McLaren Son Yıllarda Ne Tür Formula 1 Hataları Yaptı

Senna, Prost ve Hakkinen'in görkemli günleri geçmişte kaldı. Bugünkü McLaren F1 Takımı, geçmişin yalnızca bir gölgesi olabilir.
 

McLaren, Ferrari’den sonra Formula 1 tarihinin en başarılı ikinci takımıdır. Son yıllarda art arda meydana gelen başarısızlıkları açıklamak zor olsa da bu böyle. Peki İngiliz ekibinin son yıllarda bu kadar kayıp vermesinde hangi Formula 1 hataları belirleyici olmuştur?

McLaren Racing Limited, F1’de uzun bir başarı geçmişine sahip bir takımdır. En son 2008’de Lewis Hamilton’ın kazanmasıyla en fazla Drivers’ Championship’i (WDC) elinde bulunduran ikinci takımdır. Ek olarak, sonuncusunu 1998’de kazanarak en çok Constructors’ Championship’i (WCC) elinde bulunduran üçüncü takımdır.

Ayrıca, McLaren, Formula 1 tarihi boyunca en çok yarışa katılmış takımlardan biridir. McLaren 1966 yılında Monaco Grand Prix’de çıkışını yapmıştır. O zamandan bu yana da 182 kez zafere, 155 pol pozisyonuna (Formula 1’de en öndeki pilotun pozisyonuna verilen isim) ulaşmış ve 391 kez de podyum görmüştür.

Efsane olmasına rağmen son yıllarda takım adına çok pozitif gelişmeler yaşanmamaktadır. Gelin McLaren’ın Formula 1’deki son sezonlarına birlikte göz atalım.

McLaren’ın altın yılları

Bu takımın en iyi zamanı seksenler ortasıdır ve yaklaşık on yıl sürmüştür. Bu süreçte Ayrton Senna, Alain Prost ve Niki Lauda gibi bazı efsane sürücüler o zamanlar renkleri beyaz kırmızı olan bu takım için yarışmıştır.

 

1984’ten 1991’e dek McLaren oynanan sekiz Drivers’ Championship’in yedisini kazanmıştır. Buna ek olarak aynı süreçteki altı Constructors’ Championship’i kazanmıştır.

Doksanlı yıllarda Michael Schumacher ismi -önce Benetton sonra Ferrari’de- öne çıkmıştır. Ardından McLaren yalnızca iki zafer kazanabilmiştir: 1998 ve 1999’da Finlandiyalı Mika Hakkinen sayesinde. Bu iki yılın ilkinde yine McLaren şampiyon takımdır fakat 1999’da Ferrari’nin hakimiyeti başlamıştır.

İngiliz takımın yeni bir şampiyonluk alabilmesi on yıl sürmüştür. O da, Ferrari’den Brezilyalı Felipe Massa’yı sadece bir puanla geçen İngiliz Lewis Hamilton tarafından kazanılmıştır. Şampiyon takım tekrar görkemli günlerine geri dönmüştür.

mclaren arabası ve formula 1 hataları
Ayrton Senna: Merhum Mclaren sürücüsü.

2007 sezonu da umut vericidir, çünkü Ron Dennis takıma altı harika ödül kazanmıştır. Aniden Ferrari ve McLaren arasında bir casus skandalı patlak vererek kampanyayı biraz kirletse de FIA tarafından herhangi bir yaptırım uygulanmamıştır. Dahası, Fernando Alonso ve Hamilton arasında takıma baş ağrısı veren, gözle görülür problemler baş göstermeye başlamıştır.

McLaren’ın düşüşü nasıl başlamıştır

2008, takımın yeniden yükselişinin bir başlangıcı olmak yerine McLaren tarafından yapılan Formula 1 hataları için yalnızca bir vaha olmuştur. 2010’dan sonra Sebastian Vettel ve Red Bull dört sezon boyu bu kategorinin hakimi olmuştur; akabinde hibrit dönemde Hamilton aynı şeyi Mercedes için yapmıştır.

 

Bu sezonlarda İngiliz takıma ne olmuştur? 2010 sezonunda, Button ve Hamilton tarafından alınan beş zafer sayesinde takım Drivers’ Championship’te ikinci olmuştur.

2011 yılı da benzer bir sonuç vermiştir: altı takım zaferi, fakat yine de şampiyon olan Mercedes’le arada büyük bir fark. Button tüm sürücüler arasında ikinci olmuştur fakat aynı zamanda Vettel ile aralarında çok fark vardır.

2012’de McLaren yedi zafere ulaşsa da Constructors’ Championship’te üçüncü olmuştur. 2013’te, Button’ın kalmasına ve Alonso’nun dönmesine rağmen takım toparlayamamıştır: Alınan en iyi sonuç, o sezonun şampiyonasında beşinci sıra olmuştur. O zamandan beri de, kötü sonuçlar sürekli devam edip zaferler yok olmuştur.

McLaren’ın motor tedarikçilerinde değişim

Bu süreç sırasında McLaren motor markasını pek çok kez değiştirmiştir. Seksenli yıllarda TAG motorlarını kullansalar da 1988’de en ideal markasının Honda olduğunu fark etmişlerdir.

1995’ten 2009’a McLaren Mercedes motor kullanmıştır. Ardından Alman markası bağımsız hale gelse de Dennis takımı için 2014’e dek motor üretmeye devam etmiştir.

2010’da Honda’nın beklenen dönüşü herkesin beklediği kadar meyve veren bir dönüş olmamıştır ve McLaren’ın o yıllardaki başarısızlık dizisini bitirememiştir. Takımdan ayrılan çok fazla insan olmuştur ve takım güvenilirliğini kaybetmiştir. 2018’den beri Fransız markası Renault, bu takıma güç birimi sağlamıştır.

formula 1 hataları ve f1 arabası
McLaren’ın Formula 1 hataları 2009’dan beri devam etmekte.

Altın çağının ardından McLaren’ın başarısızlıkları

Bu kadar başarılı bir takımın düşüşünün ne kadar büyük olduğunu anlamak için dünya yarışında sahip olduğu bazı istatistiklere bir göz atalım:

  • Katılım: David Coulthard 150 yarışla, McLaren’la en çok yarışa çıkan sürücüdür. Hemen ardından 137 yarışla Jenson Button gelmektedir.
  • Zafer: Bu takımda en çok zafere ulaşan, 35 zaferle ölümsüz isim Ayrton Senna’dır.
  • Podyum: Takımın bir başka önemli ismi olan Alain Prost, bu renklere bağlı olduğu sürece takımda en çok podyuma çıkan kişidir: 63 kez.

Özetle, şu anda F1 alanında Mercedes, Ferrari ve Red Bull neredeyse geçilmesi mümkün olmayan bir hakimiyete sahip olduğu için bu devin kısa vadede uyanması mümkün değil gibi görünmektedir. Öte yandan tüm hayranları McLaren’ın bir zamanlar sahip olduğu parlaklığa ulaşabilmesi için daha rekabetçi arabalar geliştireceğinden yana umutludur.

  • Lima, G. 13 de septiembre de 2017. En números: los triunfos y fracasos de McLaren-Honda y Alonso. Motorsport. https://lat.motorsport.com/F1/news/en-numeros-los-triunfos-y-fracasos-del-mclaren-honda-y-alonso-952583/1632079/
  • Campeonato Mundial de Constructores de Fórmula 1. Wikipedia. https://es.wikipedia.org/wiki/Campeonato_Mundial_de_Constructores_de_F%C3%B3rmula_1
  • McLaren F1 Team info & statistics. F1 Fansite. https://www.f1-fansite.com/f1-teams/mclaren/
  • Prieto, J. 15 de septiembre de 2017. 7 razones del fracaso McLaren-Honda: disección de un desastre. Top Gear. https://www.topgear.es/noticias/motorsport/fracaso-mclaren-honda-164964