Barfiks Nedir? Doğru Olarak Nasıl Yapılır?

Bu makalede size barfiks egzersizlerini ve bu egzersizleri doğru şekilde nasıl gerçekleştireceğinizi anlatacağız.
 

Barfiks egzersizi, hiç şüphesiz, yapabileceğiniz en fonksiyonel egzersizlerden biridir. Bu egzersiz, vücudunuzun üst kısmında bir dizi kas ve eklemi çalıştırır.

Bu vücut ağırlığı egzersizi; bir çubuğa asılarak vücudunuzu çubuğun üzerine doğru kaldırma hareketidir. Bu kaslarınızı esnetmenizi sağlar. Aslında, barfiks egzersizleri genellikle askeri eğitimlerde kullanılır. Bu egzersiz yoğun özelliğinden dolayı, vücudunuza inanılmaz derecede faydalıdır.

Ne yazık ki, pek çok insan bedenlerini kaldırmaya çalıştıklarında bunu başaramıyorlar ve kendilerini yerden sadece birkaç santimetre yükseğe kaldırabildiklerini görüyorlar. Vücudunuzu çubuğun yüksekliğinin üzerine çıkaramazsanız, umutsuzluğa kapılmayın! Özellikle kilonuz ne kadar fazlaysa, bu hareketin de o kadar zor olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Mükemmel Bir Barfiks Egzersizi İçin 4 Adım

Önce, çubuğun altında durun ve çubuğu iki elinizle tutun. Elleriniz omuz genişliğinde olmalı ve avuç içleriniz  size doğru bakmalıdır. Çubuğa ulaşamıyorsanız, bir bankta, taburede veya bir kutunun üzerinde durabilirsiniz. Ardından çubuğu kavrayın, baş parmaklarınız diğer parmaklarınızın neredeyse ucuna değmelidir.

barfiks çeken kadın

Çubukta asılıyken, kollarınız tamamen uzatılmalı ve omuzlarınız geriye doğru getirilmelidir. Bu arada ayaklarınızı yerden kaldırmayı ve dizlerinizi bükmeyi unutmayın. Gücünüzü arttırmanın en iyi yolu hareketi nasıl yapacağınıza odaklanmanızdır. Bu, dengede kalmanızı sağlar ve kaslarınızı doğru kullanmanız için size yardımcı olur. Böylece bu egzersizde vücudunuzun tamamını kullanmış olursunuz.

 

İkinci olarak, ellerinizle çubuğu kavrayıp üst vücut kaslarınızı kullanarak barfiks egzersizine başlayın. Tüm vücudunuzu sıkarken dirseklerinizi yanlarınıza doğru getirmeye çalışın. Burada amaç çenenizi kolaylıkla çubuğun üstüne çıkararak barfiks hareketinin yükselme aşamasını tamamlamaktır.

Şimdi, çubuğun üzerine çıkardığınız çenenizi, yavaş yavaş indirme zamanı geldi. Bir sonraki tekrarda çenenizi çubuğun üzerine yeniden getirmek için enerjinizi tekrar kazanmak üzere bu anlardan yararlanın. Burada amaç, elbette vücudunuzun üstesinden gelebileceği en yüksek tekrar sayısına ulaşmaktır.

“Mükemmellik tekil bir eylem değil, bir alışkanlıktır. Birey tekrar ve tekrar yaptığınız şeylerden ibarettir. ”- Shaquille O’Neal

Barfiks Egzersizi Yaparken En Sık Görülen Hatalar Hangileridir?

Bu yazıda size barfiks egzersizi yaparken en sık yapılan hatalardan bahsedeceğiz. Bunları not edin ve bunları yapıyorsanız düzeltin. Aksi takdirde kendinizi incitebilirsiniz!

Dirsekleriniz Yanlış Konumda Olmamalı

Barfiks egzersizi yaparken en sık görülen hatalardan biri, dirseklerin çok yakın tutulması ve dirseklerin ileriye doğru bakmasıdır. Bu, biseps kaslarınızın gerekenden daha fazla çalışmasına neden olur. Bu, yanlışı düzeltmekten öte bir uyarıdır.  Ancak sırtınızı çalıştırmak için yaptığınız herhangi bir çekiş egzersizinde olduğu gibi, ellerinizi veya kollarınızı kullanmak yerine, gücünüzü dirseklerinize vermeye odaklanın.

Barfiks çeken kadın ve erkek

Omuzlarınızı Tehlikeye Atmayın

Dirseklerde olduğu gibi, omuzlarınızı da geriye çekerek doğru kasların çalışmasını sağlayın. Ayrıca, egzersiz yaparken doğru pozisyonu bulmak için omuzlarınızı doğru bir şekilde konumlandırmaya devam edin. Aksi halde eklemlerinize, tendonlarınıza ve kaslarınıza aşırı baskı uygulayabilirsiniz.

 

Hareketi Yarıda Bırakmayın

Hareket aralığı sıfırdan başlar ve çenenin çubuğun üzerine hafifçe dayanmasına kadar devam eder. Egzersiz rutininize barfiks hareketleri eklediyseniz, tam uzantıyı ve tüm hareket aralığını tamamlamanız gerekir. Bu zor hareketin faydalarını görmek istiyorsanız bunu aklınızdan çıkarmayın.

Barfiks Egzersizinin Faydaları Nelerdir?

Hiç kuşkusuz; barfiks egzersizi en iyi vücut ağırlığı egzersizlerinden biridir. İşte faydaları:

  • Kavrama gücünüzü arttırır.
  • Çok az ekipman gerektirir.
  • Üst vücudunuza çalıştırarak diğer egzersizler için güç kazandırır.
  • İstenilen yoğunluk seviyesi için çeşitli versiyonları vardır.
  • Günlük aktiviteler için ihtiyaç duyduğunuz kasları ve vücut bölgelerini tekrar tekrar çalıştırır.
  • Üst vücudu tonlayarak sırt, kol ve karın kaslarını güçlendirir.
  • Sırtınızı güçlendirir ve daha iyi bir duruşa sahip olmanızı sağlar.

Son olarak, egzersize hakim olduğunuzda, farklı kaslarınızı çalıştırmak amacıyla barfiks hareketlerini özelleştirmek için çeşitli yöntemler uygulayabilirsiniz. Örneğin, çubuk üzerinde ellerinizi daha yakına veya daha uzağa  hızlıca hareket ettirebilirsiniz. Avuç içleriniz farklı bir yöne bakacak şekilde vücudunuzu yukarı doğru esnetmeyi bile deneyebilirsiniz, bu da biseps kaslarınızın daha fazla kuvvetlenmesini sağlar.