David Goffin: Harika Bir Tenis Oyuncusu

01 Aralık, 2019
David Goffin, şu anda en iyi Avrupalı tenis oyuncularından biridir. Rakiplerini huzursuz eden çeşitli vuruşları sayesinde dünyadaki en iyi on tenis oyuncusu arasında yer almaktadır.
 

David Goffin, 7 Aralık 1990’da Liege, Belçika’da doğmuş olan profesyonel bir tenis oyuncusudur. O, şu an Profesyonel Tenisçiler Birliği’ne göre dünyadaki en iyi yedinci tenisçidir.

Goffin, diğer profesyonel tenis oyuncuları ile karşılaştırıldığında çok uzun değildir ancak, bu onun başarısına engel olmamıştır. Bu yazımızda, onu bu kadar harika bir tenis oyuncusu yapan yeteneklerini size özetleyeceğiz.

David Goffin’in Oyun Tarzı

David Goffin, en çok kortun arka bölümünde rahat oynar. Güçlü drive vuruşu sayesinde belirli yükselmeler yaparak, rakiplerinin üstesinden gelir. Bu tarzı sayesinde, kil kortta harika bir oyuncu olmak için gerekli koşulları yerine getirir.

Ancak, David Goffin daha yüksek hızlı kortları tercih eder. Ayrıca, 4 ünvanından 3’ünü, daha hızlı olan sert kortlarda kazanmıştır. David Goffin’in oyun tarzı İspanyol Rafael Nadal’a benzer. Başka bir deyişle, sayıları, rakibin atışlarını karşılayarak ve her topa vurarak kazanır.

Ayrıca Goffin, David Ferrer ile de kıyaslanmaktadır. Öte yandan David Goffin, bu iki oyuncuya kıyasla rakiplerine karşı daha az pes etme eğilimindedir. Rakibini köşeye sıkıştırdığında, vuruşunu güçlendirmeyi tercih eder.

goffin topa koşarken
 

Yükselişi

İyi bir servisçi olmadığı için, David Goffin tenisteki en temel tekniklerden birini kullanır. Bu teknik, rakibin topu saha çizgisinde karşılaması için topu üsten spinli servis ile atmaktır. Bu, Goffin’in bir sonraki vuruş için insiyatifi almasını sağlar.

Bir puanı kontrol edemiyorsa Goffin, bir kısa vuruş yaparak rakibinin ağa yaklaşmasını sağlar. Rakibi ağa yaklaştığında, rakibinin yanından topu saha içine geçirecek bir vuruş yapar ve bu vuruş onun uzmanlığıdır.

David goffin daima üst spinli vuruşlar yapar ve bunun için de continental grip tutuşunu tercih eder. Bu sayede, çok efor sarf etmeden hem topun yönünü değiştirebilir hem de farklı sonuçlar yaratabilir.

Ters sol vuruşu ile Roger Federer veya güçlü sağ vuruşu ile Martin del Porto kadar tanınmış bir tenis oyuncusu olmasa da, çok çeşitli vuruşlar yapabilen kapsamlı bir oyuncu olarak dikkat çekmektedir.

Tüm oyuncular gibi Goffin’in de bazı zayıf yanları bulunmaktadır ve, Goffin’in zayıf olduğu vuruş ters sol vuruştur. Rakibini daha güçlü bir şekilde etkilemesi için, ters sol vuruşunu biraz güçlendirmesi onun için faydalı olacaktır.

david goffin 1
 

Bir puanı kontrol edemiyorsa Goffin, fileyi geçme vuruşu yapmadan önce bir kısa vuruş yapar bu vuruş onun uzmanlığıdır.

Kazanma Zihniyeti

Fiziksel ve teknik becerilerinin yanı sıra, David Goffin’in zihinsel bir avantajı da vardır. O, hızlı düşünen ve her durumu öncesinde, sırasında ve oyundan sonra dikkatlice analiz eden bir oyuncudur. Dahası, o hem yenilgilerini hem de zaferlerini aynı şekilde analiz etmektedir.

2009’dan bu yana, en iyi tenisçilerden biri olmakiçin daha fazla kas kütlesine ihtiyaç duymaya başladığından beri çok değişmiştir. Bunu fark ettikten sonra güçlenmek ve kas elde etmek için antrenmanlara başlamıştır. Onun ayrıca, rakibine göre ayarladığı net bir taktiği de vardır. Ona farklı şekilde hücum eden rakiplerine karşı stratejisini özelleştirir ve hiçbir zaman aynı oyunu oynamaz.

Son olarak, David Goffin korttaki en gösterişli oyuncu olmasa da gerçekten çok etkili bir oyuncudur. Ayrıca, henüz sadece 28 yaşında olduğundan, daha iyi olmak için önünde öğreneceği ve uygulayacağı çok şey var.