Spor Yaparken Nabız Ölçer Kullanmak İçin 4 İpucu

Antrenman rutininizden olabildiğince fazla yarar sağlamak istiyorsanız, mümkün olan tüm bilgiyi edinmeniz en iyisidir. Bu anlamda, bir nabız ölçer, kalp atış hızınızı ölçmeniz için en ideal cihaz olacaktır.
 

Yeterli spor antrenmanı için, vücudunuzun doğru çalışması üzerinde mutlak bir kontrole sahip olmanız gerekir. Bu nedenle nabız ölçer kullanmak günümüzde alışılmış bir uygulama haline gelmiştir. Bir sporcunun bunu kullanmaması, deneyimli veya acemi olsun, pek görülmez. Peki biz nasıl kullanabiliriz?

Neden nabız ölçer kullanmalısınız?

Bu, kalp atış frekansını gerçek zamanlı olarak ölçen bir elektronik cihazdır. Bir egzersiz rutini başlatmak isteyen birisi için mükemmel bir eşyadır. Bir nabız ölçer insan vücudu ve onun sınırları hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlar.

Bu cihazların hepsinde, her kişinin kendi fiziksel durumuna göre değişen, bir ideal egzersiz yoğunluğu uyarısı veren gösterge vardır. Bu tür teknoloji aynı zamanda kalp hastalığı gibi tıbbi müdahale gerektiren durumların varlığını da gösterir. Aynı sebepten dolayı, kardiyovasküler sakatlık geçirmiş insanlar için zorunlu bir müttefiktir.

Nabız ölçer, sizin kendi yeteneklerinize göre hedeflerinize ulaşmanızı sağlar. Gerçek zamanlı olarak, yaptığınız egzersizin yoğunluğunu veya miktarını arttırıp arttırmamanızı gerektiğini gösterir. Aynı şekilde, egzersizin temposunu korumanız, düşürmeniz veya hatta ara vermeniz gerekip gerektiğini size söyler.

Bu cihazlar, aerobik ve anaerobik kapasitenizi geliştirmek için çok yararlıdır. Ayrıca antrenmanınız sırasında, yağ yakmanız ile ilgili sonuçları alıp alamadığınız hakkında bilgi verir.

 

Modern nabız ölçerler, sporcuların her zaman coğrafi konumlarını bilmelerini sağlayan bir GPS barındırırlar. Ayrıca kalori sayaç ve uzaklık göstergesi vardır, pahalıdırlar ancak buna tamamen değecek bir yatırımdır.

koşu bandında koşan kadın

Nasıl kullanılır

Klasik modeller iki elemandan oluşur: göğsünüz için bir verici bant ve saat olarak kullanabileceğiniz alıcı bileklik monitörü. Göğsünüzdeki bant, cildinizle doğrudan temas etmesi gereken elektrotlardan oluşur ve bu bant ile cildiniz arasında herhangi bir kıyafet olmalıdır.

Modern nabız ölçerler kablosuz olarak veri iletmektedir. Bu bilgi genellikle eşsiz bir kod ile saklanır. Böylece aynı spor salonunda çalışan ve aynı cihazı kullanan insanlar varsa frekanslar birbiri ile karışmaz.

Günümüzde bu modern cihazlar göğsünüzde bir bant olmasına ihtiyaç duymazlar, çünkü tüm veriyi direkt olarak bileğinizden alırlar.

Yalnız sporcular için

Aktif bir yaşam tarzını seven bir çok kişi kendi başlarına çalışmayı istemezler. En iyi eforu gösterebilmek için onları zorlayan, bir referans olarak kullanabilecekleri ve daha ileri gidebileceklerini bildikleri bir partnere ihtiyaç duyarlar.

Nabız ölçer kullanan kişiler yalnızca kendileri ile rekabet içerisindedirler. Bu cihazlardan aldıkları bilgiler, fiziksel dirençlerini arttırmak için kullandıkları bir temek görevi görürler. Kapsamlı olarak kontrol sürdürürlerse, gelişimlerini kolayca bir şekilde değerlendirebilirler.

Günlük antrenmanlar için nabız ölçerin amacı nedir?

 

Kardiyo yaparken, ya yarışlarda, bisiklette, eliptikte ya da başka herhangi bir fiziksel aktivite gerektiren durumlarda, seanslar her bireyin kendi fiziksel kondisyonu akılda tutularak yapılmalıdır.

Bir nabız ölçer kişileştirilmiş egzersiz planı çıkarmak için yararlı ve hassas bilgiler sağlayabilir. Bu programlar benzersiz ve her bir kişinin maksimum kalp atış hızı (MKAH) kadar özeldir.

nabız ölçerek koşmak

Bu tür veriler, parmak izi gibi bireysel bilgiler üretir. Bu bilgileri elde etmenin doğru yolu bir efor testi yapmaktır. Eğer bunu şu anda gerçekleştiremiyor iseniz, aynı zamanda aşağıdaki formülü bir kılavuz olarak kullanabilirsiniz. Her zaman gerçek sayıları girmelisiniz, çünkü bu formül sadece yaklaşık bir değer sunar.

Kadınlar için MKAH: 226-yaşınız

Erkekler için MKAH: 220-yaşınız

Bir nabız ölçer, az önceki formülden elde ettiğiniz değerlerden, sağlığınızı ciddi şekilde etkileyebileceğinden, asla daha yüksek değerler göstermemelidir. Bu sayılar, gerekli olan, bir profesyonel gözetiminde efor testini yapana kadar kılavuz olarak kullanabilmeniz için varlar.

Tıbbi değerlendirmeden aldığınız bilgiler, bireysel aralıklar ve ayrıca bağlı kalmanız gereken antrenman alanları için size tam değer verecektir.

Görebilceğiniz üzere, bir nabız ölçer kullanmak, bir sporcunun günlük hayatına uygulayabileceği önemli bilgiler verir. Siz neden bir tane kullanmaya başlamıyorsunuz?