Raket Sporları

10 Ocak, 2020
Raket sporları en az iki kişiyle oynanır ve dünya çapında ünlüdür. Onlar hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz?
 

Birçok raket sporu dünya çapında herkes tarafından sevilse de, bazıları yalnızca belli bir bölgeye aittir ya da ancak Olimpiyatlarda görebiliriz. Bugünkü yazımızda, size en öne çıkan raket sporları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Raket Sporları

Raket sporları hem kapalı hem de açık alanda oynanabilen ve önceden konulmuş spesifik kuralları olan sporlardır (genel kurallar da mevcuttur). Tekli ve çiftli maçları vardır. Buna ek olarak, yalnızca birkaç tanesini Olimpiyat oyunlarında görebilirsiniz. Şimdi sırada en iyi bilinen raket sporları:

1. Tenis

Bu listeye başlarken, en popüler raket sporuyla başlamamak ayıp olurdu. Tenis maçları dikdörtgen şekilli, kil, suni çimen veya çimen kortlarda oynanır ve oyunun amacı, topu kortun ortasındaki ağın diğer tarafında bulunan rakibinizin alanına atmaktır.

tenis oynayan sporcu

Bir tenis raketi ortalama 68.5 ila 76 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 280 gram ağırlığındadır (profesyonellerin kullandığı raketler daha ağırdır). Tenis raketinin iki ana bölümü vardır: Kafa kısmı (topa vurduğunuz kısım) ve tutma yeri.

2. Duvar Tenisi (Squash): Bir Raket Oyunu

Duvar tenisi kapalı alanda oynanan ve diğer raket oyunlarına çok benzeyen bir oyundur. Duvar tenisinde iki oyuncu karşı karşıya gelir. Hızı ve sekme oranı yapıldığı maddeye göre değişebilen lastik  bir top kullanılır.

 
squash takımı maçta

Duvar tenisinde 11 puanlı bir sistem kullanılır. Top her duvardan sekebilir ama yere düşmeden önce, ön duvardan sekmesi gerekir. Duvar tenisinin raketlerinin ağırlığı yaklaşık 140 ile 170 gram arasındadır. Kafa kısımları tenis raketlerine göre daha farklı bir şekle sahip olan bu raketlerin uzunlukları da değişkendir.

3. Badminton

Bu popüler Olimpiyat oyununda kortta tekli ve çiftli olmak üzere iki ya da dört oyuncu bulunur. Kort, ortadan ağla eşit bölünmüş olan bir dikdörtgendir. Badminton bir raket sporu olmasına rağmen, diğer raket sporlarının aksine top yerine daha garip hareket eden tüytop ile oynanır.

badminton oynayan adam

Badminton raketleri hafif olması için karbon fiberle yapılır ve yaklaşık 75 ile 90 gram arasında ağırlığa sahiptir. Oyuncular tüytopa saha ortasından ve savunma yaparken ya da servis atarken kenar çizgisinden vurabilirler.

 

4. Raket Sporu: Padel

Padelin Meksika’da başladığını biliyor muydunuz? Birçok insan padeli tenisin kopyası olarak görse de, aslında padel yalnızca çiftli oynanan ve tenisten farklı kurallar bütününe sahip bir oyundur.

Dikdörtgen kortun genişliği 10, uzunluğu 20 metredir. Kortun uçları ‘U’ şeklinde yapılmış olan duvarlarla kapalıdır. Duvarlar üç metre uzunluğundadır ve kortun etrafının kalan kısmına tel örgü çekilir.

padel oynayan kadın

Padel raketleri 45 cm uzunluğa, 26 cm genişliğe ve 38 mm kalınlığa kadar çıkabilirler. Raketin kafa kısmında 13 mmlik delikler bulunur ve yüzeyi pürüzsüz, düz ya da pürüzlü olabilir.

5. Bask Topu

Adından da anlayabileceğiniz gibi Bask Topu, İspanya’nın kuzeyinde ortaya çıkmış, tekli veya çiftli oynanabilen bir spordur. Bask topunda oyuncular topu “frontis” diye adlandırılan duvarda çizilmiş olan alanın içine, tahtadan yapılmış “pala” diye adlandırılan raketlerle göndermeye çalışırlar. Oyunda kullanılan diğer gereçlerin arasında aşağıdaki resimde görebileceğiniz kepçe ve eldiven de vardır.

bask topu oynayan şapkalı adam
 

6. Raketbol

Raketbol, Uluslararası Olimpiyat Komitesinin raket sporu olarak kabul ettiği ama diğer raket sporları kadar üne sahip olmayan hibrit bir spordur. Duvar tenisi gibi dört duvar ve tavan arasında geçen duvar tenisine çok benzer. Tüm yüzeyler oyun alanı olarak kabul edilir.

raketbol raketleri

Raketbol oynarken oyuncuların topu ön duvara çarptırması ve ancak top en azından bir kere sektikten sonra rakibin topu geri göndermesi gerekir. Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, raketbolun raketi geniş bir kafa kısmına ve kısa bir tutma yerine sahiptir. Tüm bunlara ek olarak, kullanılan top lastiktir. Oyunlar tekli veya çiftli şekilde oynanır.

7. Masa Tenisi

Bilinen diğer ismi “ping-pong” olan masa tenisi listemizdeki son spor. Masa tenisinde oyunlar tekli veya çiftli oynanır. Üstelik masa tenisi 1988 Seoul Oyunlarından beri Olimpiyat sporu kabul edilir. Tenisin bir yan ürünü olarak İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Soğuk kış aylarında, tenise alternatif olarak oynanabilecek, bir kapalı alan oyunu olsun diye tasarlanmıştır.

masa tenisi raketleri ve pin pon topu
 

Ping-pong raketleri %85 ahşaptan yapılmak zorundadır ve kesinlikle dört milimetreden daha kalın olamazlar. Raketin bir yüzeyi pürüzsüz ve siyahken diğer yüzeyi pürüzlü ve kırmızıdır.

Özetlemek gerekirse, raket sporları, en az iki kişiye ihtiyaç duyduğu için biriyle birlikte egzersiz yapabilmenin muhteşem bir yoludur. Size en ilginç gelen raket sporu hangisi?

  • Cómo elegir la raqueta de tenis adecuada para principiantes. As. 2019. https://as.com/showroom/2018/07/12/portada/1531393818_119365.html
  • Reglamento oficial de juego. Confederación Argentina de Pelota. https://www.pelotabuenosaires.com.ar/wp-content/uploads/2015/06/REGLAMENTO-OFICIAL-DE-JUEGO-2015.pdf
  • International Racquetball Federation. Sitio oficial. http://www.internationalracquetball.com/