İlk Yardım ve Spor: Doğru Zamanda Tıbbi Müdahalenin Önemi

01 Ocak, 2020
Doğru zamanda yapılan tıbbi müdahalenin spor kazalarında ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Bu yazıyla ilk yardımın kilit noktalarını öğrenin.
 

Günümüz dünyasında ilk yardım bilmek ve uygulayabilmek, ister spor salonunda olsun isterseniz başka herhangi bir yerde, çok ciddi sonuçları engellemenizi sağlar. İşte ilk yardım hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda.

Hangi sporu ya da antrenmanı yaparsanız yapın, kazaların spor doğasının bir parçası olduğunu ve yaptığınız hareketlerin bir sonucu olarak ya da aktivitenin kendisinin doğasında sakatlanmalar ve kazalar olabileceğini bilmeniz gerekir. Açık hava aktivitelerinde kazaların riski de artar.

Olası tehlikeler karşısında nasıl davranacağınızı ve tepki vereceğinizi bilmeniz gerekir. Herkes en basit haliyle ilk yardım bilmeli ve yeri geldiğinde ilk yardım yapabilmelidir. Bu durum, özellikle fiziksel bir aktivite yapanlar ve bu aktiviteyi izleyenler için olmazsa olmazdır.

Zaman: İlk yardımda önemli mi?

Hızlı olmak, tıbbi müdahalede önemlidir. Bir kaza veya sakatlanma durumunda zaman çok önemli bir rol oynar. Hızlıca müdahale edebilmek kazanın sonuçları minimuma indirmek için gereken en kilit noktadır.

Ani Kalp Durması (Kardiyak Arest)

Bir kaza durumunda en çok korktuğumuz şey ani kalp durmasıdır. Dünya çapında ani kalp durmasından ölenlerin sayısı azımsanamayacak bir orandadır.

sahada ilk yardım
 

Kardiyo antrenmanları günümüzde oldukça popülerler ve bu yüzden herkesin en azından basit bir şekilde kalp masajı (CPR) yapmayı bilmesi gerekir. Ek olarak, hepimizin herhangi bir acil durumda ne yapmamız ve hangi adımları takip etmemiz gerektiğini bilmesi gerekir.

Durumun kötüleşme riskini azaltmak için, herkesin hayat kurtarma zincirini bilmesi gerekir. Zincirin bize sunduğu adımları takip ederek, kalp yetmezliği gibi durumlarda hastanın içinde bulunduğu riski azaltmak mümkündür.

Hayat kurtarma zincirinin dört halkası vardır. Pozitif bir sonuç alabilmek için hepsini tek tek takip etmelisiniz:

  • En hızlı şekilde sağlık kuruluşlarına haber verilmesi (112 numaralı telefonu arayarak acil çağrı merkezine ulaşabilirsiniz).
  • Olay yerinde temel yaşam desteği (CPR).
  • Ambulans ekibi müdahalesi.
  • Hastane acil servisi müdahalesi.

Yapılan çalışmalara göre en temel haliyle CPR bilen biri tarafından zamanında yapılan bir müdahalenin mağdurun hayatta kalma ihtimalini hatırı sayılır derecede arttırdığını, hatta 3 katına kadar çıkardığını unutmayın.

Müdahil olarak ölüm riskini azaltmak mümkün mü?

Spor kazalarının içeren birçok durumda, yerinde ve doğru yapılmış bir ilk yardım çok ciddi sonuçları ve sakatlanmaları engelleyebilir. Bunun ışığında, kendinizi bu tip durumlarda müdahil olabilecek şekilde hazırlamanız gerektiğini öneririz.

  • İlk yardım eğitimi. Bu eğitimin kursunu bitirdiğiniz takdirde, özgeçmişinizde de kullanabilirsiniz.
kalbini tutan yaşlı sporcu
 

  • Kamu alanlarına ve kişisel alanlara YOED (yarı otomatik eksternaldefibrilatör) kurulumu. Kullanımları kolaydır ve özel bir eğitim gerektirmez. Buna rağmen sağlık ekipleri gelene kadar geçen sürede çok kritik bir rol oynar. Günümüzde bir YOED kullanmak, herhangi bir elektronik cihazı kullanmaktan daha zor değildir.

Kısacası, herkesin en basit haliyle de olsa ilk yardım bilmesi gerekir. Hızlı bir müdahale hayat kurtarabilir. Unutmayın ki tehlikede olan şey sağlık, felaket sizi vurmadan kendinizi bilinçlendirin!

  • Cruz Roja (2007) Manual de primeros auxilios. Editado por Pearson Educación.
  • Lago, J. (2018). La enseñanza de los primeros auxilios en educación física: revisión sistemática acerca de los materiales para su implementación.
  • Miró, O., Díaz, N. (2012). Revisión de las iniciativas llevadas a cabo en España para implementar la enseñanza de la reanimación cardiopulmonar básica en las escuelas. An. Sist. Sanit. Navarra. 35(3): 477-486.
  • Palacios, J., Barcala, R., González, F. y Oleagordia. A. (2008). Primeros auxilios y socorrismo acuático. Prevención e intervención. Madrid. Editorial: Paraninfo.