Ángel Nieto: Deha, Özveri ve Hız

29 Mayıs, 2019
İspanyol motorsikletçiliği, MotoGP'deki varlığı ve aldığı sonuçlar ile altın çağını yaşıyor. Bu başarısını Ángel Nieto gibi öncüllere ve şampiyonlara borçlu.
 

Ángel Nieto, motosiklet dünyasında bir ikondur. Başlangıçta bu hiç kolay değildi, çünkü zirveye ulaşmak için birçok engelin üstesinden gelmek zorunda kaldı.

Nihayetinde, en çok sevilen motosiklet pilotlarından biri oldu ve hayatını motosikletçiliğe adadı. Bu nedenle, ölümü, sadece Nieto’nun motosikletle ilgilenmeye başladığı ülke olan İspanya’da değil, tüm motosiklet dünyasında bir şok etkisi yarattı.

Bu yazımızda, motosikletçinin biyografisini gözden geçireceğiz. Yaşamını sona erdiren ölümcül kazaya rağmen, Ángel Nieto, MotoGP Dünya Şampiyonasında ve taraftarlarının hatıralarında yer almaya devam edecek.

Tersini söylemek imkansız, dünya şampiyonasında çok az motorsikletçi Ángel Nieto kadar başarılı olabildi.

Angel Nieto motosikletiyle birlikte.

Zor Başlangıçlar

Ángel Nieto’nun hayatı, bir mücadele ve gelişme örneğidir. Çok mütevazi bir ailede dünyaya gelen Zamorano pilotu, küçük yaşlardan itibaren iki tekerlek tutkusu olduğunu açıkça ortaya koydu. Motosiklet dünyasına daha fazla yaklaşmak için ilk girişimi, 14 yaşında Barselona’ya taşınmak oldu.

Paco Bultó ile tanışması, spor kariyeri için, baştan başlamak zorunda kalmasına rağmen, belirleyici bir faktör oldu. Bir yatak ve yemek karşılığında motosikletlerin temizlenmesinden, sonunda bir tamirciye dönüşene kadar…

 

Bu pilotun heyecan verici yaşamı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu belgeseli izlemenizi öneriyoruz. Bir saat boyunca, Angel Nieto’yu tanımak için, en yakın arkadaşlarının ve ailesinin, çocukluğu ve spor kariyeri üzerinde konuşurken izleyebilirsiniz. Eğer bu belgeseli izlemeye başlarsanız, Nieto’nun hayat hikayesi etkileyici olduğundan, izlemeye zevkle devam edersiniz.

Motorsiklet Şampiyonu

Nieto’ya pilot olma fırsatı 1964’te Derbi’de geldi. İlk sezonu, uzun sürüşler ve ağır bir kaza sonucu çok zor geçti. 1969’da ilk sezonuna başladı ve 50cc kategorisinde dünya şampiyonu oldu. İspanya’da bu süre zarfında, motosiklet sporunun çok az tanınması dikkat çekicidir. Bu nedenle, neredeyse hiç kimse bir İspanyol’un şampiyon olduğunu bilmiyordu.

O andan itibaren, fenomen Nieto harika şeyler yapmaya başladı. 50cc kategorisinde altı, 125cc kategorisinde yedi ünvan kazandı. Bunlar, başka hiçbir İspanyol pilotun elde edemediği başarılardır.

Aynı zamanda, İspanya’da motosikletçilik daha popüler olmaya ve başka pilotlar da rekabet etmeye başladı. Böylece Nieto’nun başarıları sayesinde, İspanya’da motosikletçilik en çok takip edilen sporlardan biri haline geldi.

Şampiyon Angel Nieto
 

Motosiklete Adanmış Bir Hayat

Ángel Nieto, 1986 sezonunun sonunda emekli olmasına rağmen, hayatı her zaman motosikletle bağlantılı kaldı. Ertesi yıl – 1987’de – sadece iki sezon yarıştığı halde kendi yarış takımını kurdu.

90’lı yıllarda farklı kategorilerde spor direktörü olarak görev aldı. Ayrıca kendisini gelecek vaat eden özellikle de genç İspanyol pilotlara yardım etmeye adadı.

Ángel Nieto, yirmi yıldan fazla bir süredir MotoGP canlı yayın ekibinin bir parçası oldu. İspanyol taraftarların böyle bir şampiyonun deneyim ve bilgisine sahip olması lüks bir şeydi. Bu 20 yıl boyunca, Dünya Kupası iki farklı kanal tarafından yayınlanmış olmasına rağmen, Nieto yorumcu olarak çalışmaya devam etti.

Talihsiz Son

Ángel Nieto’nun ölümü herkesi şaşırttı. İspanya’nın İbiza adasında başka bir araba ona çarptığında, dört tekerlikli bir motosiklet kullanıyordu. Emniyet kemeri takmayan Ángel Nieto, şoka girdi ve ciddi bir kafa travması geçirdi. Hemen ameliyat edilmek için yerel bir hastaneye götürüldü. Bir hafta sonra, 3 Ağustos 2017’de Ángel Nieto, yaraları nedeniyle öldü.

Ailesi, adalet için mücadele etmeye halen devam ediyor. Motosiklete çarpan sürücünün, asgari güvenlik mesafesini korumadığını ve pilotun ölümü konusunda asıl suçlu olduğunu savunarak davanın yeniden açılmasını istiyor.