En İyi ATP Çiftler Oyuncuları

Teniste çiftler oyunu, tekler oyunundan farklıdır. En iyi ATP çiftler oyuncularının kim olduğunu biliyor musunuz?
 

Çoğunuzun zaten bildiği gibi tenis tekler ya da çiftler şeklinde oynanabilir. Her branşın yıldızı farklıdır, hatta çoğu çiftler tenis oyuncusu tekler oyuncusu değildir. En iyi ATP çiftler oyuncularını bu yazımızda öğrenin.

ATP çiftler sıralaması

Çiftler tenisinin dünya çapında en güçlü ikililerini okumaya başlamadan önce dünya sıralamasının bireysel duruma göre yapıldığının altını çizmek isteriz. Sonuç olarak çiftler tenisi takımından bir oyuncu en üst seviyeye çıkabilirken takımın diğer oyuncusu 5. sırada yer alabilir.

ATP tekler sıralaması gibi çiftler sıralaması da oyuncuları en yakın tarihli sonuçlarına göre değerlendirmeyi amaçlar. Bu nedenle sıralama, tenisçinin son 52 haftasını analiz eder ki bu da son bir yıla denk gelir.

Oyuncular bir turnuva kazandıkları zaman belirli bir miktar puan kazanır ve bu puan, aynı turnuvanın bir sonraki tekrarına dek skorlarına eklenir. Eğer gelecek yıl aynı turnuvayı tekrar kazanırsa puanını korur. Öte yandan eğer kazanamazsa puan bir başka oyuncuya ya da çiftler oyuncularına gider.

Oyuncuların turnuvalardan kazandıkları puanlar, turnuvanın seviyesine ve başka etmenlere de bağlıdır. Çiftler tenisi durumunda, her oyuncu eşit puan kazanır ama bu puanları bireysel olarak kazanır.

Dünyanın en iyi oyuncuları: çiftler tenisi

Artık sıralama hakkında bir şeyler bildiğimize göre dünyanın en iyi oyuncularını sıralamaya başlayabiliriz.

 

1. Juan Sebastián Cabal ve Robert Farah

İki oyuncu da Kolombiyalıdır ve Wimbledon şampiyonluğu dahil olmak üzere son başarıları sayesinde uluslararası sıralamada ilk sırayı paylaşmaktadır. Büyük çıkışlarından önce 2018 Avustralya Açık finalinde birlikte oynadılar. Cabal aynı zamanda 2011 Fransa Açık finaline Arjantinli Eduardo Schwank ile birlikte kaldı.

atp çiftler cabal ve farah

32 yaşındaki Farah, Cabal’dan bir yaş küçüktür ve bir adet daha az ATP çiftler şampiyonluğuna sahiptir (sırasıyla 15 ve 16 şampiyonluk). Fakat çift 2019 Temmuz’da ilk sıraya yerleşmiş ve tenis tarihindeki en iyi Kolombiyalı oyuncular olarak görülmektedir.

2. Mike ve Bob Bryan, en iyi ATP çiftler oyuncularından biri

Ünlü Bryan kardeşler ATP çiftler kategorisinde çoktan efsane olmuştur. 41 yaşında olmasına rağmen Mike hala uluslararası sıralamada 3.’lüğü korumaktadır – Cabal ve Farah ilk iki sıradadır – Bob ise 31.’dir.

2003’ten 2018’e kadar bu Amerikalı tenis yıldızları – en üstteki fotoğrafta görebilirsiniz – çiftler tenisini domine etmiştir. 18 Grand Slam, 5 ATP World Tour finali ve 2012’de Londra’da bir Olimpik altın madalya kazanmıştır. Mike aslında Temmuz 2019’a dek ilk sıradaydı.

Fakat Bob ikiz kardeşinden iki Grand Slam az kazanmıştır çünkü 2018’de yaşadığı bir kalça problemi yüzünden aylarca tenisten uzak kalmıştır, ki yıl sonunda da ameliyata gerek olmuştur.

 

3. Lukazs Kubot ve Marcelo Melo

Polonyalı tenis oyuncusu 37 iken Brezilyalı Melo ondan iki yaş küçüktür. ATP güncel sıralamasında sırasıyla 4. ve 5. sıradadır.

Kubot iki Grand Slam şampiyonluğu kazanmıştır: Robert Lindstedt ile 2014 Avustralya Açık ve Melo ile 2017 Wimbledon. Çift aynı zamanda 2018 Amerika Açık’ı da kazanmıştır.

Aynı zamanda Melo Ivan Dodig ile birlikte Bryan kardeşleri finalde yenerek 2015 Fransa Açık’ı da kazanmıştır. Ve yukarıda bahsedildiği gibi Kubot’la 2017 Wimbledon’ı kazanmıştır. Aynı zamanda 2013 Wimbledon’da Dodig’le birlikte final oynamıştır.

Birlikte, bu tenis yıldızları 2016’dan beri 11 ATP şampiyonluğu kazanmıştır. Başarıları çifti prestijli ATP sıralamasında üstlere taşımıştır.

kubot ve melo

Diğer tenis çiftleri: bahsedilmeye değer

Yukarıda saydığımız bu üç çiftin haricinde diğer öne çıkan çiftler arasında  Nicolas Mahut  (Fransa, 6 numara) ve Roger Vasselin (bu yıl Wimbledon finalinde Mahut’un takım arkadaşı idi) ya da Pierre-Hughes Herbert (4 Grand Slam kazanmış ve 21. sıradadır) sayılabilir.

Son olarak Raven Klaasen (Güney Afrika, 7 numara) ve Michael Venus (Avustralya, 8 numara) en azından ATP şampiyonlukları kazanmış bir başka çifttir.

Özetle, profesyonel çiftler tenisi yıldızları, tekler yıldızlarından oldukça farklıdır. Aynı zamanda bu yazıda bahsettiğimiz tüm tenis oyuncularının, Helbert dışında, 30 yaş üstünde olduklarının altını çizmek isteriz. Çiftler tenisinde oyuncular sahayı bölüşür fakat ikisi de teknik ve taktiklerini öne çıkarmalıdır.

 
  • Jiménez Rubio, D. 2018. Bob Bryan estará seis meses fuera de las pistas. Puntodebreak. http://www.puntodebreak.com/2018/08/02/bob-bryan-estara-seis-fuera-pistas
  • ATP Doubles Ranking. ATP Tour sitio oficial. https://www.atptour.com/es/rankings/doubles