Spor Sigortası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

22 Aralık, 2019
Yaptıracağınız spor sigortasını seçmeden önce, ihtiyacınız olan her şeyi kapsaması için temel özelliklerinin tümünü göz önünde bulundurun. 
 

Pek çoğumuzun inandığının aksine, spor sigortası kullananlar yararlananlar yalnızca profesyonel sporcular değildir. Günden güne spor yapan veya macera arayan daha fazla sayıda insan, doğru spor sigortasına sahip olmanın ne kadar önemli olduğunun farkına varıyor.

Ancak elbette spor salonunda koşu bandında geçirdiğiniz zaman için spor sigortasına yatırım yapmanın bir anlamı yoktur. Gelin ne olduğunu, ne zaman ve ne için yatırım yapılması gerektiğini daha iyi anlamak için spor sigortası konusunu bir değerlendirelim.

Spor sigortası neleri kapsar?

Değişir! Bugün farklı yaşam tarzlarına yönelik olarak düzenlenmiş farklı içerikleri olan çeşitli spor sigortaları bulabilirsiniz. Sigortacılar, halkın çeşitli taleplerini karşılayabilmek için yeni seçenekler oluşturmaya da devam ediyorlar.

Genel olarak konuşmak gerekirse, spor seyahati, spor kazası ve çoklu-spor sigortaları mevcut. Spor seyahati ve spor kazası sigortaları söz konusu olduğunda, iki türün kapsamları ve sigortalamak istediğiniz aktivite tipine göre yansıtılan maliyetler arasında çok az fark olabilir. Ancak bu sistemler temelde bir spor esnasında meydana gelen kazalara odaklanır.

Bazı sigorta planlarında aşağıdaki hizmetler yerel veya uluslararası bazda karşılanır:

 • Tıbbi yardım.
 • Arama ve kurtarma.
 • Rehabilitasyon.
 • Dönüş ve tıbbi ulaşım.
 • Protezler ve koltuk değnekleri.
 • Kaybolan veya hasar gören spor eşyaları için telafi ücreti.

Çoklu-spor sigortalarının ise kapsamı daha geniştir ve bu sigortaları yaptırmanın maliyeti daha yüksektir. Bu sigortaların kapsamında yasal danışmanlık ve savunma da bulunur.

 
spor sigortası snowboard adam

Spor sigortası: Ne zaman gerçekten ihtiyacınız olur?

İspanya’da resmi devlet oyunlarında, bir takımda oynayan sporcular, 4 Haziran tarihli Kraliyet Kararnamesi’ne 849/1993 göre en az düzeyde regülasyonları kapsayan bir spor sigortasına sahip olmak zorundadırlar. Başka ülkelerdeki diğer sporcular için de aynı şey geçerlidir.

Resmi bir takımda oynamayan, yalnızca eğlence için spor yapan kişiler içinse cevap net değildir. Spor sigortasının uygun olup olmayacağını ve hangisinin size göre olduğunu anlamak için pek çok sayıda faktörü gözden geçirmelisiniz. Başlangıç için, aşağıda bahsedeceğimiz noktalar, doğru kararı vermenize yardımcı olabilir:

 • Ne tür aktivitelere katılıyorsunuz? Ne kadar sık ve yoğun bir şekilde oynuyorsunuz? Şehrin parkında haftada 3 kez koşuya çıkmakla, doğada ekstrem gezilere katılmak aynı şey değildir.
 • Yaptığınız sporla ilgili olası riskler nelerdir? Başınıza gelebilecek olası kazalar büyük ihtimalle halihazırda normal sağlık sigortanızın kapsamında olacaktır.
 
 • Uluslararası bir seyahat esnasında spor yapmayı veya uluslararası bir müsabakaya katılmayı planlıyor musunuz? Eğer öyleyse, amatör sporcular için seyahat sigortanızın kapsamında neler olduğuna bir göz atmalısınız.

Doğru spor sigortasını bulmak için tavsiyeler

Doğru spor sigortası planının, kişisel ihtiyaçlarınıza en uygun plan olduğunu asla unutmamalısınız. Anahtar, bir sigorta planı için belirli gerekliliklerin neler olduğunu tanımlayabilmenizde yatar.

Gelin, herhangi bir sigorta planı seçmeden önce bilmeniz gereken temel ipuçlarının neler olduğuna bir bakalım. Bunları önceden bilmek paradan ve zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır:

Öncesinde bütçenizi planlayın

Hangi sigorta planını seçeceğinizi belirlerken ekonomik faktör önemli rol oynar. Seçenekleri gözden geçirmeye başlamadan önce spor sigortası için ne kadarlık bir yatırım yapmaya gücünüzün yettiğini belirleyin.

Ayrıca yeri gelmişken harcamalarınızı inceleyebilir ve bir spor sigortasına ihtiyacınız olup olmadığı hakkında düşünebilirsiniz.

bungee jumping spor sigortası

Bir kota isteyin ve seçenekleri karşılaştırın

Anahtar budur. Tek bir sigortacı size farklı maliyetleri olan çok sayıda sigorta planı gösterebilir. Her seçenekteki önemli bilgileri nerede bulabileceğinizi bilmiyorsanız, karar vermek için ihtiyaç duyduğunuz o sağlam dayanaklar olmayacak demektir.

 

Bu bilginin ışığında, herhangi bir sigorta kontratı imzalamadan önce bir kota istediğinizden ve sigortanın kapsamıyla ilgili tüm detayların size verildiğinden emin olun. Aldığınız bilgiler seçenekleri karşılaştırmanıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulana kadar eleme yapmanıza yardımcı olacak.

Neyse ki tüm bu bilgiler için internette arama yapabilirsiniz. Pek çok sigortacı poliçelerinin detayların ve kotaları online olarak paylaşır. Şimdi sıra seçenekleri değerlendirip tercihinizi yapmaya geldi!

 • Real Decreto 849/1993, de 4 de junio, por el que se determina las prestaciones mínimas del Seguro Obligatorio Deportivo. Extraído de: https://www.boe.es/buscar/doc.php?id=BOE-A-1993-16129
 • Federación Hípica de Madrid. 2018. Condiones Generales de un Seguro. Extraído de: SEGURO DEPORTIVO DE ACCIDENTES. CONDICIONES GENERALES