Kaval Kemik Kırığı: Belirtileri ve Tedavileri

17 Mart, 2020
Ekstrem sporlar yapılacaksa, dikkatli olunmalı, çünkü basınç veya aşırı yüklenme nedeniyle kemik kırıklarına neden olabilirler.
 

Kemiklerde, özellikle ağırlık taşıma fonksiyonuna sahip olan sporların sonucunda zorlama ya da aşırı yüklenmeden kaynaklanan küçük çatlaklar meydana gelebilir. Bu yazıda, alt bacaklarımızın medial kemik olarak bilinen kaval kemiklerinde ortaya çıkabilen kırıklar hakkında konuşacağız.

Zorlamaya Bağlı Kemik Kırıkların Nedenleri ve Belirtileri

Zorlamadan kaynaklanan kırıklar genellikle aşırı yoğun spor aktivitesi nedeniyle ortaya çıkar. Yani örnek vermek gerekirse, uzun ve tekrarlanan kullanım yüzünden kemik o kadar etkilenir ki üzerinde duvarlardaki gibi küçük çatlaklar ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle, basketbol ya da atletizm gibi ağır sporlarda daha sık görülen bir durum haline gelmiştir.

Ayrıca, bu kırıklar sporun yoğunluğundaki ani bir artıştan da kaynaklanabilir. Belli bir yoğunluk ile yapılan egzersize alışkın değilsek ve aniden sık sık ve ağır egzersizler yapmak istiyorsak, kemikler bu ağırlığı desteklemek için hazır olmaz ve sonuçlardan biri zorlamaya bağlı kırık olabilir.

İkinci bir neden olarak, besin eksikliğinden dolayı meydana gelen kırıklar gösterilebilir. Kemiğin ihtiyaç duyduğu tüm kaynaklara erişimi yoksa bu tür durumlarda daha zayıf ve kırılmaya daha eğilimli olabilir. Osteoporoz ve kalsiyum eksikliği gibi hastalıklar da bizi buna yatkın hale getirecektir.

Üçüncü olarak, destek üslerimize dikkat etmeliyiz yani ayaklarımıza. Düz bir ayağımız ya da çok yüksek kemerlerimiz olup olmadığını bilmek ve bunlara bir çözüm bulmak, bu sakatlanma riskini azaltır. Spor yaparken uygun ayakkabı giymek de hayati önem taşıyacaktır.

 

Son olarak, daha önce zorlamadan kaynaklanan kırıklar yaşadıysak, gelecekte tekrar meydana gelmesi daha olasıdır.

kaval kemiği

Belirtiler

Zorlamadan meydana gelen kırıkların erken evrelerinde, kaval kemiği bölgesinde sadece hasta dinlenirken hissedilmeyecek kadar hafif olan bir rahatsızlık fark edilir. Daha sonra, bölgesel ağrı artacaktır ve iltihaplı bir alanın olduğu fark edilmeye başlanabilir ve bunun belirtileri şu şekildedir: şişme, kızarma ve sıcaklık hissi. Geceleri ağrı daha fazla hissedilebilir ve etkilenen bölge dokunmaya çok duyarlı olacaktır.

Daha başka belirtiler olmaması, bu sakatlanmanın sorunlarından birine neden olur ve bu da doğru bir teşhis koymanın karmaşık olabileceği anlamına gelir. Diğerlerinin yanı sıra tendonopatiler, periostitis ve kompartman sendromu gibi diğer durumlar da göz ardı edilmelidir. Gerekli testleri yapmak ve doğru bir teşhis bulmak için doktora gitmek büyük önem taşır.

Tedavi

Zorlama kırıklarının tedavisi genellikle etkilenen uzvun dinlenmesine odaklanır. Bacaktaki yükü hafifletmek için koltuk değneği ya da diğer fiziksel yardımcılara ihtiyaç duyulabilir, ancak her iki durumda da, kemiğin iyileşmesine baskı yapmadan izin vermek çok önemlidir.

 

Çoğu durumda, altı hafta sonra kemik normal işlevini geri kazanmış olacak ve tekrar normal şekilde yürümeye başlanabilinecektir.

spor yapan kadın

Bu süre zarfında, etkilenen kemik üzerinde büyük bir baskı oluşturmayan yüzme ya da bisiklete binme gibi sporlar, fiziksel şekli ve normal kemik dokusunun geri dönüşümünü korumak için fiziksel aktivite yapmak çok önemlidir.

Gerekli olduğunu hissedersek belirtileri azaltmaya yardımcı olmak için anti-enflamatuar ilaç da alabiliriz. Başka bir alternatif, etkilenen bölgeye buz ya da soğuk paketler uygulamaktır, bu da iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olacaktır.

Bunlara dikkat edildiği zaman iyileşme süreci başlayacaktır. Sakatlanma sonrasında gelen aşamada, kaslar kemiklerdeki yükü hafifletmek ile yükümlü olacağından kuvvet antrenmanına odaklanmak büyük önem taşımaktadır. Kaslar güçlü ve iyi durumda olduğunda, tekrar etme olasılığı önemli ölçüde azalır.

Sonuç olarak, yükü azar azar artırmak de önemli olacaktır, yani hiçbir şey olmamış gibi spora geri dönmek iyi sonuçlar getirmeyecektir. Vücudumuzun buna kolayca alışması için minimum yük ile başlayıp kademeli olarak zamanı sıklaştırarak ve yükü artırarak spora tekrar başlanabilir.

 
  • Fracturas de estrés mecánico en los huesos del pie en practicantes de deportes de mantenimiento. B. Carpintero, C. Calle, H. Jiménez et al., Rev Cubana Ortop Traumatol  [Internet]. 1995;  9( 1 ): 145-149.
  •  P. Lafforgue. Fracturas por sobrecarga (fracturas por fatiga y fracturas por insuficiencia ósea). EMC – Aparato Locomotor. Vol. 46, Issue 3 (2013); 1-12
  • S. Muñóz, P. Paolinelli. Reacciones del hueso frente al estrés: Estudio radiológico. Rev. chil. radiol.  [Internet]. 2005;  11( 2 ): 81-90.