Sporda Teknik ve Taktiklerin Önemi

15 Aralık, 2019
Elbette sporda teknik ve taktiklerden haberiniz vardır. Peki, bu kavramların tam olarak ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Her ikisi de iyi bir performans elde etmek ve istenen sonuçların keyfini çıkarmak için gerçekten önemlidir.
 

Teknik ve taktikler tüm spor uygulamaları için iki temel kavramdır. Ancak, çoğu zaman karışırlar ve bireysel anlamlarını ve kollektif performansları için sahip oldukları hayati önemi ve gerçek anlamlarını yitirirler. Sırada, her birinin temel özelliklerini inceleyeceğiz.

Bunlar iş hayatı veya ordunun da kullandığı kelimelerdir. Teknik ve taktikler medyanın da sıklıkla bahsettiği iki kelimedir. Ancak sıklıkla kullanılıyor olmaları, anlamlarının birbiriyle değiştirilmesini veya yanlış yorumlanmasını engellemez.

Teknik ve taktikler: tanımlar

Düşünmemiz gereken ilk şey, bu iki kavram arasında çok net sınırların olması. Temel farklılıklarına rağmen, her iki kavramın da bir spor yaparken birbirleriyle birleşip birbirlerini karşılıklı olarak pekiştirdiklerini unutmamak gerekir. Spor disiplinlerindeki teknik ve taktiklerden anladıklarımız:

Teknik

Teknik, her bir kişinin motor öğrenmesiyle bağlantılıdır; Bir sporun gerçekleştirilmesi için gerekli hareketlerin ve becerilerin uygulanmasından oluşur. Taktiklerden farklı olarak, teknik rakibin muhalif faktörünü dikkate almaz.

Aksine, sporcuların kendi içlerindedir. Bu teknik sadece sporcuların eğitimine ve bu alanda kendilerini ayırt etmelerine bağlıdır.

Taktikler

Spordaki taktikler bireysel veya kolektif olabilir; Her iki durumda da, rakip tarafından ortaya konan muhalefet, onu tanımlamak için gerekli bir unsurdur. Temel olarak, taktikler maç sırasında uygulanacak planlama stratejilerinden oluşur. Taktikler bireysel teknik koşullara ve grup eylemlerinin birleşimine bağlı olarak antrenmanda veya maç sırasında ortaya koyulur.

 

Bir spor disiplininde yarışan her grup veya birey önceden bir taktik oluşturur. Antrenman, uygulanacak taktikleri parlatmak ile ilgilidir.

teknik direktör ile takımı

Bununla birlikte, bir oyunun koşulları değişebileceğinden taktiklerin her zaman iyi bir gözlem gerektirdiğini göz önünde bulundurmak gerekir. Çoğu zaman, sporcuların buna cevap verebilmek için doğaçlama yapmaları gerekir. Sakatlanmalar, skorlar, atılmalar ve diğer birçok olay rekabetin seyrini değiştirebilir.

Teknik ve taktikler sporda neden önemlidir?

Teknik, kısaca, bir sporcuyu iyi, düzenli, üstün veya mükemmel yapan şeydir. Bir sporun talep ettikleri ve bir antrenörün önerdiğini somut eylemlere çevirme yeteneğidir.

Bu nedenle, spor başarısı için vazgeçilmez bir unsur olduğu açıktır. Tekniğin amacı, durumları en iyi şekilde çözme etkinliğini sağlamaktır.

Bu arada, iyi sonuçlar elde etmeyi amaçladığı için taktik de merkezidir. Taktikler, sporcunun bir gol atmasına, bir oyun kazanmasına ve müsabakadaki belirli bir zamanın koşullarına uyum sağlamasına izin verir.

Taktikler tekniğe güç verir çünkü oyuncunun fiziksel özelliklerine göre kendisine en uygun pozisyonda rol almasını sağlar. Bu ifadenin geçerliliğini göstermek için, bir oyuncunun performansı düşerse, teknik direktörün onu başka bir pozisyona nasıl atayacağını veya sahadan nasıl çıkaracağını gözlemlemek yeterlidir.

 

Örneğin, futbol söz konusu olduğunda, bu genellikle antrenörün hücum oyuncusunu saldırı işlevine girmesini istediğinde görülür. Belirli oyunlarda başarılı olabilse de, bu teknikler konusunda düzgün bir şekilde eğitilmediği takdirde, kesinlikle teknik eksikliği belli olacaktır.

teniste teknik

Taktik ve strateji aynı şey değildir

Sampedro’ya (1999) göre, strateji önceden planlama açısından taktiğe benzer, ancak rekabetin anlık doğasını aşan birçok yönü kapsar.

Örneğin, strateji, antrenman planlama, beslenme, sporcu seçimi vb. kavramları kapsar. İzlenen hedef daha geniştir ve çoğunlukla spor sonuçlarıyla değil, aynı zamanda bir sporcunun veya grubun performansını artırmakla da çok ilgilidir.

Son olarak, farklı taktik türlerini ayırt edebiliriz: bireysel (birebir spor), kolektif, savunma, saldırı vb. Mesele şu ki, hepsinin sporcuların teknik imkanlarını göz önünde bulundurması gerekir. Ayrıca, taktikler sporcuların şartlara uygun kararları vermesi için kaynaklar sağlamalıdır.

 
  • Joan Riera Riera. Estrategia, técnica y táctica deportivas. INEFC Barcelona. https://volley4all.files.wordpress.com/2015/10/039_045-056_es.pdf
  • Javier Sampedro Molinuevo. Análisis de la estrategia de los deportes: concepto de técnica, táctica y estrategia. Universidad Politécnica de Madrid. http://ocw.upm.es/educacion-fisica-y-deportiva/analisis-de-la-estrategia-de-los-deportes/contenido/Tema_1/Tema_1_Estrategia.pdf
  • Estrategia, táctica y técnica deportiva. 2013. Universidad Católica de San Antonio de Murcia. https://www.ucam.edu/sites/default/files/estudios/grados/cafd/71_4_47_opt_estrategia_tactica_y_tecnica_deportiva_71_4_47_opt_1_.pdf
  • Fundamentos de la Táctica Deportiva. Análisis de la estrategia en los Deportes de Equipo.
    Sampedro, J. Editorial Gymnos.1999