini içeren yiyeceklerdir.

bir tabak balık
 

Yağlı balıkların en büyük avantajlarından biri, çok yönlü olmalarıdır. Onları günlük beslenmenize dahil etmeniz çok kolaydır.

Pek çok yağlı balık çeşidi vardır. Farklı şekillerde pişirilebilirler. Örneğin, onları fırında veya ızgarada pişirebilirsiniz. Tütsülenmiş bir şekilde yiyebilir veya konserve balık alıp salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

3. Zeytinyağı

Akdeniz ülkelerinde zeytinyağı mutfakların olmazsa olmazıdır. Örneğin, İspanya, İtalya ve Yunanistan’da yaşayan insanlar her gün zeytinyağı kullanırlar.

Sizin böyle bir alışkanlığınız henüz yoksa, bir an önce bu çok faydalı yiyeceği her gün tüketmeye başlayabilirsiniz. Sıklıkla “sıvı altın” da denen zeytinyağının sağlık açısından pek çok faydası vardır.

Polifenoller ve tekli doymamış yağ asitleri içerir. Üstelik, kolesterol seviyesini azaltmaya, yaşlanmayı yavaşlatmaya ve damar sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

Elbette çok yönlü bir yiyecektir. Izgaralar, taze salatalar ve makarnalar için harikadır. Bu nefis yiyeceği fazla kaçırmamak için ölçülü bir şekilde kullanmaya dikkat edin.

4. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Büyük ihtimalle daha önce her gün beş porsiyon sebze ve meyve yemenin önemi hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur.

Elbette daha sağlıklı olmak için yiyebileceğiniz süper yiyecekler listesinde yeşil yapraklı sebzelere de yer veriyoruz. Hafif ve tamamen sağlıklıdırlar. Pek çok faydaları vardır. Ayrıca şunlar için yardımcı olabilirler:

  • Erken yaşlanmayı önleme
 
  • Sindirime yardımcı olma
  • Anksiyete ve stres seviyesini yatıştırmaya yardımcı olma
  • Kilo vermeye yardımcı olma
yeşil sebze seçen kadın

Üstelik günün herhangi bir anında yeşil yapraklı sebzelerin keyfini çıkarmanız için sayısız yol vardır. Onları salatalara ekleyebilir, öğle veya akşam yemeklerinde pişmiş bir şekilde yiyebilirsiniz.

Ayrıca bu sebzeler yeşil smoothieler için de harikadır. Etin veya balığın yanında meze olarak da tüketilebilir.

Sonuç

Kısacası, çok sağlıklı olmak için beslenmek veya bunun için çabalamak çok zor değildir. Süper yiyecekler listemizde yer verdiğimiz bu dört seçeneği günlük beslenme programınıza eklemeye çalışın ve size nasıl yardımcı olabileceklerini görün!