Trombozun Önlenmesinde Sporun Faydaları

22 Aralık, 2019
Tromboz yaşlı insanların yaşadığı temel tıbbi durumlardan biridir. Bu durumda, damarlar ve arterler kan pıhtısı nedeniyle tıkanır.
 

Tromboz en çok korkulan kardiyovasküler hastalıklar arasında yer alır. Arterleri ve damarları tıkayarak kan akışını engelleyen kan pıhtılarının oluşmasıdır. Peki kan pıhtılarını nasıl önleyebiliriz?

Tromboz yaşlı insanların yaşadığı temel tıbbi durumlardan biridir. Bu durumda, damarlar ve arterler kan pıhtısı nedeniyle tıkanır. Bunun sonucunda kan dolaşımı engellenir ve tedavi edilmezse akut enfarktüs veya pulmoner emboli gibi öldürücü olabilecek bazı rahatsızlıklara neden olabilir.

Spor Kan Pıhtılarının Önlenmesine Yardımcı Olur

Gün geçtikçe, bu hastalıktan müzdarip olanların sayısı gittikçe artıyor. Bu hastalığı tedavi edecek farmasötik ürünler mevcuttur. Yine de, düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekir.

Kan pıhtılaşmasını tıbbi bir durum olarak ele almadan önce önlemek daha iyidir. Ne yazık ki, modern çalışma koşulları toplumumuzda hareketsizliği arttırdı. Ancak yoğun olsanız bile bedeninize ve zihninize bakmak için vakit ayırmayı görev edinmelisiniz.

Kardiyovasküler egzersizler, kan dolaşımını kolaylaştırır. Aynı zamanda, egzersiz ile, arter ve damarlar oksijenli kalır. Böylece tromboz riski azalır. Kasları sürekleri çalışan aktif bir vücut, kan pıhtılarının oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Ek olarak, düzenli egzersiz yapanların sigara içmekten kaçındıkları doğrudur. Ayrıca sigara içmek kanı yoğunlaştırdığından, trombozu tetikleyen başka bir faktördür. Bu nedenle, sağlıklı kalmak için tütün kullanımını bırakmalısınız.

 

En Çok Önerilen Egzersizler

Bu egzersizler, kan pıhtılarını önlemek isteyenler ve bu hastalıktan muzdarip olanlar için bir tedavi yöntemidir. Düzenli olarak egzersiz yapmak, kanın pıhtılaşma riskini önemli ölçüde azaltan harika bir önlemdir. Bununla birlikte, güvenli olduğundan emin olmak için belirli bir egzersiz rutinine başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

 • Yürüme veya hafif koşu
 • Yüzme
 • Statik bisiklet
 • Merdiven
 • Yoga
 • Pilates
 • Bacaklar ve ayak bilekleri için egzersizler
Günlük yaşamda yürüyüşün faydaları hissedilir.

Hareketsiz yaşam tarzına sahip insanlar daha aktif bir yaşam tarzı için hareket etmeye başlamalılar. Tabii ki, egzersiz yoğunluğunu ve süresini kademeli olarak arttırmalılar.

Önemli olan gün boyunca sürekli hareketli olmaktır. Sonuç olarak, hareketli olmak kan dolaşımını hızlandırır  ve organların düzgün çalışmasını sağlar.

Daha Fazla Tavsiye

Yukarıda belirtilen egzersizlere ek olarak aşağıdaki önerileri de göz önünde bulundurmalısınız.

 • Egzersizinizi bitirdikten sonra yere yatın ve bacaklarınızı kaldırın. Bu, damarlardaki kanın vücudunuza geri dönmesine yardımcı olur. Böylece kanın pıhtılaşmasını önlenir.
 
 • Dinlenme, tromboz hastalığından muzdarip insanlar için gereklidir. Kan dolaşımını iyileştirmek için yatmadan önce bacaklarınızı bir yastık üzerine kaldırmanızı öneririz.
 • Alt vücut kaslarını çalıştıran egzersizleri de rutininize dahil edin. Kalf bölgesinde kan pıhtılaşmaları yaygın olarak gözüktüğü için bu bölgede, kanın pıhtılaşmasını önlemek amacıyla sürekli hareket etmeyi sürdürün.
 • Kan pıhtılarını önlenmek için bir başka önemli faktör de vücudunuzu hidratlı tutmanızdır. Bu nedenle, egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında su içmek sağlığınızı ve performansınızı iyileştirir. Bunların hepsi daha iyi kan dolaşımı için gerekli eylemlerdir.

Tromboz Belirtileri

Tromboz rahatsızlığını nasıl tespit edebiliriz? İşte burada,tromboz belirtileri hakkında size birkaç ayrıntı vereceğiz.

 • Bacak ağrısı:  Trombozun en önemli belirtilerindendir. Bazı durumlarda calf ve uyluk bölgesindeki damarlarda görülebilir.
 • Şişkinlik: Sıvı tutulumu nedeniyle meydana gelir.
 • Vücuttaki bazı bölgeler daha yüksek ısı seviyesine sahip olabilir.
 • Yorgunluk ve ağırlık hissi
Egzersiz ile kan pıhtılarını önleyin.

Aklınızda Tutmanız Gerekenler

Bu makalede de belirttiğimiz gibi, trombozun birçok nedeni vardır. Tedavi edilebilir bir sorun olmasına rağmen, tehlikelidir. Avrupa’nın en önemli ölüm nedenlerinden biridir. Bu nedenle, belirtiler ortaya çıkmadan  kan pıhtılarını önlemek daha iyidir. Bunun için aktif bir yaşam sürmelisiniz.

 

Zaten damar tıkanıklığı problemi yaşıyorsanız, onu iyileştirme ve meydana gelebilecek pıhtıları önleme zamanı gelmiştir. Ve bunun için en iyi çözüm, hafif, düşük etkili egzersizler yapmanızdır. Bu nedenle, egzersiz yaparak vücudunuzla ilgilenmeniz için günde en az 30 dakika ayırmalısınız. Bu kan pıhtılarını ve diğer kardiyovasküler sağlık risklerini önlemenize yardımcı olacaktır.

Ek olarak, besin açısından zengin ve sodyum bakımından düşük bir diyet ile egzersiz ve dinlenme arasında bir denge kurmalısınız. Böylece, sağlığınızdaki iyileşmeleri kısa sürede görmeye başlarsınız. Ayrıca bacaklarınız da daha hızlı bir şekilde tepki vermeye başlar.

Spor yapan vücut sağlıklı olur. Vücuttaki şişlik ve ağrı azalır. Vücuda verdiği enerji günlük hayatın bir parçası olur.

 • Recomendaciones para pacientes con trombosis venosa profunda. Hospital Universitario La Princesa. Extraído de: http://www.madrid.org/cs/Satellite?blobcol=urldata&blobheader=application%2Fpdf&blobheadername1=Content-disposition&blobheadername2=cadena&blobheadervalue1=filename%3DMicrosoft+Word+-+Recomendaciones+Trombosis+Venosa+Profunda.pdf&blobheadervalue2=language%3Des%26site%3DHospitalLaPrincesa&blobkey=id&blobtable=MungoBlobs&blobwhere=1311063964731&ssbinary=true
 • Soraya Villegas L. 2016. Impacto del ejercicio en pacientes con síndrome postrombótico. Extraído de: http://revistacmfr.org/index.php/rcmfr/article/viewFile/138/139
 • Efectos del ejercicio físico sobre la hemostasia. 2011. Extraído de: http://archivosdemedicinadeldeporte.com/articulos/upload/Revision_Hemostasia_45_141.pdf