Formula 1 Yarış Pistleri ve Dünyanın En İyileri

20 Şubat, 2020
Dünyanın en ünlü araba yarışı olarak bilinen Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapan çok sayıda pist oldu, ancak bunların çok azı benzersizdir.
 

1950 yılında başlayan Formula 1, uluslararası düzeyde gerçekleştiriliyor. İşte, şu anki yarış takviminde kendine yer bulan en iyi Formula 1 yarış pistleri. Merak ediyorsanız, mutlaka okumaya devam edin.

Dünyanın en iyi Formula 1 yarış pistleri hangileri?

Günümüze kadar Formula  1 yarışlarına ev sahipliği yapan pistlerin sayısı 71 oldu. Bunlardan ilki İngiltere’deki Silverstone’du, en uzunu ise 25 kilometreyle İtalya’nın Pescara şehrinde yer aldı. Ancak bu yarışa gönül verenler ve bizzat yarış pilotları, dünyanın en en iyi Formula 1 yarış pistleri şu şekilde sıralıyor:

Bunlardan ilki İngiltere’deki Silverstone’du, en uzunu ise 25 kilometreyle İtalya’nın Pescara şehrinde yer aldı. Ancak bu yarışa gönül verenler ve bizzat yarış pilotları, dünyanın en en iyi Formula 1 yarış pistleri şu şekilde sıralıyor:

1. Monza (İtalya)

Autódrome Nazionale di Monza, Milan’dan 20 kilometre uzaklıktaki Lombardy bölgesinde. Üç adet piste sahip olan saha, 5.8 kilometrelik alanda yer alıyor.

italya'daki monza pisti

Monza, Formula 1 İtalyan Grand Prix yarışlarına ev sahipliği yapıyor. Uzun ve düz sürüşe sahip pist alanları olduğu için pilotlar burada gazı rahatça “kökleyebiliyorlar”. 1922 yılında kullanıma açılan bu pistte 11 adet viraj var. 1950 ile 1979 yılları arasındaki Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yaptı.

 

2. Monaco 

Monaco Yarış Pisti veya Monte Carlo Yarış Pisti, en popüler Formula 1 yarış alanlarından biri. İsminden de anlaşıldığı gibi 1920 yılında yapılan bu sokak pisti Monaco Prensliği sınırları içinde yer alıyor.

Peki, bu pisti özel kılan özellikleri ne? Keskin virajları ile kısa ve düz parkur alanları elbette. Aslına bakılırsa, bu pistte arabaların gücünden ziyade pilotların sürüş becerileri öne çıkıyor.

monakodaki formula 1 pisti

3337 metre uzunluğunda ve 19 viraja sahip olan pist ilk defa 1950 yılında Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yaptı. 1955 yılından bu yana resmi yarışların düzenlendiği pist olmaya devam ediyor.

3. Silverstone (İngiltere)

Northampton’dan 20 km. uzaklıktaki Silverstone, dünyanın en önemli Formula 1 yarış pistlerinden biri olarak kabul ediliyor ve sadece en üst düzey yarışlara ev sahipliği yapıyor. Burada ayrıca motosiklet yarışları da düzenleniyor.

silverstone pisti
 

İkinci Dünya Savaşı sırasında bir hava meydanı olarak kullanılan Silverstone 1947’de yarış pistine dönüştürüldü. Çeşitli zamanlarda değişime uğrayan pist 5.9 kilometre uzunluğu ve 18 adet virajıyla adeta övünüyor. Burası, en iyi bilinen Formula 1 yarış pistlerinden biri.

4. Spa-Francorchamps, Belçika: en eski Formula 1 yarış pistleri arasında

Belçika’nın Lieja bölgesinde yer alan bu pist Formula 1 dünyasında oldukça iyi biliniyor. Uzman mühendisler tarafından, 1920 yılında tasarlandıktan sonra çok sayıda değişim geçirdi ve genişletildi.

belçika pisti

Bu pistin uzunluğu 7 kilometre ve 20 virajlı. 1950 ve 1970 yılları arasında, 1983’te, 1985 ve 2005 yılları arasında ve 2007 yılından bu yana Formula 1 yarışları için kullanılıyor.

5. Yas Marina (Birleşik Arap Emirlikleri)

Bu en iyi Formula 1 pistlerinden bir ayrıca en modernleri arasında kendine rahatça bir yer bulabilir. 2009’dan bu yana şampiyonluk yarışlarına ev sahipliği yaptı. Bu pistin en popüler özelliği 5.55 kilometre uzunluğu, sahip olduğu 21 viraj ve etrafını çevreleyen alt yapı tesisleriyle biliniyor.

arap emirliklerinde pist
 

Yas Marina’nın etrafında bir marina, yerleşim yerleri, bir su parkı, bir tema parkı ve eğlence alanları olmak üzere çok sayıda tesis bulunuyor. Buna ek olarak şeyhlerin kullanımına özel rezidanslar da var. Yarışlar için yapılan ışıklandırmalar ise göz alıyor.

6. Interlagos (Brezilya)

Jose Carlos Pace Autodromo ya da bilinen adıyla Interlagos, Brezilya’nın Sap Paulo kentine yer alıyor. 1990 yılından bu yana aralıklarla Formula 1 yarışlarına da ev sahipliği yapan pistin ismi iki insan yapımı gölün (Billings ve Guarapiranga) ortasındaki konumundan geliyor. 20. yy başlarında bu iki göl, bölgeye su ve elektrik tedarik etme amacıyla yapılmaya başlandı.

Interlagos 4.3 kilometre uzunluğunda ve 15 virajı var. Diğer Formula 1 yarış pistlerinin aksine bu pistte sürüşler saat yönünün aksine gerçekleştiriliyor.

interlagos pisti

Bu pist iki düz ve uzun sürüş alanına, keskin virajlara ve dönemeçli virajlara sahip. Ana parkur, pilot Ayrton Senna’nın “S” şeklinde son buluyor.

Yukarıda saydığımız dünyaca ünlü Formula 1 yarış pistlerinin dışında öne çıkan başka pistler de var. Bu listeye, Barcelona Speedway, Japonya2daki Suzuka ve Almanya’daki Hockenheim’i ekleyebiliriz. Tüm bunlara ek olarak Montreal,Kanada; Melbourne, Avustralya; Kuala Lumpur, Malezya; Sakhir, Bahreyn ve Austin, ABD’de yer alan pistleri de rahatlıkla ekleyebiliriz.

 
  • Campeonato Mundial de la Fórmula Uno de la FIA. Sitio oficial de la FIA. https://www.fia.com/es/events/fia-formula-one-world-championship/season-2019/campeonato-del-mundo-de-formula-uno-de-la-fia
  • Toet, W. (2013). Aerodynamics and aerodynamic research in Formula 1. Aeronautical Journal. https://doi.org/10.1017/S0001924000007739