Golf Kuralları Nelerdir?

Herkes amatör seviyelerde golf oynayabilir fakat ideal olanı başka bir yerde oynayamayacağımız tesisler olduğu açıktır. Ayrıca, kurallar hakkında belirli kavramlara sahip olmak da gereklidir.
 

Golf en geleneksel sporlardan biridir ve bu nedenle her geçen gün daha fazla takipçi kazanması şaşırtıcı değildir. Peki golf kuralları nelerdir? Bu spora ilgi duymaya başlayan herkes için, kurallarını ve düzenlemelerini, en azından en önemli olanları bilmek önemlidir.

Uygulamada, golf kurallarını bilmek birçok soruna ve oyun sırasında ortaya çıkabilecek endişelere cevap verecektir. Aşağıda golfün en önemli kuralların bir özeti vardır.

Golf kuralları: En önemli yönleri

Saha

Golf sahası tabii ki en önemli unsurlarından biridir. Bu anlamda, beş iyi tanımlanmış alana sahip olmalıdır; delikler, green, tee (hedef direği), fairway(çimenli yol) ve pürüzlerdir.

Her oyuncunun dikkate alması gereken çeşitli koşullar ve nesneler olduğuna dikkat etmek de önemlidir. Bunun bir örneği, nesnelerin durumunu bilmek ve topun sahada nerede durduğunu bilmektir.

Ekipmanlar

Golfün en önemli kurallarından biri, oyuncunun ekipmanı ile ilgili her şeyi ifade eden 4 numaradır. Bu kurala göre, oyuncu, her oyuncuyu en fazla 14 sopayla sınırlayan kurallara göre topları ve sopaları kullanmalıdır.

Ayrıca, golf sopaları kaybedilmiş veya hasar görmüş olsalar bile değiştirilemeyeceği de belirtilmelidir. Aynı şekilde, oyun sırasında yapay olarak yardımcı olabilecek ekipman kullanmak yasaktır.

golf

Oyuncu davranışı

Tüm katılımcılar veya oyuncular doğruluk ile davranması ve her zaman başkaları için dikkat göstermesi gerekir.

 

Bu davranış, çeşitli cezaların kendilerine uygulanması anlamına gelse bile, tamamen dürüst olmak anlamına gelir. Konsantrasyon söz konusu olduğunda, oyuncular diğer rakipleri rahatsız etmeden ve mevcut herkesin güvenliğini sağlayarak kabul edilebilir bir hızda oynamalıdır.

 Golf Sporu

Golf, İspanyol Federasyonu tarafından koyulan kurallara göre, 18 delikli veya daha az bir rotayı dolaşmaktan oluşan bir oyundur. Amaç golf sopası ile topa vurarak en kısa şekilde topu deliğe sokmaktır.

Genel olarak, rakiplerin her biri, sahayı buldukça oynamalı ve ek olarak, topu istirahatte tutmalıdır. Ancak, kurallar içinde oyuncuların sahanın bazı koşullarını değiştirebileceği bazı istisnalar olduğunu not etmek önemlidir.

Dönüş

Gördüğümüz gibi, oyuncuların sürekli ve iyi bir tempoda oynaması bekleniyor. Aslında, her bir rakibin turu tamamlaması için 40 saniyeden fazla sürdürmemesi önerilir.

Beraberlik durumunda ise iki şey yapılabilir. Biri yeni bir turda ortaya çıkan punching olarak adlandırılan oyundur. Diğeri, aynı turun devam ettiği delikten deliğe playoff’tur.

Kazananı nasıl belirlersiniz?

Golfün galibi, topu en az sayıda vuruşla 18 deliğe sokmayı başaran kişidir. Takibin yapılması için bir puanlama sistemi kurulur ve turun sonunda eklenir. Yine de bir beraberlik durumu ortaya çıkarsa, yukarıda açıklanan seçenekler bir kazananı belirlemek için kullanılabilir.

 

Golf kurallarının diğer noktaları

Her oyuncu kendi topunu taşımalıdır. Rakiplerin her biri genellikle topunu silinmez bir işaretle işaretler, böylece diğer oyuncuların topları ile karıştırmaz. Bu nokta çok önemlidir, çünkü başka bir rakibin topuna vurmak ceza getirir.

golf

Topu kaybetmek veya topu dışarıya atmak cezaya sebep olan diğer açılardır. Bunların hepsi oyunda cezalandırılabilir atışlardır.

Rakiplerin sırası, güvenlik nedeniyle, delikten en uzak olan kişi tarafından belirlenecektir. Başka bir deyişle, en uzak olan kişi önce vurur ve bu şekilde herhangi bir kazara vuruştan kaçınmak mümkündür.

Sonuç

Golf zorlu ve heyecan verici bir oyundur. Kurallarını bilmek, iyi oynamayı öğrenmek ve oyunu giderek mükemmelleştirmek için esastır. Bunlar temel kurallardan bazıları olsa da, azar azar bilinmesi ve öğrenilmesi gereken çok daha fazlası var.

  • Web oficial Federación Española de Golf. Extraído de: http://www.rfegolf.es/default.aspx
  • Reglamento Golf, Extraído de: http://www.rfegolf.es/ArtculosDocumento/REGLAS/Reglas%202019/Reglas%20de%20Golf%20completas%202019.pdf
  • Partes de un campo de golf. Descubre cuáles son. 2016. Golf Park Madrid. http://www.golfpark.es/partes-de-un-campo-de-golf-descubre-cuales-son/