Senna ve Prost, Bir Rekabet Tarihçesi

01 Aralık, 2019
Senna ve Prost, dünya tarihindeki en büyük Formula 1 rekabetinin ana kahramanlarıdır. Bu iki adam, öyle büyük bir yeteneğe sahipti ki bütün bir döneme izlerini bıraktılar.
 

Ayrton Senna’dan bahsetmeden, Alain Prost hakkında konuşmak imkansızdır ve tabi bunun tersi de doğrudur. Bu iki sürücü de Formula 1 tarihindeki en büyük rekabette rol almıştır. Bu sezonlar; tartışmalar, suçlamalar, öfke ve gerilim ile doluydu.  Senna ve Prost, birer Formula 1 efsanesi haline geldi.

Bu rekabet, sokak araçlarıyla yapılan masum bir sergide başladı. En yüksek noktasına, ikisi de McLaren takımındayken ulaştı ve Senna’nın trajik ölümü ile sonlandı.

Rekabetin Başlangıcı

Senna ve Prost, ilk kez Alman Hockenheim pistinde 1984 yılı baharında karşılaştı. Bu, açılış için sokak araçlarıyla yapılan dostça bir yarıştı. Başta, iki yarışçı da piste samimiyet atmosferi içinde geldi, ama, bu durum yarışın sonunda ortadan kaybolmuştu.

formula 1 arabası
Resim grandprix247.com’a aittir

Prost, basına, her ne kadar yarıştan önce samimi konuşmuş olsalar da sonuna gelindiğinde Senna’nın onunla bir daha konuşmadığını söylemiştir. Belki de bu durum, Fransız günün kazananını ilan edildiği için olmuştur.

O zaman, Prost halihazırda bir McLaren sürücüsüydü ve Senna Formula 1’deki kariyerine, Toleman takımıyla yeni başlıyordu. Çok tecrübeli bir sürücü, çok fazla karmaşaya yol açacak bir çaylağa karşıydı.

 

1988, Savaşın Başlangıcı

Formula 1 dünyasında, şu cümleyi çok duyarsınız: “İki horozu aynı kümese koyamazsınız” ve bu da tam olarak McLaren’ın yaptığı şeydi. Aynı takımda olmak Senna ve Prost’u rakip haline getirdi.

İlk sezon, nispeten huzurlu geçmişti ya da en azından gelecek sezonlarla karşılaştırılığında öyle gözüküyordu. Senna, McLaren’a katıldığında Prost zaten birkaç sezondur oradaydı ve hak edilmiş bir unvana sahipti.

Sezon boyunca, zaferleri paylaşarak çok yüksek bir seviyede rekabet ettiler. Portekiz Grand Prix‘sinde, centilmenliği bozacak ilk manevralardan bir yapıldı. Senna, Prost’u pistte köşeye sıkıştırdı ve yavaşlamak yerine, hızlanarak yarışa devam etti ve kazandı. Daha sonra Senna bunun için özür diledi.

Sezonun son yarışında, Japon Grand Prix’sinde, ikisi de şampiyonluk için yarışıyordu. Formula 1 tarihindeki en iyi yarışlardan biri olan bu yarışta Senna, başta oyalanmasına rağmen yağmurda harika bir dönüş yaptı ve kendini dünya şampiyonu olarak kanıtlamış oldu.

1989, Prost Şampiyon

kırmızı formula 1 aracı
Resim Stuart Seeger’a aittir.

Sonraki sezonda iki sürücü arasındaki gerilim arttı. San Marino Grand Prix’sinde, Prost, Senna’yı pistte birbirlerine saygılı olmak üzere yaptıkları anlaşmayı bozmakla suçladı. Bu da, pistin içinde ve dışında olmak üzere ikisi arasındaki yüzleşmelerin başladığı an oldu.

 

Sezonun gelişimi, önceki gibi yakın olmadı. Prost iyi giderken, Senna birçok çöküş yaşadı. Bir kez daha, Japon Grand Prix’si iki sürücü arasındaki patlamanın sebebi oldu.

Senna, şampiyonluk kazanma olasılığını sürdürmek istiyorsa Prost’u yenmeliydi. İkisi, pistte buluştuklarında çarpıştılar. Senna yarışa dönerek kazanmayı başardı ama diskalifiye oldu. Prost, dünya şampiyonu sayıldı ve Ferrari ile anlaştı. 

1990, Senna İntikamını Alıyor

marlboro reklamlı formula 1 aracı

1990 yılında, Ayrton Senna en yüksek seviyede yarıştı ve tüm şampiyona boyunca en iyi sürücü olarak kaldı. Öte yandan Prost’un hala başka seçenekleri vardı.

Brezilyalıya sürpriz olarak, direğe ulaştıktan sonra FIA, ona başlangıç listesini değiştirdiklerini ve onun kirli tarafta başlayacağını söylediler. Öfkelenmesine rağmen, Senna başlangıç esnasında gidişatını belirledi ve iki sürücü de yarışı, ilk virajın sonunda, çakılda bitirdi. İşte Senna bu şekilde dünya şampiyonu oldu.

Rekabetin Sonu

Rekabet, Alain Prost’un 1993’te yarışmayı tamamen bırakmasına kadar birkaç yıl daha devam etti. Prost’un son yarışında iki yarışçı, podyumda birbirlerine sarıldı ve şakalaştı. Bu da Formula 1 tarihindeki en güçlü rekabete bir son vermiş oldu.

 

Daha sonra, Senna, Prost olmadan yarışmanın aynı olmadığını fark etti ve onunla iletişimi kesmedi. Senna’nın hayatını kaybetmesine sebep olan kaza gerçekleştikten sonra, Prost onun tabutunu taşımak için Sao Paulo’ya gitti. Dahası,  Ayrton Senna Derneği’ne de üye oldu.