Her Yerinde Spor Olan Şehirler

17 Ocak 2020
Hangi şehirlerde ziyaret edebileceğiniz sayısız spor alanı, spor etkinliği ve oyun olduğunu öğrenin.

Kültürel şehirler, tarihi şehirler ve hatta mimarileri ile ünlü şehirler vardır. Ama gittiğiniz her yerinde spor olan şehirler de vardır.

Belki de çok spor izliyorsunuz ve belli bir spora karşı tutku duyuyorsunuzdur. Belki de tek bir maçı bile kaçırmazsınız ve sadece ünvanlar ve şampiyonluklar hakkında konuşuyorsunuzdur. Bu doğruysa, her yerde sporu şehirleri tanımadan edemezsiniz. Eminim hangi şehirler olduklarını bilmek istiyorsunuzdur. Sıradaki yazıda size bunlardan bahsedeceğiz.

Hangi şehirlerin her yerinde spor vardır?

Süper modern stadyumlar, genel bir spor kültürü ve hatta spora adanmış müzeler vardır. Eğer spor hayranıysanız bu şehirler tatiller için mükemmeldir.

1. Boston, ABD: sporun her yerde olduğu yerler

Bir spor hayranı olsanız da olmasanız da, bu yazıdaki ilk fotoğraf olan Fenway Park’a gitmek isteyeceksiniz. Dahası, Boston Massachusetts’in başkentidir ve güzel bir şehirdir.

6 Stanley Kupası kazanan buz hokeyi takımı Boston Bruins’i görebileceksiniz. Ayrıca 4 konferans şampiyonluğu, 2 başkanlık kupası ve 25 şampiyonluk kazandı.

Daha da etkileyici olan Boston’ın, Celtics’in evi olmasıdır. Bu, tarihte en çok NBA şampiyonluğuna (17) sahip basketbol takımlarından biri. Aynı zamanda 15 sezonda sadece bir play-off kaybetmiş olan New English Patriots’un da evidir.

2. Buenos Aires, Arjantin

Bu Güney Amerika ülkesinin her yerinde insanlar spor severler. Bu yüzden başkenti her yerinde spor bulacağınız şehirlerden biridir. Buenos Aires’teki maceranızın en önemli takım stadyumlarından iki tanesini içermesini öneririz. Bunlar Boca Juniors ve River Plate’tir. Bu takımların her ikisinin de kaçırmak istemediğiniz bir maçına gitmek istemiyorsanız müze ve rehberli turlar vardır.

her yerinde spor olan arjantin

Aynı ziyarette Arjantin Polo Sahası’nı da ziyaret edebilirsiniz. Polo, Arjantin’de seçkin bir spordur ve Arjantinliler bu sporda dünya liderleridir. Ayrıca 1876 tarihli Palermo Yarış Pisti’ni ve 1892 tarihli Buenos Aires Çim Tenis Kortunu da görebilirsiniz. Ayrıca 20 Formula 1 yarışına ev sahipliği yapan Oscar ve Juan Gálvez autodrome da buradadır. Esas olarak boks için ayrılmış olan spor sarayı Luna Park Stadyumunu da kaçırmayın.

3. Barselona, İspanya: sporun her yerde olduğu yerler

Eğer bir futbol ya da basketbol tutkunuysanız ve İspanya’yı ziyaret ediyorsanız Barselona’yı mutlaka görmelisiniz. Bu Katalan şehri, dünyanın en önemli takımlarından birinin mekanıdır; El Barca. Nou Field’da Messi’yi canlı canlı görebilirsiniz. Ayrıca bir yeraltı sığınağına veya basketbol oyunlarına erişimi olan interaktif müzenin de keyfini çıkarabilirsiniz.

barcelona stadyum

Barselona’da ayrıca bir Olimpiyat müzesi de vardır. 1992 Olimpiyat Oyunlarının yeri, ünlü Palau Saint Jordi, Olimpic Ring ve Luis Companys Olimpiyat Stadyumunu bulabileceğiniz Montjuic’ti. Ayrıca burada beyzbol sahası, ragbi sahası ve Belediye Joan Serrahima Stadyumunu da bulacaksınız.

4. Berlin, Almanya

Bu Alman başkentinde, spor hayranlarının ziyaret etmesi için çeşitli stadyumlar gibi birçok seçenek vardır. En önemli futbol stadyumu Berlin’in Hertha Evi’dir. Basketbolun evi Alba of Berlin.

berlin stadyumları

5. Tokyo, Japonya

Beyzbolu düşündüğümüzde, otomatik olarak ABD veya Orta Amerika akla geliyor. Ancak Japonya’yı düşünmeyiz. Bununla birlikte, bu ülke beyzbolun en ateşli rakiplerinden biridir.

Yani, tüm adalarda birkaç stadyum bulursanız şaşırmayın. Elbette, bunların hepsi en son teknolojiye sahiptir; bunların arasından Tokyo Dome ve Seibu Dome gerçekten göze çarpıyor.

tokyoda spor

Beysboldan hoşlanmıyorsanız, sumo güreş karşılaşmasına gidebilirsiniz. Yarışmacılar 200 kilo veya 441 pounddan daha ağırdır ve rakiplerini ringden atmaya çalışırlar. Şaşırtıcı bir şekilde, bu 1000 yıl önceden kalma bir gelenektir.

Doğal olarak, Japonya’da, bir sonraki 2020 Olimpiyat oyunlarını kutlamak için süper modern stadyumlar inşa ediyorlar. Yılın ortasında Japonya’ya giderseniz, en çok beklenen olayları görebilirsiniz. Daha önce ziyaret ederseniz de, mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Gittiğiniz her yerde sporun yapıldığı şehirler arıyorsanız, Madrid’i tavsiye edebiliriz. Burada Real Madrid, Athletico Madrid ve Zarzuela Hipodromunu bulacaksınız. Ayrıca, en az altı futbol stadyumu olan Londra’ya gidebilirsiniz. Ayrıca uluslararası takvimde listelenen kriket, ragbi ve bazı çok önemli tenis maçlarını da bulacaksınız. Eğer bir spor hayranıysanız, bu mekanlara ziyaretlerinizi planlamaya başlayın!

  • Giancarlo Ferrari-King. 2015. 10 Best International Sports Cities. https://bleacherreport.com/articles/2368899-10-best-sports-cities-in-the-world#slide0