Yaz Aylarında Spor Yapmak İçin Tavsiyeler

22 Aralık, 2019
Yaz aylarında spor yapmak her zaman kolay değildir. Şimdi size düşünmeniz gereken bazı tavsiyelerden bahsedeceğiz. Sıcak havalardan dolayı spordan vazgeçmeniz için bir neden yok. 
 

Yaz ayları kapıyı çaldığında, yüksek sıcaklıkların spor yapma performansını nasıl etkilediğini düşünmeden durmak neredeyse imkansızdır. Gerekli önemleri aldıysanız, antrenman kaliteniz de etkilenmeyecektir. Yaz sporları tavsiyelerimizi takip ederek sıcaklığın antrenman rutinlerinizi mahvetmesine izin vermeyin.

Yaz aylarının gelişiyle birlikte bazen antrenman devamlılığımızı ve üretkenliğimizi azaltıyoruz. En azından bu güzel havalarda hangi planları yapacağımıza dair bazı soru işaretleri bırakıyor.

Halbuki yılın sıcaklıkların düşük olduğu dönemlerinde yapmaya elverişli olmayan sörf ve yüzme gibi sporları yapmak adına mükemmel fırsatlar sunuyor.

Gün içinde antrenman yapmak çok önemli olsa da yaz ayları dışarı çıkıp eğlenmek için mükemmel zaman dilimidir. Eğer gün içinde çok sıcak olacağı belliyse sabahları antrenman yapmak en iyisidir.

Yaz aylarında spor yapmak için tavsiyeler

Yaz ayları da olsa mazeretleri bir kenara koyup antrenman yapmanın ne kadar önemli olduğunun farkında olmak çok önemlidir. Eğer antrenman yapmaya karar verdiyseniz, yüksek sıcaklıklarla başa çıkarak yaz aylarında spor yapmak için bazı tavsiyeleri göz önünde bulundurun.

Kendinizi sürekli nemlendirmek ve güneş ışığından derinizi korumak için güneş kremi sürmek gibi bazı belli başlı şeyler olsa da sizi şaşırtacak diğer önerilerimiz var.

1. Uygun kıyafetler

Yaz sporları için ilk önerimiz uygun kıyafetleri giymeniz olacaktır. Hafif, açık renkli ve terin emilebilmesi için geçirgen bir maddeden yapılmış kıyafetleri seçmek yararınıza olacaktır. 

 

Kıyafet seçmeye ayırdığınız vakitlerde, UV ışınlarından korunmanızı sağlayacak kıyafetleri seçmeye özen gösterin. Güneş ışınlarından vücudu korumak için tasarlanmış birçok kıyafet mevcuttur.

Su içen kadın

2. Su tüketimi

Yaz sporlarını düşününce en önemli şeylerden biri yeterince su tüketmektir. Terlediğinizde vücudunuz sadece su kaybetmez ayrıca elektrolit ve tuz üretir.

Bu hassas elektrolit ve su dengesi vücudun dengeli bir şekilde işleyebilmesi için çok önemlidir. Bu bağlamda, yeterince su içmiyorsanız, vücudunuzu susuz bırakabilir, baş dönmesi ve mide bulantısı yaşayabilirsiniz. 

Eğer belirtileri bilinmiyorsa, vücudun susuz kalması böbrek yetmezliğine sebep olabilir ve hatta bazı uç örneklere baktığımızda ölümlerle sonuçlanabilir. Bir diğer uç örneğe baktığımızda, elektrolitler vücudumuzda dengesini sağlamadan çok fazla su içerseniz, hiponatremi yani diğer bir deyişle kanda sodyum azlığı yaşayabilirsiniz.

3. Yaz aylarında spor yaparken güneşten korunma gerekliliği

Güneşten korunmak çok önemlidir çünkü yaz aylarında güneş yanığı olabilir ve bulutlu havalarda bile derinize zarar verebilirsiniz. Yüzmeden veya terlemeden en az 15 dakika önce güneş kremi uygulamalı ve iki saatte bir bu işlem tekrarlanmalıdır.

 

Deniz ve kum kenarlarında UV ışınlarını yansıttıkları ve daha hızlı güneş yanığına sebep olduğu için ekstra önlemler almalısınız. En iyisi spor yaparken mümkün olduğunca gölgede kalmalı ve en çok sıcağın geldiği zaman dilimlerinden kaçınmalısınız.

4. Isınma

Yaz aylarında olsa da yavaş bir şekilde kaslarınızı ve eklemlerinizi spor yapmadan önce ısıtmanız önemlidir. Ayrıca, dışarıda fiziksel olarak aktif bir şekilde çalıştıysanız ve klimalı bir bina gibi tamamen farklı bir ortama giriyorsanız vücudunuzun soğuması için zaman ayırın.

Tenis oynayan kadın

Hangi spor dalını seçiyorsanız seçin, dışarıda yapılan sporlar sakatlanma riskini artırıyor. Yaz sporlarını yaparken olası tehlikelerin farkında olmanız ve gerekli önlemleri almanız çok önemlidir.

Son olarak, yaz sporları için verdiğimiz tavsiyeleri ilgi çekici bulmanızı ve hiç bir antrenmanı kaçırmamanızı umuyoruz. Her durumda en önemli şey vücudunuzun sesini dinlemek olacaktır. Eğer yorgun, güçsüz, mide bulantılı hissediyorsanız, hemen spor yapmayı bırakmalı ve sıcaklıkla ilgili rahatsızlıklar baş gösterdiğinde gerekli tıbbi müdahaleyi almalısınız.

 
  • Wolman, R., Wyon, M. A., Koutedakis, Y., Nevill, A. M., Eastell, R., & Allen, N. (2013). Vitamin D status in professional ballet dancers: Winter vs. summer. Journal of Science and Medicine in Sport, 16(5), 388–391. https://doi.org/10.1016/j.jsams.2012.12.010
  • Anderson-Butcher, D., Iachini, A., Riley, A., Wade-Mdivanian, R., Davis, J., & Amorose, A. J. (2013). Exploring the impact of a summer sport-based youth development program. Evaluation and Program Planning, 37, 64–69. https://doi.org/10.1016/j.evalprogplan.2013.01.002
  • E. Randy Eichner. (2002). SSE #86: El golpe de calor en el deporte: causas, prevención y tratamiento. Sports Science Exchange, 15(3), 1–3.
  • Urdampilleta, A., & Gómez-Zorita, S. (2014). De la deshidratación a la hiperhidratación; bebidas isotónicas y diuréticas y ayudas hiperhidratantes en el deporte. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.3305/nh.2014.29.1.6775

  • Ubiratan, F., & Silveira, D. (2006). El efecto de la deshidratacion en el rendimiento anaeróbico. Revista de Ciencias Del Ejercicio y La Salud ®, 4, 13–21.