Geleneksel Yemek Tariflerinin Light Versiyonları

· 17 Mart 2019
Diyet yaparken canınızın çektiği bir yemeğin light versiyonunu hazırlayarak tadını çıkarabilirsiniz!

Birçok insanın, diyet yapıp formlarını korumaya çalışırken, iyi yemek yiyemeyeceklerini düşündüğünü biliyoruz. Endişelenmeyin, bu doğru değil! Sevdiğiniz lezzetli tariflerin light versiyonlarını hazırlayabilirsiniz.

Anneniz ya da anneanneniz aileniz için geleneksel bir yemek pişirdiği zaman, evinizde dolaşan kokuları hatırlayabilirsiniz. Bu tarifler muhtemelen nesiller boyunca yaşadı ve nesilden nesile geçti ve ülkenizin kültürünün ve mutfağının önemli bir bölümünü oluşturdu.

İşten eve dönerken fast food almak yaygın bir hareket olsa da bu yiyeceklerin ev yapımı ve light versiyonlarının diyetinize dahil edilmesi iyi bir değişiklik olabilir. Geleneksel tariflerin çoğu yüksek yağ içeriğine sahip olsa da, aslında dünyanın dört bir yanından farklı yemekler yemenin birçok faydası vardır.

Ayrıca geleneksel tariflerin lezzetli ve hafif versiyonları da vardır. Şimdi, sağlık yolculuğunuza devam ederken, ülkenizden veya diğer ülkelerin kültürel tariflerin tadını çıkarabilirsiniz.

Light Rus Salatası

Rus salatası, Rusya’nın mükemmel geleneksel yemeklerinden biridir. Genellikle meze olarak tüketilir.

Bu salata çeşitli sebzelerin mayonezle karıştırılmasıyla hazırlanır. Mayonez ölçülü olarak yenmelidir ve bu yüzden geleneksel Rus salatası tarifi çok sağlıklı değildir. Eğer diyet yapıyorsanız ve canınız Rus salatası yemek istiyorsa, işte alternatif bir tarif:

  1. Su kaynatın ve iki havuç , iki küçük patates, bir avuç dolusu yeşil fasulye ve bir avuç bezelye ekleyin. Sebzeleri pişirmeden önce doğrarsanız daha çabuk pişerler.
  2. Sebzeler piştiğinde, sularını süzün ve soğumaya bırakın.
  3. Süzme yoğurt ve mayonezi karıştırın. Pürüzsüz olana kadar iyice karıştırın ve pişirilmiş sebzelere ekleyin.

Mayoneze oranla daha çok süzme yoğurt kullandığınızda, Rus salatanızın kalorisini azaltmış olursunuz. Bu düşük kalorili bir Rus salatası yapmak için çok kolay bir yoldur ve çok belirgin bir lezzet farkı yoktur. Bu tekniği, mayonezle tüketmeyi sevdiğiniz diğer yiyecekler için de uygulayabilirsiniz.

Kroketleri Yağda Kızartmayın

Bir tabak kroket

İçerdiği yüksek yağ oranı nedeniyle kroketlerin diyetlerde yasak olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Geleneksel kızarmış versiyonda galeta unu (ekmek kırıntısı) ve peynir bulunurken, bu hafif versiyonu daha sağlıklıdır.

Hafif versiyon için, kızartmak yerine kroketleri fırında pişirin. Bu tarifte biz jambon tercih ettik, ancak pişmiş hindi ve tavuk göğsü de kullanabilirsiniz.

  1. Küçük bir soğanı ince ince doğrayın ve soteleyin. Soğan pişmek üzereyken ince ince doğranmış jambon parçaları ekleyin. Yağ oranını azaltmak için jambon yerine füme de tercih edebilirsiniz.
  2. Soğan ve jambon piştiğinde, bir bardak un ve üç bardak yağsız süt ile karıştırarak bir hamur hazırlayın.
  3. Hamur iyicene karıştığında ve tavanın kenarlarına yapışmamaya başladığında, tavada soğumaya bırakın.
  4. Hamur soğuduğunda, bir yumurta ve galeta unu (veya ekmek kırıntılarını) ekleyin, karıştırdıktan sonra hamuru küçük toplar halinde şekillendirin.
  5. Son olarak, topları bir fırın tepsisine koyun ve kroketler altın rengini alana kadar 170 derece fırında pişirin.

Bu tafiri hazırlarken, tüketeceğinizden daha bol miktarda hazırlarsanız, pişirmeden önce dondurup saklayabilirsiniz.

Light Paella Seçenekleri

Bir tabak light paella

Paella harika bir İspanyol yemeğidir. Bu İspanyol yemeği geleneksel olarak İspanya’nın kıyı bölgelerinde yapılır, ancak İspanya’nın ve dünyanın her yerinde paella bulabilirsiniz. Deniz ürünleri, sebze veya et içeren çeşitleri vardır.

Geleneksel tarifi hafif bir versiyona dönüştürmek için, yemeğin kalorisini azaltmanıza yardımcı olacak bu basit püf noktaları kullanın:

  1. Kullandığınız pirinç miktarını azaltın ve bunun yerine daha fazla sebze ekleyin.
  2. Ağır et versiyonu yerine sebze veya deniz ürünleri ile paella yapın. Paellanızda et istiyorsanız, daha az yağlı etleri tercih edin.