Teknik ve Stratejik Bir Spor: Tırmanma

Spor olarak tırmanma hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı test etmek için ilgi çekici bir faaliyetten fazlasıdır.
 

Bir kayaya veya dağa tırmanmak sadece büyük fiziksel direnç gerektirmez, aynı zamanda teknik ve stratejik hazırlık gerektirir. Aşağıdaki makalede, size bir spordan daha fazlası olan tırmanma hakkında her şeyi anlatacağız.

Bu Spor Dalı Nelerden Oluşur?

Bu etkinlik, adından da anlaşılacağı gibi, yalnızca kendi gücünü kullanarak dikey veya eğimli kaya duvarlarına tırmanmaya dayanmaktadır. Kolay ya da zor olsun, her tırmanış tırmanma olarak kabul edilir ve hem bacaklar hem de kollarla yapılmalıdır.

Belirli yüksekliklerde veya belirli ‘devrelerde’ tehlike arttığından dolayı dağcılar halatlar, kask, koşum takımı, karabinalar, frenler ve sabitlemelerden oluşan güvenlik veya koruyucu ekipman kullanırlar. Yükseliş türüne bağlı olarak frenler geri alınabilir ve geri alınamaz olabilir.

Tırmanma onun zorluklarına göre farklı seviyelerde yapılabilir. Alttan yükseğe kadar olan sayılar – örneğin, Roma rakamları veya harfler ve + ve -sembolleri seviyeyi daha iyi ayarlamak için kullanılır.

Bu sporun kökenleri Dresden, Almanya ve İngiltere Göller Bölgesinden geliyor ve 19.yüzyıla dayanan dağcılığın bir kolu olarak ortaya çıkmıştır. Dağcıların, tekniklerin ve ekipmanların sayısı gelişti ancak hiç şüphesiz altmışlı yıllarda tırmanış duvarlarının yapılması bu sporun popülaritesini arttırdı.

Tırmanma türleri nelerdir?

Her şeyden önce, bu spor dalı iki büyük gruba ayırmak zorundayız; iç ve dış mekan tırmanışı. Birincisi, çoğunlukla çatlaklarda bir kaya veya duvarın iç kısmında gerçekleştirilir. İkincisi zeminin dışında gerçekleşir.

 

Aynı zamanda, diğer tırmanma türlerini, yazılı kuralları olmayan bir spor dalının, ‘etiğine’ veya ‘felsefesine’ göre yani doğal, yapay gibi çeşitlerini bulabiliriz. Bunlar uygulanan türlerden bazılarıdır;

1. Serbest tırmanış

Bu tür tırmanışlarda, sadece ayaklar ve eller yükselmek için kullanılır ve zorunlu olmasa da bir kask takmanız önerilir. Bazı dağcılar, ayaklara ve kayaya uyum sağlayan kedi ayakları olarak bilinen özel ayakkabılar kullanırlar. Kilitlerden asılarak dinlenmek yasaktır.

2. Alpin tırmanma

Yüksek dağ tırmanışı olarak da bilinir ve en eski yöntemlerden biridir. Dağcı, ekipmanını taşımanın yanı sıra, tırmanırken yiyecek ve barınak taşımalıdır, çünkü bu bir keşif gezisidir.

riskli dağ tırmanışı

3. Klasik tırmanış

Bazıları bunu geleneksel tırmanış olarak bilir ve Alpin tırmanışına benzer bazı özelliklere sahiptir. Tırmanmadan önce emniyet mandallarının ilk yerleştirildiği bir rota ile tırmanılır. Bu nedenle, diğer herhangi bir tırmanış türünden daha fazla hazırlık gerektirir.

4. Buz tırmanışı

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür tırmanış her zaman buzlu veya karlı ortamlarda gerçekleştirilir. Özel ekipman gerektirir. Krampon ve buz baltalarının yanı sıra güvenlik ekipmanları vardır. Farklı seviyeler buz derecesine bağlı olarak buz tırmanma aralığı 1 ila 7’den daha fazla olabilir.

5. Spor tırmanma

Bu modda, ankrajlar farklı mekanik veya kimyasal sistemlerle önceden sabitlenir. Bu şekilde, dağcı tırmanmak için ellerini ve ayaklarını nereye koyacağını seçmek zorundadır. Spor tırmanışındaki dereceler tırmanma duvarında veya doğal bir ortamda fark etmeksizin yeni başlayanlar için 5-6 ile profesyoneller için 5-15 arasında değişir.

tırmanma

6. Büyük duvarlara tırmanma

Büyük duvar tırmanışı uzun bir yol içerir ve genellikle tamamlanması için bir günden fazla gerektiren kaya tırmanışı türüdür. Duvarların az çıkıntılı, dikey yüzeyli ve küçük çatlakları ile en az 450 metre yüksekliğinde olması gerekir.

7. Sadece integral veya doğal tırmanma

Bu aktivite serbesttir ve dağcı halat, koşum takımı veya herhangi bir koruyucu ekipman kullanmaz; sadece fiziğini ve tırmanma yeteneğini kullanır. Yalnız dağcılar tarafından seçilen yerlerden biri Amerika Birleşik Devletlerindeki Yosemite Milli Parkıdır.

Son olarak, diğer tırmanma türleri solo, yapay, blok veya bulder, solo, karışık (kaya ve buz), kentsel ve kavramadır. Bunlardan herhangi birini denemek ister misiniz? Haydi deneyin!

  • International Federation of Sport Climbing. Rules Handbook. https://www.ifsc-climbing.org/index.php/world-competition/rules
  • Andrade, C. Alex “No hay Drama” Honnold. El “Messi” de los escaladores llegó al país y está haciendo “locuras” en la Patagonia. Clarin. Febrero 2020 – https://www.clarin.com/sociedad/messi-escaladores-llego-pais-haciendo-locuras-patagonia_0_3cIwUU2K.html
  • Imedio V. Las vías de escalada más codiciadas de España. La sexta. Febrero 2020. https://www.lasexta.com/viajestic/espectacular/vias-escalada-mas-codiciadas-espana_202002245e53876a0cf2e7d8ac16bf3e.html