En Büyük Formula 1 Kazaları

Formula 1 hayranıysanız, bu kategorinin evrimini belirleyen bu ve diğer kazaları kesinlikle hatırlayacaksınız. Kullanılan teknolojilerin sürekli iyileştirilmesi sayesinde son yıllarda birçok kazadan kaçınılmıştır.
 

Kuşkusuz, Formula 1’in en etkileyici yönlerinden biri otomobillerin ulaşabileceği hızdır. Ancak, bu aynı zamanda bu sporun yüksek kaza oranlarına sahip olmasının da nedenlerinden biridir. Geçtiğimiz yıllar boyunca birçok ölüme şahit olduk. Bu yazıda, en büyük Formula 1 kazalarını gözden geçireceğiz.

Tek koltuklu araçlar inanılmaz hızda dönerken ve dünyadaki en iyi sürücüler pistte manevralar yaparken tüm motor sporları tutkunları Formula 1 yarışının keyfini çıkarıyor. Ancak, arabalar kontrolden çıktığında, izleyen herkes korkudan felç olur.

Bu kategori ardında, geniş tarihi boyunca etkileyici ve ölümcül kazalar bıraktı. Bu ölümcül kazaların bugün hala yası tutulmaktadır. Aşağıda Formula 1 kazaları arasından en ünlü olanlarını listeleyeceğiz ve gelecekte benzer felaketlerden kaçınmak için alınan önlemlere bakacağız.

En trajik Formula 1 kazaları

Güney Afrika – Tom Pryce, 1977

Bu kaza, bu kategorinin tarihindeki en trajik olaylardan biridir çünkü sadece sürücünün canını almakla kalmadı, aynı zamanda yarış görevlisi Jansen Vuuren’in de hayatına mal oldu. Buna ek olarak, her şey seyircilerden birkaç metre uzakta gerçekleşti ve ölümcül kaza kameralar kayıttayken gerçekleşti.

Her şey Vuuren ve başka bir görevli, aracı pistin kenarında ateş alan İtalyan pilot Renzo Zorzi’ye yardım etmek için pisti geçtiğinde başladı. İnsanların önlerinde ne olduğunu görmelerini engelleyen bir tepenin arkasındaydılar.

Formula 1 sürücüsü tom pryce
Tom Pryce, trajik ölümünden önce

O anda, Tom Pryce’ın arabası Vuuren’ı geçip beklenmedik ve ölümcül bir sonuca neden oldu. Olayı daha da ciddi kılan şey, Pryce’ın da, görevlinin kollarında taşıdığı yangın söndürücünün kafasına çarpması nedeniyle ölmesidir. Kuşkusuz, F1’in en karanlık günlerinden biriydi.

Ayrton Senna. San Marino 1994: Formula 1’in en çok hatırlanan kazası

Muhtemelen Formula 1’deki en ikonik kaza Senna’nın kazasıdır. Üç kez dünya şampiyonu olan eski pilot Ayrton Senna, istinat duvarına aracını önden çarparak ünlü Tamburello virajında hayatını kaybetti.

Bu trajik olay, Senna’yı bir motor sporları kahramanı haline getirdi. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca hayran, gözüpek ve cesur sürüş tarzı için onu bir ikon olarak görüyor. Brezilyalının ölümü, kategorinin güvenliğinde bir milat anlamına geliyordu.

Almanya- Niki Lauda, 1976

Bu kaza neredeyse tüm zamanların en iyi sürücülerinden birinin hayatına mal oldu. Niki Lauda arabasının kontrolünü kaybetti ve Nurburgring devresindeki bir korkuluğa çarptı ve sürücü hala kokpitte iken arabanın anında alev almasına neden oldu.

Üç kez dünya şampiyonu olan Avusturyalı’nın, yüzünde ve kollarında oluşan birinci ve üçüncü derece yanıkların yanı sıra, ateşten gelen gazları solumaktan akciğerlerine de zarar geldi. Yaşam mücadelesinden sonra Lauda, kazadan yalnızca 40 gün sonra Ferrari’sini sürmek için piste geri döndü!

 

Fernando Alonso, Brezilya 2003

Çok daha korkunç olabilecek bu kazayı tüm İspanyollar hatırlıyor. Mark Weber’in Jaguar’ı geçirdiği kazadan sonra piste birçok parça bıraktı.

Araba kaldırılmış olmasına rağmen, Alonso kalıntıları ıskalayamadı. Büyük bir darbe aldı ve arabadan indiğinde yaralı olduğu görüldü, ancak büyük bir şey olmadı.

Japonya 2014, Jules Bianchi

Bu genç Fransız pilot, Japon devresinde biriken su nedeniyle aracının kontrolünü kaybetti. Ne yazık ki, bir duvara çarpmadı, başka bir arabanın kalıntılarını kaldıran bir vince çarptı.

Dokuz ay sonra, 17 Temmuz 2015’te Bianchi, memleketi Nice’te hayatını kaybetti. Bu kaza gerçekleştiğinde, Formula 1’deki bir kazanın neden olduğu son ölümden bu yana yirmi yıldan fazla bir zaman geçmişti. Bundan bir önceki kaza Ayrton Senna’nın kazasıydı.

jules bianchi
Fransız pilot Jules Bianchi

Formula 1 kazalarını önlemek için mevcut güvenlik önlemleri

Son yirmi yıl boyunca, kategorideki güvenlik uzmanları Formula 1’deki kazalar nedeniyle ölümcül sonuçlardan kaçınmak için çok çalıştılar. Bu amaçla, kazalarla ilgili incelemelerin ardından, sürücülerin refahını korumak için önemli önlemler alınmıştır.

Son zamanlarda meydana gelen önemli teknolojik gelişmeler, otomobillerin daha iyi kontrol edilmesine izin veriyor ve ciddi kaza riskini azalttı.

Ayrıca, ön kalkan kullanımı ile ilgili yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu, sürücüleri doğrudan onlara çarpan olası nesnelerden korumak için otomobilin önüne yerleştirilir. Ancak, şampiyon Sebastian Vettel gibi katılımcılar buna karşı çıktılar.

 

Kısacası, Formula 1’deki kazalar büyük oranda azaltılmıştır, ancak kesinlikle her kazanın önlenebileceği söylenemez. Şu anda, en azından, sürücülerin güvenliği öncelikli ve buna göre davranılıyor.

  • Roberto Berasategui. La Fórmula 1 llega a las 1000 carreras: 10 accidentes impactantes de los últimos 50 años. Diario Clarín. Disponible en: https://www.clarin.com/deportes/automovilismo/formula-llega-1000-carreras-10-accidentes-impactantes-ultimos-55-anos_0_PBPCo8OO2.html