En İyi ve En Etkili Karın Egzersizleri

10 Aralık, 2019
Karın bölgenizi düzenli olarak çalıştırmak, formda kalmanızı ve düz bir karın sahibi olmanızı sağlar. Aynı zamanda, karın egzersizleri duruşunuzu iyileştirir, sırt ağrısını azaltır, pratik gücünüzü arttırır ve daha iyi nefes almanıza yardımcı olur. Bu egzersizleri denemek ve karın kaslarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için daha fazla beklemeyin!
 

Karnınız genellikle ince veya kalın bir yağ tabakası ile kaplıdır. İnsanlar genelde karın bölgesinde biriken bu yağlardan memnuniyetsizdir. Ancak, estetik değerin ötesinde, karın bölgesindeki yağları en küçük seviyelerde tutmak, daha iyi bir sağlık durumunu garanti eder. Bu nedenle, bu karın egzersizleri hakkında bilgi edinmeniz sizin için iyi bir fikir olacaktır.

En İyi Karın Egzersizleri

Karnınızı çalıştırmak nispeten kolaydır, ancak, bu karın egzersizlerini yapmak için çok çaba sarf etmeniz gerekir. Bunun nedeni, bu egzersizlerin karın kaslarını güçlendirmek ve tonlamak için tasarlanmış olmasıdır. Aynı zamanda, vücut yağınızı azaltmak için uzmanlar rutininize aerobik egzersizleri de eklemenizi öneriyorlar.

Dağ Tırmanışı

Dağ tırmanışı dengenizi ve dayanıklılığınızı test eden bir egzersizdir. İstediğiniz her yerde yapabilirsiniz ve mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bu egzersizi yapmak için elleriniz yerde, bacaklarınız ve kollarınız uzanmış şekilde şınav pozisyonunu alın. Ardından sağ dizinizi göğsünüze, sol omzunuza doğru getirin, sonra bacağınızı eski pozisyonuna getirip bu sefer sol dizinizi sağ omzunuza doğru getirin. Değişimli olarak bu hareketi 15 ila 20 kez tekrar edin.

egzersiz yapan kadın
 

Eğer yapabiliyorsanız, ayaklarınız bir denge topu üzerindeyken bu hareketleri yapmaya çalışın. Bu şekilde, egzersiz daha da zorlaşacak ve aynı zamanda denge, koordinasyon ve gövde gücü için de çalışmış olacaksınız. Ayrıca bu, bu egzersizi yapmanın daha farklı ve daha dinamik bir yoludur.

Dizler Omuza

Karın egzersizlerinin sadece mekik ve bacak kaldırma hareketlerine  indirgenmesi yakın bir zamanda olmuştur. Ancak, karnınızı gerçekten iyi çalıştıran başka egzersizler de vardır ve bunlar aynı zamanda vücudunuzun diğer kısımlarını da çalıştırırlar. Aşağıdaki egzersiz belinizi, omuzlarınızı ve karnınızı güçlendirirken bacaklarınızı forma sokar.

Bunu yapmak için, bir yoga matı veya halı üzerinde diz çöküp kollarınız düz olacak şekilde ellerinizi yere koyun. Düz şekilde karşıya bakın ve sırtınızı düz şekilde tutun. Önce sağ bacağınızı kaldırın ve dizinizi omzunuza doğru bükün. Bir bacakla 10 kere olacak şekilde bacaklarınızı değiştirerek toplam 20 tekrar yapın.

Kartal Mekiği

Kartal mekiği çok güçlü bir egzersizdir ve karın bölgenizde yüksek düzeyde enerji ve konsantrasyon gerektirir. Karın kaslarınız çok güçlü değilse, bu hareketi yapmak sizin için zor olabilir. Ancak, bu egzersizi yapmaya devam ettikçe daha kolay olmaya başlayacaktır.

Bu egzersizi yapmak için sırtüstü yatın ve bir bacağınızı diğer bacağınızın üstüne çapraz şekilde koyun. Bacaklarınız sanki tek bir parçaymış gibi birbirlerine yapışması ve aralarında boşlu olmaması önemlidir. Herhangi bir baskı uygulamadan ellerinizi başınızın arkasına koyun.

 

Şimdi başınızı ve omuzlarınızı yerden hafifçe kaldırın ve bu pozisyonda bacaklarınızı göğsünüze doğru çekin ve yere değmeyecek şekilde geri götürün. Bu hareketi 15 tekrardan oluşan 3 set halinde yapabilirsiniz.

Kol ve Bacak Kaldırma

Bu egzersiz, toksinleri yok eden ve duruşunuzu iyileştiren izometrik bir egzersizdir. Başlamadan önce telefonunuzda 45 saniyelik bir kronometre ayarlayın. Şimdi dizlerinizi ve ellerinizi yere koyun. Sonra sağ kolunuzu ve sol bacağınızı kaldırın, tam bu anda süreyi başlatın. Süre bittikten sonra aynı hareketi diğer kol ve bacağınızla yapın. 4 set şeklinde bu egzersizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şınav

Şınav genellikle kolları çalıştırması ile bilinmektedir. Bu egzersiz aslında vücudunuzun baldır, sırt, omuz ve tabii ki karın bölgesi gibi bir çok bölümünü çalıştırır.

şınav çeken kadın

Şınavı doğru bir şekilde yapabilmek için, karnınız kasılmış şekilde gücünüze odaklanmalı ve dengenizi geliştirmelisiniz. Kollarınız ve bacaklarınız gergin ve düz bir  şekilde, ellerinizi ve ayaklarınızı yere koyun.

Ellerinizin omuzlarınızın hizasında olduğundan emin olun. Bu, omuz genişliğinin ellerinizin nerede durması gerektiğini göstermesi anlamına gelir. Şimdi dirseklerinizi siz yere iyice yaklaşana kadar bükün ve sonra geri kalkın.

 

Yere yaklaşacak kadar gücünüz yoksa ve dirseklerinizi tekrar uzattıysanız, bacaklarınızı düz tutmak yerine dizlerinizin üstünde durun. Bu şekilde daha kolay yapabilirsiniz ve bacaklarınız düz olarak şınav çekebilmek için kaslarınızı güçlendirmeye başlarsınız.

Karın egzersizleri yapmak size sağlıklı ve ince bir vücut verecektir. Egzersiz yapmak aynı zamanda günlük stresi rahatlatmak, mutlu ve tam hissetmenizi sağlayan endorfin hormonunu üretmek için harika bir yoldur. Bu karın egzersizlerine kardiyo, esneme, kol ve bacak egzersizleri ile katkıda bulunabilirsiniz.