Golf için Hazırlık İpuçları

22 Şubat, 2020
Golf şu anda en hızlı büyüyen sporlardan biridir. Bununla birlikte, bu, tam potansiyelinizi keşfetmenin anahtarı olan fiziksel hazırlığa bağlı değildir.
 

Golf sporunda, tüm sporlarda olduğu gibi, fiziksel hazırlık sporcunun iyi bir performans sergileyebilmesi için önemli rol oynar.  Bu sporu yapan herhangi bir kişinin tam potansiyelini gösterebilmesi için fiziksel durumunun iyi olması ve iyi bir hazırlık yapmış olması gerekmektedir.

Bu, bireyin teknik hareketi gerçekleştirirken olası dengesizlikleri hafifletmesini ve aynı zamanda olası yaralanmaları önlemek için sırtın ve tüm kasların korunmasını sağlayacaktır. Bu makalede, bir golfçünün fiziksel hazırlığının ipuçlarına değinilecek ve fiziksel durumlardaki eksiklikler nedeniyle ortaya çıkan en yaygın yaralanmaların neler olduğu incelenecektir.

Bir Golfçünün Fiziksel Gereksinimlerinin 3 Temel Yönü

Bir golfçünün fiziksel yapısını analiz ettiğimizde, fiziksel performansı için temel olan üç faktörün altını çizmek gerekir. Bu üç faktörden herhangi birinin doğru olmaması golfçünün potansiyelini büyük ölçüde etkileyecektir:

 • Fiziksel faktör: golf, fiziksel düzeyde çok fazla gerekliliği olan bir spor değildir fakat güç, dayanıklılık ve nöromasküler koordinasyon gibi faktörler gereklidir. Her atış veya vuruşta kasların en iyi sonucu elde etmek için iyi bir sinerji oluşturması önemlidir.
 
 • Psikolojik faktör: Pek çok bireysel sporda olduğu gibi, zihinsel faktör golfte de önemli bir rol oynar. Yarışma sırasında ortaya çıkabilecek herhangi bir sıkıntıyla karşılaşıldığında yüksek konsantrasyon, öz güven ve öz değerlendirme gibi iyi becerilere sahip olmak çok önemli olacaktır.
 • Teknik faktör: Golf hem teknik yönün hem de atışların doğru zamanlamasının rakiplerin geri kalanından önde olabilmek için önemli olduğu bir spordur.

Golfte Neler Üzerinde Çalışılmalı?

Önceki paragraflarda belirtildiği gibi, iyi bir fiziksel duruma sahip olmak, bu sporcuların sahip oldukları tam potansiyeli göstermelerini sağlayacaktır. Bunu yapmak için birkaç önemli noktadan bahsetmek gerekir:

 • Esneklik çalışmaları önemlidir.
golf oynayan adam

 • Genel güç çalışmasına gerekli önem verilmelidir: karın kaslarının yanı sıra rotator manşonların çalışmasına özellikle dikkat edilmelidir. Aynı zamanda hem kalça hem de alt vücut kaslarını güçlendirmek gerekmektedir. Ek olarak, kol kasları unutulmamalıdır çünkü iyi bir vuruş yapmak söz konusu olduğunda bu kaslar çok önemli bir role sahiptir.
 
 • Önceki iki nokta kadar önemli olmasa da kardiyovasküler kapasite düzeylerinin yükseltilmesi de göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Son olarak, nöromasküler koordinasyon çalışmalarına özellikle dikkat edilmelidir.

Golfte İyi Bir Fiziksel Hazırlık için 5 İpucu

 1. Yarışma sırasında istikrarlı vuruşlar yapmayı sağlayacak işlevsel hareketlere sahip olmak
 2. İyi vücut hizalaması sağlamak ve topa etkili bir şekilde vurmak için gerekli olan iyi duruş kontrolüne sahip olmak
 3. Vuruşunuzu etkileyecek olan kısa kas sistemini önlemek için İyi bir esnekliğe sahip olmak
 4. Uzun süre boyunca duruşlarda tutarlı olmaya yardımcı olacak iyi bir stabilite elde etmek
 5. Zorunlu eylemlerde olabildiğince fazla kuvvet uygulamak için iyi bir koordinasyona sahip olmak

Golfte Sakatlanmalar

Diğer birçok spor dalında olduğu gibi, uygunsuz fiziksel durumlar aşağıda belirtildiği gibi bazı sakatlanmalara yol açabilir. Son zamanlarda golf yapanlar artarken, golfe bağlı sakatlıklar da artış göstermektedir.

Çoğu durumda, bu sakatlanmalar zayıf fiziksel özelliklerden kaynaklanır. Aşağıda bu sakatlanmaları önlemek için alınacak önlemler incelenecektir:

 • Bel seviyesindeki sorunlar: hem amatör hem de profesyonel sporcularda çok yaygındır. Birçok durumda, bu lomber problemlere karın kaslarının az aktif olması neden olur.
 
 • Omuz ekleminde sakatlanmalar: Bu eklemde en sık görülen sakatlanmalardır, tedavi edilmediği takdirde kronik yaralanmaya yol açabilecek akromiyoklaviküler eklem rahatsızlığı, glenohumeral eklem subluksasyonları ve rotator manşet tendinitidir.
golf sahası

 • Dirsek sorunları: Bunlar epikondilite yol açabilir.
 • Travmatik sakatlanmaların etkisi: bu tür sakatlıklar genellikle en genç veya en yaşlı oyuncuları etkiler ve daha az yaygındır

Sonuç

Golfün erişilebilirliği nedeniyle son yıllarda en fazla büyüyen sporlardan biri olduğu söylenebilir. Elde ettiği erişilebilirliğin bir sonucu olan bu büyümeyle birlikte karmaşık bir spor olmasına rağmen golfe uygun hazırlık süreçlerinde artış görülmemiştir. Bu özel fiziksel hazırlık eksikliği, aslında iyi eğitim ile önlenebilecek bazı sağlık problemlerine yol açmaktadır.

Bu nedenle, bu spordaki fiziksel hazırlığa daha önce belirtilen üç seviye göz önünde bulundurularak başlamak faydalı olacaktır: bunlar fiziksel, psikolojik ve teknik faktörlerdir. Bu sayede, herhangi bir fiziksel sorun yaşama endişesi olmadan, bu spordaki tam potansiyel gösterilebilir.

 
 • Doan, B. K., Newton, R. U., Kwon, Y. H., & Kraemer, W. J. (2006). Effects of physical conditioning on intercollegiate golfer performance. Journal of Strength and Conditioning Research / National Strength & Conditioning Association, 20(1), 62- 72.
 • Gordon, B. S., Moir, G. L., Davis, S. E., Witmer, C. A., & Cummings, D. M. (2009). An investigation into the relationship of flexibility, power, and strength to club head speed in male golfers. Journal of Strength and Conditioning Research / National Strength & Conditioning Association, 23(5), 1606-1610.