4 Plaj Sporu

20 Ocak, 2020
Plaj sporları hem kumda hem de denizde uygulanabilir. Ancak çoğu kişi kumda oynamayı daha çok tercih eder.
 

Yazları sıkça ziyaret ettiğimiz bu ortamlar bizi egzersiz yapmaya ve eğlenmeye davet eder. Bu makalede size, kumda yapabileceğiniz plaj sporlarından bahsedeceğiz. Bazıları Olimpiyat sporuyken diğerleri sadece eğlenmek için oynanır. Bu sporlar tatilde harika vakit geçirmenizi sağlar.

Plaj Sporları Nelerdir?

Denizde yapılan sporların yanı sıra, plaj sporları da tatillerde aileniz veya arkadaşlarınızla eğlenmek için ideal bir alternatif olabilir. En iyi bilinen plaj sporları şunlardır:

1. Plaj Voleybolu

Plaj voleybolu, kapalı yerlerde oynanan ‘geleneksel’ voleybolun bir çeşididir. 1996 Atlanta Olimpiyatlarından bu yana Olimpik bir disiplindir. Voleybol sahasının farklı olmasının yanı sıra, plaj voleybolunda dikkate alınması gereken bir başka faktör de topun yörüngesini değiştirebilen rüzgardır.

Plaj sporlarında kum ek bir zorluktur.

Bu spor 1895’te Amerika Birleşik Devletlerinde icat edildi ve ilk şampiyona 1941’de Brezilya’da başladı. Bir file ile ayrılmış 16 x 8 metrelik dikdörtgen bir alanda 2 takım halinde oynanır. Oyuncular mayo giyer ve yalınayaktırlar, yer değiştiremezler ve belirli pozisyonları yoktur. Maçlar üç set halinde oynanır ve her set 21 puanda biter.

 

2. Plaj Futbolu

Plaj futbolu, her biri beş oyuncudan oluşan iki takımla oynanır. Amaç ‘geleneksel’ futbolda olduğu gibi, daha fazla gol atmaktır. Plaj futbolu – İngilizce’de beach soccer – Brezilya Rio de Janeiro’da doğdu. Modern düzenlemesi 1992’de yapıldı.

Plaj futbolu oynayan oyuncular

Çıplak ayakla oynayan oyuncular üç tür kart alabilirler: Sarı (uyarı), mavi (iki dakikalık durma) ve kırmızı (oyundan çıkarılma). Her maç 12’şer dakikalık üç periyottan oluşur.

3. Sandboard

Bu makalenin kapağında gösterilen bu spor sadece sahilde değil, kumulların olduğu herhangi bir yerde, örneğin çölde de uygulanabilir. Karda yapılan bir spor olan Snowboardda kullanılanlara benzer şekilde özel tahtalarla kum tepelerinden aşağıya inmekten ibarettir.

Sandboarding ekstrem bir spordur ve her sporcu kendi stilini yaratabilir. Bu disiplin, yeterli dalga olmadığı zaman antrenman yapamayan sörfçüler için bir alternatif olarak, Brezilya’daki Santa Catarina adasında  doğmuştur.

Sandboard yapmak için en iyi yerler: Duna Grande (Dünyanın en yüksek yeri, Peru), Swakopmund (Namibya), Cerro Negro (Nikaragua), Cerro Dragon (Şili), Cape Town (Güney Afrika), Victoria Çölü (Avustralya), Valizas (Uruguay), Florianopolis (Brezilya), San Luis Río Colorado (Meksika), Médanos de Coro (Venezuela) ve Cerro Huancar (Arjantin).

 

4. Plaj Tenisi

Kuşkusuz, aile tatilleri için mükemmel bir plaj sporudur. Bir deniz gününe plaj tenisi ekipmanlarını da dahil etmek eğlence ritüelinin bir parçasıdır. Sadece iki raket – ve eğlenceye başlamak için bir top… Her takımın oyun alanını işaretlemeyi unutmayın!

Plaj tenisi oynayan genç kadın.

Plaj tenisinin kökeni 20. yüzyılın başına İspanya’nın Cantabria kentine uzanmaktadır. Raketler maksimum 690 gram ağırlığındadır ve 51 santimetre uzunluğundadır. Diğer raket sporlarından farklı olarak, top bir kez bile sekmemelidir.

Sahilde Yapılabilecek Sporlar

Bu sporlar kumlara özgü değildirler. Ancak aşağıdaki disiplinleri; kurallarını veya tekniklerini değiştirmeden bu zeminde uygulayabilirsiniz.

1. Bocce Topu

Kumda veya toprakta oynanan bir spordur. Bu nedenle plaj bu spor için mükemmeldir. Kökeninin Roma İmparatorluğundan geldiğine inanılmaktadır. Modern uygulama İtalya’da gelişmiştir (Buna bocce denir). Günümüzde çoğunlukla Güney Amerika ve Okyanusya’da oynanmaktadır.

Plaj sporları arasında bocce en popüler olanlardan biridir.
 

‘Resmi’ kort 24 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde olmalıdır. Oyuna başlamak için oyuncular topları atar ve mesafeyi işaretler. Temel amaç, yuvarladığınız topun ilk önce atılan ve daha küçük olan topa en yakın olmasını sağlayarak rakiplerinizden daha fazla puan elde etmenizdir.

2. Frizbi

Fırlatılan ve başka bir kişi tarafından ulaşılması gerekilen bir disk veya uçan plakadır. Köpek ile oynamak için de idealdir. Frizbi oyunu California’da 1903’te bir grup gencin kek kalıplarını fırlatmaktan hoşlanmasıyla ortaya çıktı.

Bu plaj egzersizleriyle formunuzu koruyun.

Frizbi II. Dünya Savaşından sonra daha popüler hale geldi. Uluslararası Frizbi Derneği, resmi bir düzenleme ve bir dünya şampiyonası bile var.

Plaja gitmenin sıkıcı olduğunu söyleyenler daha fazla eğlenceli zaman geçirmek için tüm bu seçenekleri bilmezler. Bu sporlardan birini seçin ve yaz aylarında formda kalmak için uygulayın!

 
  • Alternativa aventurera llamada sandboard. Marzo de 2013. Revista La Industria [Versión PDF]. https://www.academia.edu/4049421/AVENTURA_DE_SANDBOARDING
  • Confederación Argentina de Bochas. Sitio oficial. http://www.argentinabochas.com.ar/
  • World Flying Disc Federation. Sitio oficial. http://www.wfdf.org/