Sörf Yapmak için En İyi Yerler

15 Şubat, 2020
Sörf yapmak bir yaşam tarzıdır ve birçok sörfçü bu sporu yapabilmek adına en iyi sahillerde "mükemmel dalga" arayışındadır. 
 

Sörf Polinezya kökenli bir spor olmasına rağmen spor dalı olarak Kaliforniya sahillerinde ortaya çıktı. Sörf yapmak için en iyi plajların hangileri olduğunu bilmek ister misiniz? Bu makalede size bunları göstereceğiz.

Sörf Yapmak İçin En İyi 9 Sahil

Farklı tarzda bir tatil geçirmek istiyorsanız veya en güzel dalgalarda sörf yapma fikrini seviyorsanız, aşağıdaki listede bulunan en iyi sörf sahillerini içeren yazıyı okumanızı öneririz.

1. Waimea Plajı, Hawaii

Dünyada bu sporun başladığı noktayı söylemeden sörf yapmak için en iyi plajların listesini hazırlamak istemedik. Makalenin kapak resminde göreceğiniz Waimea, Oahu adasının kuzeyinde bulunur ve “sörfün beşiği” olarak kabul edilir. 

Spor 1950’lerde burada yapılmış olsa da sonraları çok daha güçlü bir şekilde gelişti ve dalgalarında her sörfçünün sörf yapmak istediği yerlerden birisi haline geldi. 

2. Pipeline Sahili, Hawaii

Hepsi Hawaii’de bulunmuyor fakat sörfçüler tarafından en çok bilinen bir diğer yer olduğu için bu sahili de söylemeden geçemeyiz. Pipeline sahilinde, bu sporun uzmanları için mükemmel dalgaların ve sığ tabanlı mercan resiflerin bulunduğu 11 kilometrelik sahil şeridi bulunuyor. 

dalgalı sahil
 

Tehlikeli dalgaların bulunduğu bir sahil olduğu için sörf yapmaya yeni başlayan insanlar için çok fazla önerilmez.

3. Goldcoast Plajı, Avustralya

70 kilometreden fazla plajı ve 500 kilometreye kadar ilerleyebilen dalgalarıyla kuşkusuz ki dünyanın sörf yapmak için en iyi yerlerinden birisidir. Goldcoast’ta görülmesi gereken yerler Burleigh Heads, Kirra ve Superbank yarığıdır. Konaklamak için ise Surfers Paradise şehri hizmetinizde!

deniz kıyısında şehir
Fotoğraf: australia.com

4. Supertubes Plajı, Portekiz

Jeffreys Körfezi’nde dünyanın en iyi sörf plajlarından birini bulabiliriz. Supertubes ismi ise kıyıya doğru uzun tüpler şeklinde gelen dalga dizileri sunduğu için seçildi.

rüzgarlı kumsal
Fotoğraf: surferrule.com

5. Lagundri Körfezi, Endonezya

Bu ada cennetinde sörf körfezi gibi sunacak çok şey var. Nias Adası’nın güneyinde çıkıntıları ve dipleri ile tanınan Lagundri bulunur. En iyi dalga mevsimi Mart’tan Ekim’e kadar sürse de mükemmel dalgalar Mayıs ve Eylül arasında ortaya çıkar.

 
sörf yapan sporcu
Fotoğraf: visitiasisland.com

6. Zicatela Plajı, Meksika

Meksika’nın en iyi dalgalarıyla bu ülke sörfçüler için adeta bir cennet. Puerto Escondido, Oaxaca’da bulunan Zicatela Plajı, üç kilometrelik sahil şeridiyle yüksek ve güçlü dalgalar ve akımlar sunar. 

plajda insanlar
Fotoğraf: Expedia.mx

Kaliforniyalı sörfçüler tarafından keşfedilen ve “Meksika Boru Hattı” lakaplı bu plaj amatörler için önerilmez. Ancak, etkileyici dalgalarda sörf yapan sörfçüleri izleyip hayran olmak için mükemmel bir yerdir.

7. Mavericks Sahili, ABD

Elbette ki bu listede bazı Kaliforniya sahilinden de bahsetmeliyiz. Burası bu sporun daha iyi tanındığı ve en iyi sörfçülerin geldiği yerdir. Half Moon Bay’de bulunan Mavericks Sahili dünyanın en büyük dalgalarından birini sunuyor. Tamı tamına 30 metre! 

uzun bir plaj
 

Bu plaj San Francisco’dan 3o dakika uzaklıktadır ve sadece 15 yaşındayken dünyanın en büyük dalgalarında sörf yapmak isteyen Jay Moriaty’nin hikayesini anlatan 2012 yapımlı Chasing filminden sonra iyice ün kazandı.

8. Thulusdhoo Plajı, Maldivler

Maldivler aslında cennetvari manzaları ve balayıları için ideal bir yer oluşuyla bilinir ancak Asya’nın en iyi yerlerinden birinde sörf yapmak istiyorsanız bu bölgeyi seçebilirsiniz.

maldivler
Fotoğraf: nomadsmaldives.com

Takımadaları oluşturan yaklaşık 1000 ada arasında mükemmel dalgalara sahip olan Thulusdhoo plajı bulunmaktadır. Burada sörf yapmak için diğer uygun yerler ise Chickens, Cokes, Honkey’s ve Sultans dır.

9. Teahupoo Plajı, Tahiti

Son olarak, söylenilene göre dünyanın en güçlü dalgasına gidiyoruz. Sadece uzmanlar için bir kilometre açık denizde yüksek hız ve eğimli dalgalar sunuyor. Ayrıca, altında benzersiz bir mercan kayalığı olduğu için en tehlikeli bölgelerden birisidir. 

büyük dalganın içindeki sörfçü
Fotoğraf: tripwolf.com
 

Son olarak, Fuerteventure (İspanya), Playa Naranjo (Kosta Rika), Florianopolis (Brezilya) ve Manu Bay (Yeni Zelanda) ‘da sörf yapabileceğiniz diğer plajlardır. Bu yerlerden herhangi birini ziyaret etmek ister misiniz?

  • Andrade C. 2019. El Salvador se está dando a conocer en todo el mundo por ser un país potencia en el surf. La Britany. https://labritany.com/el-salvador-se-esta-dando-a-conocer-en-todo-el-mundo-por-ser-un-pais-potencia-en-el-surf/
  • Sánchez J. 2019. Kelly Slater y el secreto de su magia subido en las olas. Marca. https://us.marca.com/claro/mas-deporte/2019/10/06/5d99b356ca474163278b45a2.html