Dünya Dayanıklılık Şampiyonası: Fernando Alonso

Formula 1'de kazandığı zaferden sonra, Fernando Alonso diğer motor yarışlarında da denemelerde bulundu. Bunlardan biri, bu makalede bahsedeceğimiz WEC'dir.
 

İspanyol otomobil yarışının yıldızı Fernando Alonso Formula I’in ötesinde, dünyadaki en rekabetçi sporlardan biri olan Dünya Dayanıklılık Şampiyonası dahilinde bir başka kategoride başarılı oluyor. Ne hakkında olduğunu biliyor musunuz? Bu makalede, size açıklayacağız.

Uluslararası Otomobil Federasyonu tarafından düzenlenen resmi bir yarışmadır. BMW, Toyota, Aston Martin, Ford ve Porshe gibi birçok deneyimli takım bu yarışmaya katılıyor. Rebellion Racing, SMP Racing, Dragon Speed, MR Racing ve diğerleri gibi yeni ortaya çıkanlar da katılıyor.

Ünlü WEC’in (Dünya Dayanıklılık Şampiyonası) yedincisi düzenleniyor. Bununla birlikte, ilginç olan tarafı, 2018-2019 şampiyonasının bir yılda iki kez gerçekleşen ilk şampiyon olmasıdır.

Dünya Dayanıklılık Şampiyonası: Nedir?

Dünya Dayanıklılık Şampiyonası (WEC), araçların özelliklerine göre dört kategoriden oluşmaktadır. Ayrım, sürücülerin uzmanlık seviyesine ek olarak, motorun beygir gücünü, yakıt deposunun kapasitesini ve aracın ağırlığını dikkate alır. Böylece bu ayrım, dört kategori ile sonuçlanır:

  • LMGTE AM: 500bhp, 900-1200 litre yakıt ve en az 1.3 ton ağırlık. Her takımda bir veya iki bronz şoför veya bir gümüş sürücü olmalıdır.
  • LMGTE PRO: öncekinin aynısıdır, ancak sürücülerin kategorisiyle ilgili herhangi bir sınırlama yoktur.
  • LMP2: 600bhp, 75 litre yakıt ve en az 1 ton ağırlık.
  • LMP1: +1000 bhp, 62-75 litre 409 – 832 kg. Bronz pilotlara izin verilmemektedir.
Dünya dayanıklılık şampiyonası araçlar
Fotoğraf: Facebook WEC FIA.

Her takım üç şoförden oluşur. Eleme turları, her biri 20 dakikalık iki seri halinde yapılır; bir LMGTE için ve bir LMP için. Başka bir özelliği puanlama sistemiyle ilgilidir ve altı saatlik yarışlardır olan Sebring 1000 Mil ve 24 saatlik Le Mans arasında değişmektedir.

Kategorinin 2018 – 2019 sezonunda 25 takım ve 30’dan fazla yarışmacısı vardır. Ayrıca, 2018 ve 2019 arasındaki 24 saatlik LeMans’ı içeren sekiz test gerçekleştiriyorlar.

24 saat Le Mans

Ünlü 24 saat Le Mans yarışı, Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın bir parçası. Bu, her yıl haziran ayında, Fransız şehri Le Mans’taki Circuit de la Sarthe’de yapılan bir stres testidir.

Bu yarışta özel olan şey tam olarak süresi ve amacıdır. Kazanan sürücü yarışmanın 24 saatlik süresi dahilinde daha fazla mesafe kat eden sürücüdür.

Her ne kadar takımlar önceki zamanlarda bir veya iki sürücüden oluşsa da, günümüzde güvenlik önlemleri daha katı. Bu nedenle, takımlar üç sürücü tarafından oluşturulmalıdır; hiçbiri arka arkaya dört saatten fazla veya toplam on dörtten fazla süremez.

24 saatlik Le Mans, arabaların güvenilirliğini ve elbette ki hızlarını test etmeyi amaçlıyor. Kuşkusuz bu, dünya çapında eşsiz bir yarıştır. En fazla galibiyet alan markalar Porche (19 galibiyet), Audi (13) ve Ferrari’dir (9). Şoförlere gelince, Danimarkalı Tom Kristensen, dokuz galibiyetle en başarılı olanı.

 

Fernando Alonso’nun WEC’deki performansı

Formula 1’den Abu Dabi GP 2018’de ayrıldıktan sonra Fernando Alonso, motor yarışları dünyasında ikonik yarışlara katılmaya karar verdi. Sonuçların açıklanmasının uzun sürmeyeceği bir yarışma olan Dünya Dayanıklılık Şampiyonasına bu şekilde ulaştı.

fernando alonso yarış
Fotoğraf: Fernando Alonso facebook sayfası.

Toyota’sını süren İspanyol, 2019’da Sebring 1000 Mil’i kazandı. Ayrıca Belçika’daki altı saatlik Spa Francorchamps’ta da kazanan oldu.

Bundan önce, aynı yılın Ocak ayında, Daytona’nın 24 saatlik süresi içinde ilk sırada yer aldı. Ancak, halen beklemede olan bir konu olan Indianapolis 500’e katılmamıştır.

Yine de, Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın 2019-2020 sezonunda İspanyolların takımın bir parçası olmayacağı zaten doğrulandı. Son yarış haziran ayında Le Mans’ta olacak. Eski bir F1 sürücüsü olan Brendon Hartley onun yerini alacak.

Şu anda, Fernando Alonso’nun geleceği hakkında çok az şey biliyoruz. Yine de bir şey nettir: bu sezon hala takımıyla birlikte yarışırken WEC ünvanını alırsa, kusursuz sürücülük kariyerine bir başka ödül ekleyebilir.

  • World Endurance Championship. FIA Sitio Oficial. Disponible en: https://www.fiawec.com/en/regulations/31
  • VÍDEO: Toyota se despide de Alonso, que deja el WEC tras Le Mans. Auto Bild. https://www.autobild.es/noticias/video-toyota-alonso-wec-mans-429907