İspanya'daki En Büyük Stadyumlar Hangileridir?

01 Ocak, 2020
İspanya'daki en büyük stadyumlar, 50 bin izleyicinin üzerinde kapasiteye sahiptir ve pek çok yerel ve uluslararası yarışmaya ev sahipliği yapmışlardır.
 

Bugünkü yazımızda sizlere, 50 binden fazla seyirci kapasitesi olan ve her biri arkasında büyük tarih barındıran İspanya’daki en büyük stadyumlar hakkında bilgi vereceğiz.

İspanya’daki en büyük stadyumlar hangileridir?

Meşhur Camp Nou ve Santiago Bernabéu dışında, geniş kapasitesi olan ve büyük önem taşıyan başka İspanyol stadyumları da bulunmaktadır. Aşağıdaki listede, en geniş kapasiteye sahip altı stadyum yer almaktadır.

1. Camp Nou

FC Barcelona’nın evi olan  Camp Nou, resmi olarak 1957 yılının eylül ayında açılmıştır. Condal şehrinin Les Corts bölgesinde yer almaktadır. Şu an itibariyle 99,354 izleyici kapasitesi vardır. Camp Nou, dünyadaki en büyük stadyumlar arasında üçüncü, Avrupa’da ise ilk sıradadır.

Stadyumun kapasitesi, zamanla değişmiştir. Başta, stadyum 90 bine kadar seyirciyi misafir edebilirken, 1982 yılında, İspanya Dünya Kupasına kadar üçüncü bir tribünün inşa edilmesiyle bu sayı 120 bine kadar artırılmıştır. Bununla beraber, 1994 yılında yapılan renovasyon çalışmasında, ayakta durulan alanın kaldırılmasıyla kapasite düşürülmüştür.

2. Santiago Bernabéu

Real Madrid’in stadyumu olan Santiago Bernabéu stadyumu, İspanya’daki en büyük stadyumlar arasında ikinci sırada yer almaktadır ve 81,044 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Ülkenin başkentinde Paseo de la Castellana’da yer alan stadyum, 1947 yılının Aralık ayında resmi olarak açılmıştır.

35 yıl ile kulübe en uzun süre başkanlık eden kişinin ismini taşımaktadır. Başta 75,145 kişilik kapasitesi olan Santiago Bernabéu stadyumu, Wembley stadyumundan sonra ikinci büyük stadyumdur.

 
santiago bernabeu

90’larda yapılan renovasyon çalışmasıyla potansiyel seyirci kapasitesi de artırılmıştır. Bununla beraber, tüm seyircilerin oturmasını zorunlu kılan UEFA düzenlemesinden dolayı, bu kapasite günümüzdeki sayıya indirilmiştir.

3. Wanda

Bu, İspanya’daki en büyük ve modern stadyumlardan biridir. Wanda Metropolitano, Las Rosas bölgesinde yer almaktadır ve 1994 yılında resmi olarak açılmıştır. 2008’den beri Atlético de Madrid takımına aittir.

Stadyumda birbiri ardında devam eden halkalar şeklinde üç katlı bir tribün bulunmaktadır. Wanda Metropolitano’nun kapasitesi 67,829 kişidir. ‘La Peineta’ olarak bilinen orijinal stadyum sadece 20 bin taraftar kapasitesine sahipti.

‘Atleti’ tarafından satın alındıktan sonra renovasyonlar yapılmaya başlamıştır. Buna, önceden koşu pistinin olduğu yere inşa edilen taraftar tribünleri de dahildir.

wanda metropolitano
 

4. Benito Villamarín

Sevilla’da yer alan bu stadyum Real Betis Balompié takımına aittir. 1929 yılında, 60,721 izleyici kapasitesiyle kullanıma açılmıştır. Stadyumun ismi, 1955 ve 1965 yılları arasında kulübün başkanı olan Galiçyalı bir iş adamının adıdır.

Betis stadyumu önemli renovasyonlardan geçmiştir. Örneğin, 1958 yılında, kuzey ve güney tribünleri genişletilmiş ve daha sonra tamamen kaldırılmıştır. UEFA’nın tüm stadyumların her izleyici için koltuk bulundurma zorunluluğu hakkındaki düzenlemesinden önce, 47,500 seyirciyi misafir edebiliyordu. Fakat, bu seyircilerin yarısından fazlasının ayakta durması gerekiyordu.

benito villamarin

5. Mestalla

Valencia takımına ait olan bu stadyum aynı isimli şehirde yer almaktadır. Resmi olarak 1923 yılında açılmış olan stadyum ismini güney tribünün altından geçen Mestalla kanalından almaktadır.

Günümüzde 55 bin seyirci kapasitesine sahiptir fakat ilk açıldığı zamanlarda, on tahta tribün ve beş ayrıcalıklı bölme ile toplam yalnızca 17 bin izleyiciyi misafir edebiliyordu.

Yapılan ilk tadilat, seyirci kapasitesini 25 bine yükseltmiştir. Fakat en önemli renovasyon 1957 yılında gerçekleşmiş ve stadyumun kapasitesini 45,500’e yükseltmiştir.

 
mestalla

6. San Mamés

İspanya’daki en büyük stadyumlar listemizin son sırasında 53,289 kişi kapasitesiyle San Mames gelmektedir. Stadyum 2013 yılında kullanıma açıldığı için hala gayet moderndir. Bask bölgesinde bulunan stadyum Athletic Bilbao takımına ev sahipliği yapmaktadır.

Gelecekte, ihtiyaca ve projenin mimarına bağlı olarak stadyumun kapasitesi iki bin koltuk kadar artırılabilir.

san mames

İspanya’daki diğer büyük stadyumlar sırasıyla seyirci kapasitesine göre şöyledir: Ramón Sánchez Pizjuán (Seville, 43 bin); RCDE Stadyumu (40,500); Matínez Valero (33,732) ve La Romareda (Real Zaragoza, 33,608).

 
  • NÚMERO DE ESPECTADORES 18/19. La Liga. Transfer Markt. https://www.transfermarkt.es/laliga/besucherzahlen/wettbewerb/ES1/saison_id/2018
  • El origen de los nombres de los estadios de la Liga. ABC. 15 de noviembre de 2018. https://www.abc.es/deportes/futbol/abci-origen-nombres-estadios-liga-201811150256_noticia.html
  • Impacto económico, fiscal y social del fútbol profesional en España. 2018. La Liga. https://files.laliga.es/201902/28181426impacto-econ–mico–fiscal-y-social-del-f–tbol-pr.pdf