Dünyanın En İyi MotoGP Pistleri

MotoGP pistleri şaşırtıcıdır, buna hiç şüphe yok. Bununla birlikte, tarihleri, zorlukları ve virajları nedeniyle öne çıkan bazı pistler vardır.
 

Motosiklet yarışı hiç şüphesiz büyüleyici bir spordur. Dünyanın en iyi MotoGP pistleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okuyun. Bir sonraki şampiyonalarda onlara dikkat edin.

En iyi MotoGP pistleri

Bu tür sıralamalar yapılırken yüzde 100 objektif olmak zordur. Günün sonunda kişisel zevklere dayanır. Bununla birlikte, birçok insanın görüşleri aynı olduğunda, pistlerin üstünlüklerini hak ettiklerini güvenle söyleyebiliriz.

Aşağıdakiler, adrenalin ve hızın kahramanları olduğu dünyadaki en iyi MotoGP pistleridir:

Assen

Öncelikle, en eski ve en muhteşem GP pistinden bahsetmeden en iyi MotoGP pistleri listesine başlayamazdık. Hollanda’da bulunan ve 1955 yılında kurulan Assen’i bu sporun hayranları MotoGP Dünya Şampiyonalarının ‘kutsal kasesi’ olarak görüyor.

Parkur eskiden 7.705 metre uzunluğundaydı, ancak şu anda sadece 4.750 metredir. Uzmanlara göre, Assen çok teknik bir pisttir, sonuç olarak hata payı çok azdır.

MotoGP devreleri

Losail

En eski pistten en modern ve teknolojik piste geçelim. 2005 yılında kurulan Losail pisti, Katar’daki Doha şehrine yakın bir konumdadır. Ayrıca superbike, motokros ve motor yarışı için de kullanılır.

Losail 5.380 metre uzunluğundadır, 10 sağ ve 6 sol virajdan oluşan toplam 16 viraja sahiptir. Parkurun maksimum genişliği 12 metredir. Bu pistin son MotoGP şampiyonu İtalyan Andrea Dovizioso’ydu ve öncesinde İspanyollar Maverick Vinales ve Jorge Lorenzo geliyordu.

mugello devresi

Mugello

Motor sporları konusunda İtalya’nın çok fazla tarihi var ve buna MotoGP de dahildir. Mugello International Speedway Floransa İtalya’da bulunuyor. 1974 yılında kuruldu ve toplam 5.245 metre uzunluğu ve 15 virajı var.

Pistin tarihi nedeniyle orada birçok şampiyona düzenleniyor. Bunlar arasında Motosiklet Dünya Şampiyonası, İtalyan Motosiklet Grand Prix, Avrupa Formula 2, Uluslararası Formula 3000 ve Superbike Dünya Şampiyonası sayılabilir.

italyan MotoGP devreleri

Brno

Brno yarış pisti, dünyanın en iyi MotoGP pistlerinden biridir. Brno, Çek şehrinde bulunuyor. Parkur 5.403 metre uzunluğunda. Pistte kaydedilen en hızlı tur İspanyol Jorge Lorenzo tarafından yapılmıştır. 2012’de parkuru sadece 1: 55.799 zamanlamayla tamamladı.

Brno pisti 1987 yılında kuruldu ve orada Euroseries Formula Four, Dünya Süper Motosiklet Şampiyonası, FIA GT Şampiyonası ve elbette Dünya Motosiklet Şampiyonası gibi birçok ünlü şampiyonaya ev sahipliği yaptı. Bu nedenle en iyi MotoGP pistlerinin listesine girer.

brno devresi

Phillip Island, en tanınmış MotoGP pistlerinden biri

MotoGP pistlerinin rüya gibi manzaralarla çevrilemeyeceğini de nereden çıktı? Phillip Adası, MotoGP ve güzel manzaraların inanılmaz kombinasyonunun açık bir örneğidir.

Parkur Victoria, Avustralya’daki Phillip Adası’nda yer alıyor. 20’li ve 30’lu yıllarda motosiklet yarışlarında kullanılmış olmasına rağmen, MotoGP 1989’da adaya geldi. Phillip Adası pisti 4.445 m uzunluğundadır.

 

Sachsenring

Almanya’da bulunan bu pist oldukça tuhaf bir şekle sahip ve sonuç olarak dünyanın en iyi MotoGP pistlerinden biridir. Pist ikiye ayrılabilir: 1.700 metre üçgen, 2.100 metre omega veya tam 3.760 metrelik Sachsenring pisti.

Daniel Pedrosa (başka bir İspanyol) en hızlı turu yapmıştır. 2006’da 1: 22.815 zamanlamayla Honda motosikletini kullanarak parkuru tamamladı.

alman devresi

Diğer MotoGP pistleri

Başka MotoGP pistleri var mı? Tabii ki! Diğer ünlü pistler arasında Twin Ring Motegi- Japonya, Amerika Pisti – Amerika Birleşik Devletleri, Sepang Uluslararası Pisti – Malezya, Silverstone- İngiltere, Misano-San Marino, Red Bull Ring- Avusturya, Chang International- Tayland, Rio Hondo- Arjantin, Jerez, Aragon, Montmelo ve Ricardo Tomo-İspanya bulunuyor.

  • Bedolla, J., Cabanas, J., Santelli, J., Sabra, J., Ziebell, C., & Olvey, S. (2014). Epidemiology of accident types and injuries in elite motorcycle racing. Academic Emergency Medicine.
  • Calendario 2019.  Motogp.com. http://www.motogp.com/es/calendar